De finns många vackra fåglar att uppleva och vissa blir favoriter av olika anledningar. Storleken, utseendet eller lätet fågeln ger. Häromveckan fick jag uppleva någonting väldigt häftigt. Något jag aldrig tidigare har upplevt eller ens sett med egna ögon i naturen eller på internet. Men först tänkte jag berätta om mitt första möte med fågeln som är denna veckas huvudmotiv.
Annons
Foto: Sami Rahkonen
Jag har ett starkt minne från mitt allra första möte med en Storlom. Jag var ute en natt och fotograferade stjärnhimlen och i detta område så var jag som omringad av berg och plötsligt så började två storlomar att kommunicera med varandra från olika håll – och där stod jag ute i mörkret och såg ingenting framför mig utan bara en stjärnhimmel ovan, men tro mig att det ekade otroligt högt mellan dessa berg. Det var skrämmande men otroligt häftigt.
Foto: Sami Rahkonen
För några veckor sedan så var jag var ute och fiskade. Det var en fin och solig dag och många fiskare var på plats. Även den bästa fiskaren. Storlomen. När jag satt och njöt av solen så dök en storlom upp precis som en ubåt mitt framför mig. Jag hade kameran redo men storlomen hann dyka ned under ytan igen. Jag nästan visste att någon storlom skulle komma framför mig igen då denna fiskesjö inte är så stor – och mycket riktigt fick jag se tre storlomar denna gång.
Foto: Sami Rahkonen
Jag fick några chanser på mig, men det är så svårt med storlomar därför de är otroligt duktiga att dyka och vara länge under ytan, så det är sällan man får någon direkt förvarning innan storlmen dyker upp framför en själv.
Foto: Sami Rahkonen
Jag hade varit iväg och hämtat saker i min bil lite längre bort och när jag kom tillbaka så såg jag den ensamma Storlomen vara nära det område där jag satt och fiskade. Min kamera var vid min stol och jag hade endast min mobilkamera tillgänglig men jag tänkte snabbt att jag måste vara steget före för att kanske kunna få någon bild men jag valde istället att börja filma. Jag startade videoinspelningen på min mobiltelefon och gick mot min stol.
Foto: Sami Rahkonen
Storlomen hade dykt ned under ytan redan men jag hoppades på att den skulle dyka upp på det viset som den gjorde tidigare men det är då det händer. Något väldigt häftigt och kanske lite smått unikt att få på film. Jag tänkte precis sätta mig i stolen men såg snabbt någonting som såg ut som storlomens vackra rygg täckning under vattenytan och jag stod still och filmade när denna vackra fågel simmade förbi under vattenytan bara 1-2 meter framför mig.
Foto: Sami Rahkonen
Detta kan vara en ”once in a life time-upplevelse”.
Min lilla film på detta kan ni se här nedanför och jag har även skapat en bildserie med mina personliga favoritbilder på storlom.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
- ...