FotoFredag Special: The Boss 75 år!

Denna vecka tänkte jag visa bilder av en artist som betyder väldigt mycket för mig och som jag har haft nöjet att träffa personligen. Denna artist fyllde 75 år i måndags. Artisten är Bruce Springsteen.

Jag kom i kontakt med Bruce musik för första gången via min storebror som hade en kompis som lyssnade på honom. Jag kom ihåg att en av de absolut första låtarna som jag hörde var The River. På den tiden spelade jag mycket gitarr och jag ville direkt lära mig spela denna underbara låt. Det är nu mer än 20 år sedan.

Min första Bruce Springsteen konsert var på Valle Hovin i Oslo 2003. Det var med The E Street Band under deras The Rising turné. Sedan dess har det bara rullat vidare. Mitt intresse för fotografering kom lite senare men jag har dokumenterat en del från vissa konserter och alla de fina resor som jag har gjort för att få uppleva The Boss.

Det finns en speciell dag som jag aldrig kommer att glömma. 4 Juli 2008. Bruce Springsteen & The E Street Band skulle spela två utsålda konserter på nya Ullevi. Jag åkte ned till Göteborg någon dag innan första konserten för att köa utanför det hotell som bandet skulle bo på.

Bandmedlemmar från The E Street Band anlände under kvällen den 3 Juli. Jag, min dåvarande flickvän och två andra fans/journalister, hade ställt upp oss i varje hörn av hotellet för att se om de använde bakvägen eller någon av de sidovägar som finns runt hotellet. Personal från hotellet försökte lura oss en gång men vi var på vår vakt. De var tre sviter som var upplysta och det var tre medlemmar som inte hade anlänt: trummisen Max Weinberg, gitarristen Steve Van Zandt (Little Steve) och naturligtvis Bruce. Strax innan midnatt anlände Max och senare kom även Steve. Men ingen Bruce.

Det hade nu blivit 4 Juli. Jag hade stått utanför hotellet i nästan 30 timmar. Det närmade sig lunchtid. En journalist sade att bandet är och soundcheckar på arenan. Men det var falskt larm. Ljudet som spelades på Ullevi var en inspelad konsert sedan tidigare.

Sen kom beskedet jag hade väntat på. Bruce hade landat på Landvetter. Säkerhetspersonalen började röra på sig vid hotell entrén. Jag höll koll på Bruce livvakt som kom ut och tittade läget vid entrén. Sen kom en svart mercedes och det började koka bland fansen utanför hotellet. Dörrarna öppnade sig och ut kliver Bruce Springsteen. Han går mot mig och stannar till snett bredvid mig och efter någon minut sade någon bakom mig att det finns en kille som väntat i 30 timmar – och sen hörde Bruce detta och frågade “Where is he? Where is he?” Jag räckte fort upp min hand och Bruce frågade “This is thirty hour man, what can I do for you?”. Jag svarade genast att jag ville ha en bild tillsammans med honom och resten är historia.

Efter mitt kramkalas med Bruce så var vi kvar en stund då Bruce fortfarande gick runt och skrev autografer och när han kom förbi mig igen så skrek jag att jag önskade mig Born In The USA till kvällens konsert. Denna låt hade nämligen fått vila i några år och hade ännu inte spelats under turnén.

Jag blev intervjuad av GP och Expressen. Sen var det dags att gå till Ullevi. Det var en väldigt fin sommarkväll och Ullevi kokade och upp på scenen kom Bruce. “Heeeej Göötebooorg, hur mår ni?” och sen “one, two, one two three four” och Born In The USA öppnar kvällens konsert.

Dagen efter första konserten så väcktes vi av några fans utanför Ullevi och de frågade om jag hade sett dagens tidning. Jag och Bruce fick hela uppslaget på nöjessidan i Expressen med rubriken “Sami är Bruce lyckligaste fan”. Jag sökte mig genast till närmaste återförsäljare och köpte några tidningar.

I skrivande stund har jag hunnit med att se 25 konserter med Bruce Springsteen. Både med och utan The E Street Band.
I bildspelet ovan har jag samlat ihop ögonblick från BS-konserter och resor till BS-konserter. De flesta bilderna är tagna med gamla mobiltelefoner.

/Sami Rahkonen

Publicerad 27 september 2024 klockan 11:27

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren ...
16 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
15 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-28 04:15