I början på denna vecka var jag på utbildning med jobbet. Tack och lov så var denna utbildning först efter lunchtid, så jag kunde åka ut en sväng med kameran innan det var dags.
Jag valde ett säkert kort och åkte till en närliggande sjö där jag promenerar ibland. Jag har skrivit om denna plats tidigare. Väl framme tittade jag ut över sjön, isen var täckt med snö och solen sken så vackert. Jag satte mig i bilen en stund och skulle åka vidare, men var först tvungen att vända bilen och det var då det hände. Jag hade precis svängt och jag gjorde som jag alltid brukar göra: titta bort över vägen på alla trädtoppar. Då upptäckte jag en trädtopp som var väldigt avvikande. Den hade inte samma form som de andra. Den hade liksom vikits ned.
Foto: Sami Rahkonen
Detta berodde på att landets största rovfågel satt där och solade i morgonsolen. En havsörn. Jag vevade ned rutan men när bilens värme mötte den kalla luften utanför bilen så skapades ett luftfilter mellan mig och havsörnen längre bort och bilden blev bara suddig. Jag smög ut ur bilen och gick några meter i bara t-shirt och fick några bilder på denna gigant innan jag satte mig i bilvärmen igen. Vilken start på denna dag!
Foto: Sami Rahkonen
Bara någon dag senare besökte jag ett annat naturreservat och bara njöt av solen och all den snö som har kommit. Jag satte även min mobilkamera på prov när jag möttes av ett magiskt och naturligt ljus längre in i skogen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...