De finns många vackra fåglar att uppleva och vissa blir favoriter av olika anledningar. Storleken, utseendet eller lätet fågeln ger. Häromveckan fick jag uppleva någonting väldigt häftigt. Något jag aldrig tidigare har upplevt eller ens sett med egna ögon i naturen eller på internet. Men först tänkte jag berätta om mitt första möte med fågeln som är denna veckas huvudmotiv.
Foto: Sami Rahkonen
Jag har ett starkt minne från mitt allra första möte med en Storlom. Jag var ute en natt och fotograferade stjärnhimlen och i detta område så var jag som omringad av berg och plötsligt så började två storlomar att kommunicera med varandra från olika håll – och där stod jag ute i mörkret och såg ingenting framför mig utan bara en stjärnhimmel ovan, men tro mig att det ekade otroligt högt mellan dessa berg. Det var skrämmande men otroligt häftigt.
Foto: Sami Rahkonen
För några veckor sedan så var jag var ute och fiskade. Det var en fin och solig dag och många fiskare var på plats. Även den bästa fiskaren. Storlomen. När jag satt och njöt av solen så dök en storlom upp precis som en ubåt mitt framför mig. Jag hade kameran redo men storlomen hann dyka ned under ytan igen. Jag nästan visste att någon storlom skulle komma framför mig igen då denna fiskesjö inte är så stor – och mycket riktigt fick jag se tre storlomar denna gång.
Foto: Sami Rahkonen
Jag fick några chanser på mig, men det är så svårt med storlomar därför de är otroligt duktiga att dyka och vara länge under ytan, så det är sällan man får någon direkt förvarning innan storlmen dyker upp framför en själv.
Foto: Sami Rahkonen
Jag hade varit iväg och hämtat saker i min bil lite längre bort och när jag kom tillbaka så såg jag den ensamma Storlomen vara nära det område där jag satt och fiskade. Min kamera var vid min stol och jag hade endast min mobilkamera tillgänglig men jag tänkte snabbt att jag måste vara steget före för att kanske kunna få någon bild men jag valde istället att börja filma. Jag startade videoinspelningen på min mobiltelefon och gick mot min stol.
Foto: Sami Rahkonen
Storlomen hade dykt ned under ytan redan men jag hoppades på att den skulle dyka upp på det viset som den gjorde tidigare men det är då det händer. Något väldigt häftigt och kanske lite smått unikt att få på film. Jag tänkte precis sätta mig i stolen men såg snabbt någonting som såg ut som storlomens vackra rygg täckning under vattenytan och jag stod still och filmade när denna vackra fågel simmade förbi under vattenytan bara 1-2 meter framför mig.
Foto: Sami Rahkonen
Detta kan vara en ”once in a life time-upplevelse”.
Min lilla film på detta kan ni se här nedanför och jag har även skapat en bildserie med mina personliga favoritbilder på storlom.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...