Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm – Kvadrantiderna – som passerade Sverige och hade sin ”peak” den tredje januari då man kunde se upp till 80 stjärnfall i timmen.
Jag hade valt ut en plats i förväg och när jag anlände dit så var det inte fråga om något varmt välkomnande precis. Minus 15 grader – och som om inte det vore nog så var det även väldigt blåsigt, cirka 14 m/s. Jag parkerade bilen och tittade upp mot natthimlen en stund och plötsligt fick jag se ett jättestort stjärnfall. Troligen det största jag har sett. Detta blev startskottet. Jag gjorde direkt i ordning kamerautrustningen och valde ut en bra vinkel med en bra vy och sedan var det bara att hoppas på det bästa.
Foto: Sami Rahkonen
Det var mulet i större delar av landet, så de var inte lika mycket rapportering på olika forum denna kväll.
När man fotograferar stjärnfall så används oftast långa slutartider och om man har otur så kan en och annan bil passera också. Vid sådana tillfällen kan det fastna väldigt intressanta motiv, som skapas av de olika ljuskällorna från fordonet.
Foto: Sami Rahkonen
Vanligtvis brukar det förstöra en exponering, men den här gången fanns det en specifik bild som fångade mitt intresse. En bild på en av alla de bilar som åkte förbi mig och kameran den här kvällen.
Foto: Sami Rahkonen
Efter några timmar ute i mörkret så valde jag att åka hem då det blåste så vansinnigt kallt just där jag stod. Väl hemma när jag tittade igenom alla bilder så blev jag glatt överraskad över att jag hade lyckats fånga en bild med ett stort stjärnfall tillsammans med stjärnbilden Orion och planeten Jupiter. En bra start på 2025.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...