Björn Dahlfors är aktuell med en ny bok om Bergslagens gruvlavar. Foto: Kim Corein/kulturproduktionen.nu

Fotografen Björn Dahlfors zoomar in på gruvorna

Björn Dahlfors, fotograf och författare från Storå, är aktuell med sin andra bok om Bergslagen – Lavens land. I den nya boken riktar han fokus mot gruvschaktens karaktäristiska överbyggnader, som han skildrar i både text och bild. 
– Jag skulle säga att det är en unik bok som berättar historien om gruvan och livet runt gruvorna. Det har gjorts liknande böcker tidigare, men det var på 1990-talet – och mycket har hänt sedan dess, säger fotoboksförfattaren Björn Dahlfors i ett pressmeddelande.

Björn Dahlfors släppte sin första bok om Bergslagen – Råvaruland och folkhemsrester – under hösten 2024. Nu, ett år senare, har nästa bok tagit form. Han beskriver den första boken som en introduktion till det postindustriella landskapet, och den nya boken som en inzoomning på gruvorna och de människor som arbetade där.

– Jag har grävt i arkiv, bland tidningsartiklar och i böcker för att hitta små guldkorn och stora världshändelser kopplade till varje gruvlave. Fokus ligger mer på det mänskliga. Jag har försökt att se texterna som kubistiska porträtt där jag fångat upp skärvor och satt ihop dem till innehållsrika texter – med tvära kast, förklarar Björn Dahlfors.

Det var när Björn flyttade till Bergslagen 2016 som fascinationen för gruvlavar föddes. Han började fotografera platserna, och med tiden växte sig intresset allt starkare.

– Nu, 2025, är det platsernas historia och alla anekdoter som håller passionen vid liv. Men också det faktum att det är ett kulturarv som på många håll är i rasande förfall. Vem vet hur länge de finns kvar? Vilka blir vi som bor här när de försvinner, frågar sig Björn.

Av bokens 53 gruvlavar finns fem i Lindesbergs kommun, och två av dessa ligger i Stråssa – som minnen från en svunnen tid tornar de upp sig.

– Stråssas berättelse är fantastisk. Det känns som att alla känner till den, men ingen riktigt tänker på hur otrolig den faktiskt är. I och med att man uppförde gruvan, byggdes även Stråssa och Storå. Det var en stor satsning med hög inflyttning. Det är en berättelse som jag tycker man berättar alldeles för sällan.

Foto: Kim Corein/kulturproduktionen.nu

Efter att ha läst otaliga historier om Stråssa gruva var det bland annat en annorlunda anekdot som fångade Björns intresse:

– Man provade att utvinna mineralvatten. Löfbergs Lila hade ett superprojekt – tills man upptäckte att vattnet hade höga halter av uran. Eftersom vattnet alltså var radioaktivt, fick man avbryta projektet. Det är en av de små lustiga anekdoter som jag har grävt fram till boken. Men sen finns det mörker. Mycket mörker. Livet som gruvarbetare var på många sätt ett helvete – ett slit i mörker med risk för sitt eget liv, säger Björn.

Han berättar att boken inte bara är en berättelse om gruvor eller gruvlavar – den har även ett underliggande tema.

– Det är också en berättelse om Sveriges 1900-tal – om ett land som gick från att ha flest konflikter mellan arbetsköpare och arbetssäljare i västvärlden, till samförstånd och rekordår. Det är berättelsen om hur landet demokratiserades och hur vanligt folk fick det bättre och bättre. Bergslagen och gruvorna är en fond för att berätta så mycket mer än det till synes uppenbara, avslutar Björn.

Boken, som nu är klar, ges ut på Kulturproduktionen förlag och går att köpa i en första omgång fram till och med den 12 oktober. Därefter stängs försäljningen, för att sedan öppna igen när boken har levererats till dem som förköpt den.

Publicerad 25 september 2025 klockan 13:31

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-10-14 11:52