Lindesbergs lasarett. Magnus Storm, ordf. Centerpartiet i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Framtidens vård måste inkludera fullvärdig akutvård även i Lindesberg!

INSÄNDARE/DEBATT: Nordanvinden biter i kinderna när jag är på väg hem, då jag plötsligt halkar på en fläck med is som ligger gömd under snön som yr. Jag ligger där och funderar vad som hände och känner en kraftig smärta i armen. Jag reser mig upp och ser mig omkring, där uppe på höjden lyser med stora röda bokstäver AKUTMOTTAGNING, men jag vet att genom porten under skylten kommer jag inte in då vid den här tiden är akuten stängd för mig och mina besvär. Regionens hälso- och sjukvårdsnämnd har beslutat att akuten i Lindesberg inte ska ta emot ortopediska, kirurgiska och urologiska åkommor kvällar och nätter.

Jag sätter mig i den kalla busskuren och ringer 1177 för att höra var jag ska göra. Det jag får veta är att jag kan gå till akutintaget och få en bedömning, vilket jag också gör. Efter en stunds väntan efter att en sjuksköterska tittat på min arm och ringt några samtal skjutsas jag i ambulans till USÖ….

Om vi skulle vända på det. Nu ska alla med liknande besvär i Örebro åka till Lindesberg. Hur skulle de känna, vad skulle de tycka om den förändringen? Skulle de tycka att USÖ hade en fullvärdig akutmottagning när de inte kan få exempelvis sina sår sydda?

Jag kan inte svara på hur de skulle känna, men jag vet hur många inklusive jag själv känner en bedrövelse över att inte få hjälp med de mest basala besvär som ett benbrott, skärskador med mera på en akutmottagning som ligger mitt i centrala Lindesberg.

Mina tankar går till alla som jobbar på våra industrier på kvällen/natten, alla våra äldre som bor hemma eller på våra boenden, alla våra innevånare som kan råka ut för något oförutsett under kvällar och nätter, som nu måste åkta till Örebro eller Karlskoga då de inte längre kan få hjälp på närliggande lasarett.

Jag vet är att den här förändringen är en del i ett större pussel och att det kommer ske en utvärdering inom en snar framtid. Utvärderingen ska visa hur förändringarna på Lindesbergs lasarett påverkat verksamheten, men den kommer inte lyfta hur det påverkat känslan av trygghet hos medborgare och företagare!

Jag hoppas man tar sitt ansvar som regionpolitiker och väver in mjuka värden i utvärderingen och ser helhetsbilden hur det här har påverkat oss norra länsdelen. Jag vill även påpeka att jag inte är emot att Regionen vill rusta sig för framtidens vård, men då ska framtidens vård även inkludera att få sina benbrott, sina sår, sin överfulla urinblåsa med mera omhändertaget på Lindesberg lasarett dygnet runt, året runt!

Centerpartiet i Lindesberg har varit väldigt tydliga mot våra partikamrater i Regionen om var vi står i den här frågan sedan tidig vår 2020 och vi kommer fortsätta jobba för att man även i framtiden ska vara ett fullvärdigt akutsjukhus. Vårt lasarett är en livsnerv för att Lindesberg ska vara en attraktiv kommun, lika viktig som att vi har en bra skola, en god omsorg, erbjuda aktiviteter för en rik fritid och ett levande kulturliv, sammanslaget blir summan att fler vill flytta hit, fler företag vill etablera och vi kan alla känna oss trygga om någon skulle hända. Men lasarettet är inte enbart viktigt för Lindesbergs kommun, utan för hela norra länsdelen!

Jag vill avsluta med att beslutet har överskuggat allt annat positivt som våra partikamrater och majoriteten i Regionen faktiskt har gjort och vill göra men vi kan tyvärr inte hjälpa er att kommunicera ut det, då allt handlar om frågan. Framtidens vård, inkluderar inte den fullvärdig akutvård i Lindesberg?

Magnus Storm
Ordförande Centerpartiet Lindesberg

Publicerad 12 mars 2021 klockan 08:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

17 juli 2026 klockan 14:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.

17 juli 2026 klockan 21:10 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ...

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.

10 juli 2026 klockan 17:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han ...
8 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
6 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen ...
25 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-07-17 23:29