På onsdag i nästa vecka genomförs den första satellitsändningen i Lindesbergs nya biograf. Kvällens föreställning visar då ett intressant inslag som har blivit möjligt sedan digitaliseringen av bion.-Vi kommer att visa uppföljaren till dokumentärfilmen Bananas!* och efter visningen får besökarna chansen att ställa frågor direkt till mannen bakom filmen, som är med via satellit från en studio i Malmö, berättar Björn Persson.
Fiktiva hjältar i hejdundrande explosioner, romantiska snyftare och komedier som får hela diafragman att skrynkla sig. Ja, det är väl kanske detta utbud som biobesökaren i första hand relaterar till när man pratar om ett biobesök. Men nu på onsdag blir det något helt annat. Tack vare digitaliseringen av biografen i Lindesberg, kommer man nu köra en första så kallad satellitsändning. Lindesberg är en av flera orter som denna kväll visar uppföljaren till den mycket omtalade dokumentärfilmen Bananas!*. Filmen hade premiär 2009 och skildrade plantagearbetare i Nicaragua och deras rättsliga kamp mot det amerikanska fruktbolaget Dole Food Company för användningen av DBCP, ett förbjudet och hälsovådligt växtgift.
Bakom dokumentären stod den svenske journalisten och filmaren Fredrik Gertten. Filmen Bananas!* uppskattades inte av fruktjätten, som stämde honom. Stämningen drogs dock tillbaka i ett senare skede. Nu kommer alltså uppföljaren som har fått titeln Big Boys Gone Bananas!*.
I ett officiellt uttalande säger Fredrik Gertten, att uppföljaren var ett måste. Att bli stämd av ett jättebolag som Dole var inget PR-stunt eller det minsta roligt. Men det var intressant. Man lär sig mycket och om man överlever har man verkligen något att berätta för omvärlden, konstaterar han.
På biografen i Lindesberg ser man verkligen fram emot att få prova på det här med satellitsändning. Man har ju tidigare pratat om hur man exempelvis kan köra livesändning av t ex stora rockkonserter, teaterföreställningar och dylikt. Nu får man testa detta, för under kvällen visas inte bara filmen Big Boys Gone Bananas!* utan publiken får även möjligheten att ställa frågor direkt till Fredrik Gertten.
-Det kommer att vara så här, att publiken får möjlighet att ställa frågor till honom direkt efter filmvisningen. Han kommer att vara med live via länk från en studio i Malmö. Publiken kommer att kunna ställa frågor till honom genom att skicka SMS till studion. Sedan svarar han direkt på bioduken, förklarar Björn Persson.
Man har avsatt en timmes ”eftersnack” efter filmen för att ge publiken tid att ställa frågorna.
-För det är inte bara vi i Lindesberg som har chansen, det här är en sändning som går ut till ganska många biografer samtidigt.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.