Foto: Privat/Camilla Lagerman

Frågor kvarstår – men svaren dröjer

INSÄNDARE/DEBATT: SVT-programmet Plus gjorde i februari 2016 en granskning av hur landets samtliga 290 kommuner fullgör sin serviceskyldighet, d.v.s. hur benägna de var att svara på en fråga från en medborgare inom rimlig tid. Lindesbergs kommun var då ett föredöme och besvarade den enkla testfrågan inom 12 timmar. Nu, tre år senare, väljer ansvariga kommunpolitiker att inte svara på sakliga och konkreta frågor från medborgare gällande Ramshyttans skola. Dessa frågor har skickats med e-post till kommunen (20190713) och även publicerats i media (20190730).

Vi har full förståelse för att frågor av mer komplicerad karaktär tar längre tid att besvara, liksom att även kommunpolitiker har rätt till semester. Nu, när alla förhoppningsvis är tillbaka efter sommarens ledighet och förhoppningsvis letat fram besparingsberäkningarna, som väl låg till grund för skolnedläggningarna, ser vi fram emot att få svar på våra sju, intressanta, frågor om skolpolitik i Lindesbergs kommun!

Kompletterande frågor till kommunalråden Irja Gustavsson och Linda Svahn avseende deras svar på insändare i NA den 13 juli.

1. Vad är det för kostnader som inte är inkluderade i de 87 000 kr per elev och år, som kommunens egen statistik säger men som ingår i Skolverkets statistik som säger att kostnaden är 111 600 kr?

2. Om jämförbara nyckeltal har presenterats, varför ändrade ni siffrorna för en genomsnittlig elev i kommunen från 87 000 kr till 111 600 kr, medan kostnaden för en elev i Ramshyttans skola hela tiden uppgavs vara densamma, 141 000 kr, i er brevväxling med en berörd medborgare utan kommentar från er sida?

3. Är det ett medvetet drag att presentera kommunens interna siffror när ni vill visa hur dyr Ramshyttans skola är i jämförelse med genomsnittet i kommunen och Skolverkets siffror när ni vill visa att kommunen satsar lika mycket per elev som man gör i snitt i andra kommuner?

4. Anser ni att ni lever upp till er så kallade serviceskyldighet när ni skriver till en medborgare, som ställer sakliga, konkreta och relevanta frågor, att ni avslutar brevväxlingen med densamma?

5. Anser ni som beslutsfattare att de kostnadsberäkningar som berörda medborgare efterfrågar (extra skolskjutsar, mattransporter etcetera som blir följderna av en nedläggning) är irrelevanta eftersom de inte har presenterats i utredningen utan först nu (enbart mattransportkostnad finns enligt offert), när nedläggningsbeslutet redan är fattat?

6. Anser ni som beslutsfattare att det underlag som presenterats för er av en berörd medborgare, ”Checklista för en hotad skola” (och som ni inte använt er av) är irrelevant eftersom ni inte kan redovisa vilka av punkterna i checklistan ni har tagit med i beräkningen inför nedläggningsbeslutet?

7. Varför har ni valt att inte samarbeta med exempelvis Skinnskattebergs kommun för att utöka elevantalet på Ramshyttans skola, när författaren till boken ”Mindre många”, vars överskrift ni använt i framtagandet av ett förslag om olika servicenivåer i kommunen, menar att enda sättet för kommuner att klara framtidens förändring i demografi på landsbygden är att arbeta över kommun- och länsgränser?

Eva samt en hoper fortfarande, mycket förargade, skattebetalande landsbygdsbor!

Publicerad 2 september 2019 klockan 10:53

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-09-13 04:00