Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm – Kvadrantiderna – som passerade Sverige och hade sin ”peak” den tredje januari då man kunde se upp till 80 stjärnfall i timmen.
Jag hade valt ut en plats i förväg och när jag anlände dit så var det inte fråga om något varmt välkomnande precis. Minus 15 grader – och som om inte det vore nog så var det även väldigt blåsigt, cirka 14 m/s. Jag parkerade bilen och tittade upp mot natthimlen en stund och plötsligt fick jag se ett jättestort stjärnfall. Troligen det största jag har sett. Detta blev startskottet. Jag gjorde direkt i ordning kamerautrustningen och valde ut en bra vinkel med en bra vy och sedan var det bara att hoppas på det bästa.
Foto: Sami Rahkonen
Det var mulet i större delar av landet, så de var inte lika mycket rapportering på olika forum denna kväll.
När man fotograferar stjärnfall så används oftast långa slutartider och om man har otur så kan en och annan bil passera också. Vid sådana tillfällen kan det fastna väldigt intressanta motiv, som skapas av de olika ljuskällorna från fordonet.
Foto: Sami Rahkonen
Vanligtvis brukar det förstöra en exponering, men den här gången fanns det en specifik bild som fångade mitt intresse. En bild på en av alla de bilar som åkte förbi mig och kameran den här kvällen.
Foto: Sami Rahkonen
Efter några timmar ute i mörkret så valde jag att åka hem då det blåste så vansinnigt kallt just där jag stod. Väl hemma när jag tittade igenom alla bilder så blev jag glatt överraskad över att jag hade lyckats fånga en bild med ett stort stjärnfall tillsammans med stjärnbilden Orion och planeten Jupiter. En bra start på 2025.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...