Denna vecka tänkte jag berätta om ett djur som fick mig att ändra riktning inom min fotografering. Allt började med att jag hade ett stort intresse för naturen, ett intresse som jag nog har fått från min far, som har jobbat i skogen under hela sitt arbetsliv. Under mina första år som naturfotograf åkte jag runt och fotade vattendrag och vackra landskap. Det blev lätt så att jag åkte till samma platser flera gånger i veckan och till slut hade jag skapat en lång rutt, som sedan bara blev större och större ju mer jag åkte efter den. Sedan hände något!
Jag körde som vanligt längs denna rutt, när jag valde att åka en omväg som jag hade tittat upp på en karta tidigare. Några minuter in på denna omväg parkerade jag bilen och valde att gå upp i skogen för att komma på högre höjd för att fotografera den tjocka dimma som låg över alla trädtoppar.
Foto: Sami Rahkonen
Jag märkte att någon hade gått igenom denna täta skog tidigare då det var som en liten led. När jag kom upp på en högre höjd blev det mer öppet och det var då jag fick se vem som hade skapat leden hit upp. Adrenalinet kickade igång! Jag blev skakig och andades snabbare, men någonstans i allt detta så var jag fast besluten om att försöka fotografera mitt första möte med landets största symbol ute i naturen: Älgen. Detta ståtliga och magnifika hjortdjur, som kan väga mellan 200-550 kg och ha en mankhöjd på hela två meter.
Foto: Sami Rahkonen
Denna älgtjur stod till vänster om mig och jag lade märke till hur han tittade snett bakåt vid flera tillfällen, precis som att jag inte var där. Jag såg inte anledningen till detta, men jag hörde varför älgtjuren tittade snett bakom mig. Där stod nämligen en älgko med sin kalv. Nu stod jag alltså mellan denna älgfamilj. Plötsligt började älgtjuren springa högre upp i skogen där solen var på väg ned och dagens sista solstrålar kämpade sig igenom alla träden.
Foto: Sami Rahkonen
Det jag inte visste då var att en av dessa bilder 14 år senare skulle bli framröstad till årets omslag 2021 av Svensk Jakt.
Efter detta möte med dessa älgar så blev jag mer och mer intresserad av landets alla vilda djur ute i naturen. Nu under hösten så hamnar älgen lätt i fokus då de blir mer aktiva under brunsttiden. Sen startar också den årliga älgjakten. Älgen kommer alltid att ha en varm plats i mitt hjärta. Mitt första möte med älgen var nästan som kärlek vid första ögonkastet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...