Folkpartiet och Kristdemokraterna har lämnat in en gemensamt skriven motion i vilken man kräver billigare el till Lindesbergs invånare.-Energibolaget ägs ju av kommunen och då skall bolaget också jobba för kommuninvånarnas bästa, säger Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Samma sak gäller för det kommunala bostadsbolaget, Libo, anser han.
Folkpartisten Göran Gustavsson och kristdemokraten Ingrid Åberg, skriver i motionen att man sett hur företagare, villaägare och hyresgäster har drabbats av höjda energiavgifter. Eftersom kommunen äger sitt eget energibolag bör detta också komma till direkt nytta för kommuninvånarna i Lindesbergs kommun, dvs genom en lägre kostnad än vad som blivit fallet.
-Det är väl inte mer än rätt, konstaterar Gustavsson och fortsätter:
-Kommunen skall jobba för kommuninvånarnas bästa och det tycker inte jag att man gör i bolagen, säger han.
Motionen i sin helhet:
Motion om billigare Energipriser för Lindesbergs kommuninvånare
Lindesberg kommun har en koncern med ett moderbolag, två dotterbolag och ett antal dotterdotterbolag. Moderbolaget Linde Stadshus AB (Stadshus) styr, samordnar och tar fram strategiska planer för koncernen, och är direkt underställt kommunfullmäktige och kommunstyrelsen har uppsiktsplikt. (källa kommunens hemsida)
Bolagens styrelse består till största delen av politiker vars uppdrag är komplext:
Enligt aktiebolagslagen ska styrelsen se till bolagets bästa. En berättigad frågeställning som kan ställas är om bolagets bästa alltid är kommunens bästa och därmed kommuninnevånarnas bästa.
De flesta av kommunens bolag generar inga inkomster till kommunen. Under följd av år har såväl företagare, villaägare som hyresgäster drabbats av höjda energiavgifter. Kommunen äger sitt eget energibolag och det bör också komma till direkt nytta för kommuninnevånarna i Lindesbergs kommun. Således bör varje kommuninnevånare som anlitar Linde Energi ha rabatterad lägre nät- och handelsavgifter än en extern konsument som inte är boende i kommunen.
Med hänvisning till vad som ovan framkommit föreslås fullmäktige genom ägardirektiv besluta att till Linde Energi AB och Linde försäljning AB att de skall förse innevånarna i kommun med billigare energikostnad än externa konsumenter som inte bor i kommunen.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.