Lindesbergs lasarett. Magnus Storm, ordf. Centerpartiet i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Framtidens vård måste inkludera fullvärdig akutvård även i Lindesberg!

INSÄNDARE/DEBATT: Nordanvinden biter i kinderna när jag är på väg hem, då jag plötsligt halkar på en fläck med is som ligger gömd under snön som yr. Jag ligger där och funderar vad som hände och känner en kraftig smärta i armen. Jag reser mig upp och ser mig omkring, där uppe på höjden lyser med stora röda bokstäver AKUTMOTTAGNING, men jag vet att genom porten under skylten kommer jag inte in då vid den här tiden är akuten stängd för mig och mina besvär. Regionens hälso- och sjukvårdsnämnd har beslutat att akuten i Lindesberg inte ska ta emot ortopediska, kirurgiska och urologiska åkommor kvällar och nätter.

Jag sätter mig i den kalla busskuren och ringer 1177 för att höra var jag ska göra. Det jag får veta är att jag kan gå till akutintaget och få en bedömning, vilket jag också gör. Efter en stunds väntan efter att en sjuksköterska tittat på min arm och ringt några samtal skjutsas jag i ambulans till USÖ….

Om vi skulle vända på det. Nu ska alla med liknande besvär i Örebro åka till Lindesberg. Hur skulle de känna, vad skulle de tycka om den förändringen? Skulle de tycka att USÖ hade en fullvärdig akutmottagning när de inte kan få exempelvis sina sår sydda?

Jag kan inte svara på hur de skulle känna, men jag vet hur många inklusive jag själv känner en bedrövelse över att inte få hjälp med de mest basala besvär som ett benbrott, skärskador med mera på en akutmottagning som ligger mitt i centrala Lindesberg.

Mina tankar går till alla som jobbar på våra industrier på kvällen/natten, alla våra äldre som bor hemma eller på våra boenden, alla våra innevånare som kan råka ut för något oförutsett under kvällar och nätter, som nu måste åkta till Örebro eller Karlskoga då de inte längre kan få hjälp på närliggande lasarett.

Jag vet är att den här förändringen är en del i ett större pussel och att det kommer ske en utvärdering inom en snar framtid. Utvärderingen ska visa hur förändringarna på Lindesbergs lasarett påverkat verksamheten, men den kommer inte lyfta hur det påverkat känslan av trygghet hos medborgare och företagare!

Jag hoppas man tar sitt ansvar som regionpolitiker och väver in mjuka värden i utvärderingen och ser helhetsbilden hur det här har påverkat oss norra länsdelen. Jag vill även påpeka att jag inte är emot att Regionen vill rusta sig för framtidens vård, men då ska framtidens vård även inkludera att få sina benbrott, sina sår, sin överfulla urinblåsa med mera omhändertaget på Lindesberg lasarett dygnet runt, året runt!

Centerpartiet i Lindesberg har varit väldigt tydliga mot våra partikamrater i Regionen om var vi står i den här frågan sedan tidig vår 2020 och vi kommer fortsätta jobba för att man även i framtiden ska vara ett fullvärdigt akutsjukhus. Vårt lasarett är en livsnerv för att Lindesberg ska vara en attraktiv kommun, lika viktig som att vi har en bra skola, en god omsorg, erbjuda aktiviteter för en rik fritid och ett levande kulturliv, sammanslaget blir summan att fler vill flytta hit, fler företag vill etablera och vi kan alla känna oss trygga om någon skulle hända. Men lasarettet är inte enbart viktigt för Lindesbergs kommun, utan för hela norra länsdelen!

Jag vill avsluta med att beslutet har överskuggat allt annat positivt som våra partikamrater och majoriteten i Regionen faktiskt har gjort och vill göra men vi kan tyvärr inte hjälpa er att kommunicera ut det, då allt handlar om frågan. Framtidens vård, inkluderar inte den fullvärdig akutvård i Lindesberg?

Magnus Storm
Ordförande Centerpartiet Lindesberg

Publicerad 12 mars 2021 klockan 08:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 04:23