På onsdag i nästa vecka genomförs den första satellitsändningen i Lindesbergs nya biograf. Kvällens föreställning visar då ett intressant inslag som har blivit möjligt sedan digitaliseringen av bion.-Vi kommer att visa uppföljaren till dokumentärfilmen Bananas!* och efter visningen får besökarna chansen att ställa frågor direkt till mannen bakom filmen, som är med via satellit från en studio i Malmö, berättar Björn Persson.
Fiktiva hjältar i hejdundrande explosioner, romantiska snyftare och komedier som får hela diafragman att skrynkla sig. Ja, det är väl kanske detta utbud som biobesökaren i första hand relaterar till när man pratar om ett biobesök. Men nu på onsdag blir det något helt annat. Tack vare digitaliseringen av biografen i Lindesberg, kommer man nu köra en första så kallad satellitsändning. Lindesberg är en av flera orter som denna kväll visar uppföljaren till den mycket omtalade dokumentärfilmen Bananas!*. Filmen hade premiär 2009 och skildrade plantagearbetare i Nicaragua och deras rättsliga kamp mot det amerikanska fruktbolaget Dole Food Company för användningen av DBCP, ett förbjudet och hälsovådligt växtgift.
Bakom dokumentären stod den svenske journalisten och filmaren Fredrik Gertten. Filmen Bananas!* uppskattades inte av fruktjätten, som stämde honom. Stämningen drogs dock tillbaka i ett senare skede. Nu kommer alltså uppföljaren som har fått titeln Big Boys Gone Bananas!*.
I ett officiellt uttalande säger Fredrik Gertten, att uppföljaren var ett måste. Att bli stämd av ett jättebolag som Dole var inget PR-stunt eller det minsta roligt. Men det var intressant. Man lär sig mycket och om man överlever har man verkligen något att berätta för omvärlden, konstaterar han.
På biografen i Lindesberg ser man verkligen fram emot att få prova på det här med satellitsändning. Man har ju tidigare pratat om hur man exempelvis kan köra livesändning av t ex stora rockkonserter, teaterföreställningar och dylikt. Nu får man testa detta, för under kvällen visas inte bara filmen Big Boys Gone Bananas!* utan publiken får även möjligheten att ställa frågor direkt till Fredrik Gertten.
-Det kommer att vara så här, att publiken får möjlighet att ställa frågor till honom direkt efter filmvisningen. Han kommer att vara med live via länk från en studio i Malmö. Publiken kommer att kunna ställa frågor till honom genom att skicka SMS till studion. Sedan svarar han direkt på bioduken, förklarar Björn Persson.
Man har avsatt en timmes ”eftersnack” efter filmen för att ge publiken tid att ställa frågorna.
-För det är inte bara vi i Lindesberg som har chansen, det här är en sändning som går ut till ganska många biografer samtidigt.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.