FotoFredag Special: The Boss 75 år!

Denna vecka tänkte jag visa bilder av en artist som betyder väldigt mycket för mig och som jag har haft nöjet att träffa personligen. Denna artist fyllde 75 år i måndags. Artisten är Bruce Springsteen.

Jag kom i kontakt med Bruce musik för första gången via min storebror som hade en kompis som lyssnade på honom. Jag kom ihåg att en av de absolut första låtarna som jag hörde var The River. På den tiden spelade jag mycket gitarr och jag ville direkt lära mig spela denna underbara låt. Det är nu mer än 20 år sedan.

Min första Bruce Springsteen konsert var på Valle Hovin i Oslo 2003. Det var med The E Street Band under deras The Rising turné. Sedan dess har det bara rullat vidare. Mitt intresse för fotografering kom lite senare men jag har dokumenterat en del från vissa konserter och alla de fina resor som jag har gjort för att få uppleva The Boss.

Det finns en speciell dag som jag aldrig kommer att glömma. 4 Juli 2008. Bruce Springsteen & The E Street Band skulle spela två utsålda konserter på nya Ullevi. Jag åkte ned till Göteborg någon dag innan första konserten för att köa utanför det hotell som bandet skulle bo på.

Bandmedlemmar från The E Street Band anlände under kvällen den 3 Juli. Jag, min dåvarande flickvän och två andra fans/journalister, hade ställt upp oss i varje hörn av hotellet för att se om de använde bakvägen eller någon av de sidovägar som finns runt hotellet. Personal från hotellet försökte lura oss en gång men vi var på vår vakt. De var tre sviter som var upplysta och det var tre medlemmar som inte hade anlänt: trummisen Max Weinberg, gitarristen Steve Van Zandt (Little Steve) och naturligtvis Bruce. Strax innan midnatt anlände Max och senare kom även Steve. Men ingen Bruce.

Det hade nu blivit 4 Juli. Jag hade stått utanför hotellet i nästan 30 timmar. Det närmade sig lunchtid. En journalist sade att bandet är och soundcheckar på arenan. Men det var falskt larm. Ljudet som spelades på Ullevi var en inspelad konsert sedan tidigare.

Sen kom beskedet jag hade väntat på. Bruce hade landat på Landvetter. Säkerhetspersonalen började röra på sig vid hotell entrén. Jag höll koll på Bruce livvakt som kom ut och tittade läget vid entrén. Sen kom en svart mercedes och det började koka bland fansen utanför hotellet. Dörrarna öppnade sig och ut kliver Bruce Springsteen. Han går mot mig och stannar till snett bredvid mig och efter någon minut sade någon bakom mig att det finns en kille som väntat i 30 timmar – och sen hörde Bruce detta och frågade “Where is he? Where is he?” Jag räckte fort upp min hand och Bruce frågade “This is thirty hour man, what can I do for you?”. Jag svarade genast att jag ville ha en bild tillsammans med honom och resten är historia.

Efter mitt kramkalas med Bruce så var vi kvar en stund då Bruce fortfarande gick runt och skrev autografer och när han kom förbi mig igen så skrek jag att jag önskade mig Born In The USA till kvällens konsert. Denna låt hade nämligen fått vila i några år och hade ännu inte spelats under turnén.

Jag blev intervjuad av GP och Expressen. Sen var det dags att gå till Ullevi. Det var en väldigt fin sommarkväll och Ullevi kokade och upp på scenen kom Bruce. “Heeeej Göötebooorg, hur mår ni?” och sen “one, two, one two three four” och Born In The USA öppnar kvällens konsert.

Dagen efter första konserten så väcktes vi av några fans utanför Ullevi och de frågade om jag hade sett dagens tidning. Jag och Bruce fick hela uppslaget på nöjessidan i Expressen med rubriken “Sami är Bruce lyckligaste fan”. Jag sökte mig genast till närmaste återförsäljare och köpte några tidningar.

I skrivande stund har jag hunnit med att se 25 konserter med Bruce Springsteen. Både med och utan The E Street Band.
I bildspelet ovan har jag samlat ihop ögonblick från BS-konserter och resor till BS-konserter. De flesta bilderna är tagna med gamla mobiltelefoner.

/Sami Rahkonen

Publicerad 27 september 2024 klockan 11:27

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.

23 september 2026 klockan 15:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.

21 september 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
18 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Pressbild: Conny Ärlerud, Moderaterna.

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.

12 september 2026 klockan 13:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-23 16:25