De finns många vackra fåglar att uppleva och vissa blir favoriter av olika anledningar. Storleken, utseendet eller lätet fågeln ger. Häromveckan fick jag uppleva någonting väldigt häftigt. Något jag aldrig tidigare har upplevt eller ens sett med egna ögon i naturen eller på internet. Men först tänkte jag berätta om mitt första möte med fågeln som är denna veckas huvudmotiv.
Foto: Sami Rahkonen
Jag har ett starkt minne från mitt allra första möte med en Storlom. Jag var ute en natt och fotograferade stjärnhimlen och i detta område så var jag som omringad av berg och plötsligt så började två storlomar att kommunicera med varandra från olika håll – och där stod jag ute i mörkret och såg ingenting framför mig utan bara en stjärnhimmel ovan, men tro mig att det ekade otroligt högt mellan dessa berg. Det var skrämmande men otroligt häftigt.
Foto: Sami Rahkonen
För några veckor sedan så var jag var ute och fiskade. Det var en fin och solig dag och många fiskare var på plats. Även den bästa fiskaren. Storlomen. När jag satt och njöt av solen så dök en storlom upp precis som en ubåt mitt framför mig. Jag hade kameran redo men storlomen hann dyka ned under ytan igen. Jag nästan visste att någon storlom skulle komma framför mig igen då denna fiskesjö inte är så stor – och mycket riktigt fick jag se tre storlomar denna gång.
Foto: Sami Rahkonen
Jag fick några chanser på mig, men det är så svårt med storlomar därför de är otroligt duktiga att dyka och vara länge under ytan, så det är sällan man får någon direkt förvarning innan storlmen dyker upp framför en själv.
Foto: Sami Rahkonen
Jag hade varit iväg och hämtat saker i min bil lite längre bort och när jag kom tillbaka så såg jag den ensamma Storlomen vara nära det område där jag satt och fiskade. Min kamera var vid min stol och jag hade endast min mobilkamera tillgänglig men jag tänkte snabbt att jag måste vara steget före för att kanske kunna få någon bild men jag valde istället att börja filma. Jag startade videoinspelningen på min mobiltelefon och gick mot min stol.
Foto: Sami Rahkonen
Storlomen hade dykt ned under ytan redan men jag hoppades på att den skulle dyka upp på det viset som den gjorde tidigare men det är då det händer. Något väldigt häftigt och kanske lite smått unikt att få på film. Jag tänkte precis sätta mig i stolen men såg snabbt någonting som såg ut som storlomens vackra rygg täckning under vattenytan och jag stod still och filmade när denna vackra fågel simmade förbi under vattenytan bara 1-2 meter framför mig.
Foto: Sami Rahkonen
Detta kan vara en ”once in a life time-upplevelse”.
Min lilla film på detta kan ni se här nedanför och jag har även skapat en bildserie med mina personliga favoritbilder på storlom.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Roland Hellsing klev in som hemlig gäst under lördagens konsert. Foto: Camilla Lagerman
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.