Lindesbergs lasarett. Magnus Storm, ordf. Centerpartiet i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Framtidens vård måste inkludera fullvärdig akutvård även i Lindesberg!

INSÄNDARE/DEBATT: Nordanvinden biter i kinderna när jag är på väg hem, då jag plötsligt halkar på en fläck med is som ligger gömd under snön som yr. Jag ligger där och funderar vad som hände och känner en kraftig smärta i armen. Jag reser mig upp och ser mig omkring, där uppe på höjden lyser med stora röda bokstäver AKUTMOTTAGNING, men jag vet att genom porten under skylten kommer jag inte in då vid den här tiden är akuten stängd för mig och mina besvär. Regionens hälso- och sjukvårdsnämnd har beslutat att akuten i Lindesberg inte ska ta emot ortopediska, kirurgiska och urologiska åkommor kvällar och nätter.

Jag sätter mig i den kalla busskuren och ringer 1177 för att höra var jag ska göra. Det jag får veta är att jag kan gå till akutintaget och få en bedömning, vilket jag också gör. Efter en stunds väntan efter att en sjuksköterska tittat på min arm och ringt några samtal skjutsas jag i ambulans till USÖ….

Om vi skulle vända på det. Nu ska alla med liknande besvär i Örebro åka till Lindesberg. Hur skulle de känna, vad skulle de tycka om den förändringen? Skulle de tycka att USÖ hade en fullvärdig akutmottagning när de inte kan få exempelvis sina sår sydda?

Jag kan inte svara på hur de skulle känna, men jag vet hur många inklusive jag själv känner en bedrövelse över att inte få hjälp med de mest basala besvär som ett benbrott, skärskador med mera på en akutmottagning som ligger mitt i centrala Lindesberg.

Mina tankar går till alla som jobbar på våra industrier på kvällen/natten, alla våra äldre som bor hemma eller på våra boenden, alla våra innevånare som kan råka ut för något oförutsett under kvällar och nätter, som nu måste åkta till Örebro eller Karlskoga då de inte längre kan få hjälp på närliggande lasarett.

Jag vet är att den här förändringen är en del i ett större pussel och att det kommer ske en utvärdering inom en snar framtid. Utvärderingen ska visa hur förändringarna på Lindesbergs lasarett påverkat verksamheten, men den kommer inte lyfta hur det påverkat känslan av trygghet hos medborgare och företagare!

Jag hoppas man tar sitt ansvar som regionpolitiker och väver in mjuka värden i utvärderingen och ser helhetsbilden hur det här har påverkat oss norra länsdelen. Jag vill även påpeka att jag inte är emot att Regionen vill rusta sig för framtidens vård, men då ska framtidens vård även inkludera att få sina benbrott, sina sår, sin överfulla urinblåsa med mera omhändertaget på Lindesberg lasarett dygnet runt, året runt!

Centerpartiet i Lindesberg har varit väldigt tydliga mot våra partikamrater i Regionen om var vi står i den här frågan sedan tidig vår 2020 och vi kommer fortsätta jobba för att man även i framtiden ska vara ett fullvärdigt akutsjukhus. Vårt lasarett är en livsnerv för att Lindesberg ska vara en attraktiv kommun, lika viktig som att vi har en bra skola, en god omsorg, erbjuda aktiviteter för en rik fritid och ett levande kulturliv, sammanslaget blir summan att fler vill flytta hit, fler företag vill etablera och vi kan alla känna oss trygga om någon skulle hända. Men lasarettet är inte enbart viktigt för Lindesbergs kommun, utan för hela norra länsdelen!

Jag vill avsluta med att beslutet har överskuggat allt annat positivt som våra partikamrater och majoriteten i Regionen faktiskt har gjort och vill göra men vi kan tyvärr inte hjälpa er att kommunicera ut det, då allt handlar om frågan. Framtidens vård, inkluderar inte den fullvärdig akutvård i Lindesberg?

Magnus Storm
Ordförande Centerpartiet Lindesberg

Publicerad 12 mars 2021 klockan 08:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren ...
16 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
15 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-28 04:53