Folkpartiet och Kristdemokraterna har lämnat in en gemensamt skriven motion i vilken man kräver billigare el till Lindesbergs invånare.-Energibolaget ägs ju av kommunen och då skall bolaget också jobba för kommuninvånarnas bästa, säger Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Samma sak gäller för det kommunala bostadsbolaget, Libo, anser han.
Folkpartisten Göran Gustavsson och kristdemokraten Ingrid Åberg, skriver i motionen att man sett hur företagare, villaägare och hyresgäster har drabbats av höjda energiavgifter. Eftersom kommunen äger sitt eget energibolag bör detta också komma till direkt nytta för kommuninvånarna i Lindesbergs kommun, dvs genom en lägre kostnad än vad som blivit fallet.
-Det är väl inte mer än rätt, konstaterar Gustavsson och fortsätter:
-Kommunen skall jobba för kommuninvånarnas bästa och det tycker inte jag att man gör i bolagen, säger han.
Motionen i sin helhet:
Motion om billigare Energipriser för Lindesbergs kommuninvånare
Lindesberg kommun har en koncern med ett moderbolag, två dotterbolag och ett antal dotterdotterbolag. Moderbolaget Linde Stadshus AB (Stadshus) styr, samordnar och tar fram strategiska planer för koncernen, och är direkt underställt kommunfullmäktige och kommunstyrelsen har uppsiktsplikt. (källa kommunens hemsida)
Bolagens styrelse består till största delen av politiker vars uppdrag är komplext:
Enligt aktiebolagslagen ska styrelsen se till bolagets bästa. En berättigad frågeställning som kan ställas är om bolagets bästa alltid är kommunens bästa och därmed kommuninnevånarnas bästa.
De flesta av kommunens bolag generar inga inkomster till kommunen. Under följd av år har såväl företagare, villaägare som hyresgäster drabbats av höjda energiavgifter. Kommunen äger sitt eget energibolag och det bör också komma till direkt nytta för kommuninnevånarna i Lindesbergs kommun. Således bör varje kommuninnevånare som anlitar Linde Energi ha rabatterad lägre nät- och handelsavgifter än en extern konsument som inte är boende i kommunen.
Med hänvisning till vad som ovan framkommit föreslås fullmäktige genom ägardirektiv besluta att till Linde Energi AB och Linde försäljning AB att de skall förse innevånarna i kommun med billigare energikostnad än externa konsumenter som inte bor i kommunen.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.