Denna vecka tänkte jag berätta om ett djur som fick mig att ändra riktning inom min fotografering. Allt började med att jag hade ett stort intresse för naturen, ett intresse som jag nog har fått från min far, som har jobbat i skogen under hela sitt arbetsliv. Under mina första år som naturfotograf åkte jag runt och fotade vattendrag och vackra landskap. Det blev lätt så att jag åkte till samma platser flera gånger i veckan och till slut hade jag skapat en lång rutt, som sedan bara blev större och större ju mer jag åkte efter den. Sedan hände något!
Jag körde som vanligt längs denna rutt, när jag valde att åka en omväg som jag hade tittat upp på en karta tidigare. Några minuter in på denna omväg parkerade jag bilen och valde att gå upp i skogen för att komma på högre höjd för att fotografera den tjocka dimma som låg över alla trädtoppar.
Foto: Sami Rahkonen
Jag märkte att någon hade gått igenom denna täta skog tidigare då det var som en liten led. När jag kom upp på en högre höjd blev det mer öppet och det var då jag fick se vem som hade skapat leden hit upp. Adrenalinet kickade igång! Jag blev skakig och andades snabbare, men någonstans i allt detta så var jag fast besluten om att försöka fotografera mitt första möte med landets största symbol ute i naturen: Älgen. Detta ståtliga och magnifika hjortdjur, som kan väga mellan 200-550 kg och ha en mankhöjd på hela två meter.
Foto: Sami Rahkonen
Denna älgtjur stod till vänster om mig och jag lade märke till hur han tittade snett bakåt vid flera tillfällen, precis som att jag inte var där. Jag såg inte anledningen till detta, men jag hörde varför älgtjuren tittade snett bakom mig. Där stod nämligen en älgko med sin kalv. Nu stod jag alltså mellan denna älgfamilj. Plötsligt började älgtjuren springa högre upp i skogen där solen var på väg ned och dagens sista solstrålar kämpade sig igenom alla träden.
Foto: Sami Rahkonen
Det jag inte visste då var att en av dessa bilder 14 år senare skulle bli framröstad till årets omslag 2021 av Svensk Jakt.
Efter detta möte med dessa älgar så blev jag mer och mer intresserad av landets alla vilda djur ute i naturen. Nu under hösten så hamnar älgen lätt i fokus då de blir mer aktiva under brunsttiden. Sen startar också den årliga älgjakten. Älgen kommer alltid att ha en varm plats i mitt hjärta. Mitt första möte med älgen var nästan som kärlek vid första ögonkastet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...