Folkpartiet och Kristdemokraterna har lämnat in en gemensamt skriven motion i vilken man kräver billigare el till Lindesbergs invånare.-Energibolaget ägs ju av kommunen och då skall bolaget också jobba för kommuninvånarnas bästa, säger Göran Gustavsson, Folkpartiet.
Samma sak gäller för det kommunala bostadsbolaget, Libo, anser han.
Folkpartisten Göran Gustavsson och kristdemokraten Ingrid Åberg, skriver i motionen att man sett hur företagare, villaägare och hyresgäster har drabbats av höjda energiavgifter. Eftersom kommunen äger sitt eget energibolag bör detta också komma till direkt nytta för kommuninvånarna i Lindesbergs kommun, dvs genom en lägre kostnad än vad som blivit fallet.
-Det är väl inte mer än rätt, konstaterar Gustavsson och fortsätter:
-Kommunen skall jobba för kommuninvånarnas bästa och det tycker inte jag att man gör i bolagen, säger han.
Motionen i sin helhet:
Motion om billigare Energipriser för Lindesbergs kommuninvånare
Lindesberg kommun har en koncern med ett moderbolag, två dotterbolag och ett antal dotterdotterbolag. Moderbolaget Linde Stadshus AB (Stadshus) styr, samordnar och tar fram strategiska planer för koncernen, och är direkt underställt kommunfullmäktige och kommunstyrelsen har uppsiktsplikt. (källa kommunens hemsida)
Bolagens styrelse består till största delen av politiker vars uppdrag är komplext:
Enligt aktiebolagslagen ska styrelsen se till bolagets bästa. En berättigad frågeställning som kan ställas är om bolagets bästa alltid är kommunens bästa och därmed kommuninnevånarnas bästa.
De flesta av kommunens bolag generar inga inkomster till kommunen. Under följd av år har såväl företagare, villaägare som hyresgäster drabbats av höjda energiavgifter. Kommunen äger sitt eget energibolag och det bör också komma till direkt nytta för kommuninnevånarna i Lindesbergs kommun. Således bör varje kommuninnevånare som anlitar Linde Energi ha rabatterad lägre nät- och handelsavgifter än en extern konsument som inte är boende i kommunen.
Med hänvisning till vad som ovan framkommit föreslås fullmäktige genom ägardirektiv besluta att till Linde Energi AB och Linde försäljning AB att de skall förse innevånarna i kommun med billigare energikostnad än externa konsumenter som inte bor i kommunen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.