Lindesbergs lasarett. Magnus Storm, ordf. Centerpartiet i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Framtidens vård måste inkludera fullvärdig akutvård även i Lindesberg!

INSÄNDARE/DEBATT: Nordanvinden biter i kinderna när jag är på väg hem, då jag plötsligt halkar på en fläck med is som ligger gömd under snön som yr. Jag ligger där och funderar vad som hände och känner en kraftig smärta i armen. Jag reser mig upp och ser mig omkring, där uppe på höjden lyser med stora röda bokstäver AKUTMOTTAGNING, men jag vet att genom porten under skylten kommer jag inte in då vid den här tiden är akuten stängd för mig och mina besvär. Regionens hälso- och sjukvårdsnämnd har beslutat att akuten i Lindesberg inte ska ta emot ortopediska, kirurgiska och urologiska åkommor kvällar och nätter.

Jag sätter mig i den kalla busskuren och ringer 1177 för att höra var jag ska göra. Det jag får veta är att jag kan gå till akutintaget och få en bedömning, vilket jag också gör. Efter en stunds väntan efter att en sjuksköterska tittat på min arm och ringt några samtal skjutsas jag i ambulans till USÖ….

Om vi skulle vända på det. Nu ska alla med liknande besvär i Örebro åka till Lindesberg. Hur skulle de känna, vad skulle de tycka om den förändringen? Skulle de tycka att USÖ hade en fullvärdig akutmottagning när de inte kan få exempelvis sina sår sydda?

Jag kan inte svara på hur de skulle känna, men jag vet hur många inklusive jag själv känner en bedrövelse över att inte få hjälp med de mest basala besvär som ett benbrott, skärskador med mera på en akutmottagning som ligger mitt i centrala Lindesberg.

Mina tankar går till alla som jobbar på våra industrier på kvällen/natten, alla våra äldre som bor hemma eller på våra boenden, alla våra innevånare som kan råka ut för något oförutsett under kvällar och nätter, som nu måste åkta till Örebro eller Karlskoga då de inte längre kan få hjälp på närliggande lasarett.

Jag vet är att den här förändringen är en del i ett större pussel och att det kommer ske en utvärdering inom en snar framtid. Utvärderingen ska visa hur förändringarna på Lindesbergs lasarett påverkat verksamheten, men den kommer inte lyfta hur det påverkat känslan av trygghet hos medborgare och företagare!

Jag hoppas man tar sitt ansvar som regionpolitiker och väver in mjuka värden i utvärderingen och ser helhetsbilden hur det här har påverkat oss norra länsdelen. Jag vill även påpeka att jag inte är emot att Regionen vill rusta sig för framtidens vård, men då ska framtidens vård även inkludera att få sina benbrott, sina sår, sin överfulla urinblåsa med mera omhändertaget på Lindesberg lasarett dygnet runt, året runt!

Centerpartiet i Lindesberg har varit väldigt tydliga mot våra partikamrater i Regionen om var vi står i den här frågan sedan tidig vår 2020 och vi kommer fortsätta jobba för att man även i framtiden ska vara ett fullvärdigt akutsjukhus. Vårt lasarett är en livsnerv för att Lindesberg ska vara en attraktiv kommun, lika viktig som att vi har en bra skola, en god omsorg, erbjuda aktiviteter för en rik fritid och ett levande kulturliv, sammanslaget blir summan att fler vill flytta hit, fler företag vill etablera och vi kan alla känna oss trygga om någon skulle hända. Men lasarettet är inte enbart viktigt för Lindesbergs kommun, utan för hela norra länsdelen!

Jag vill avsluta med att beslutet har överskuggat allt annat positivt som våra partikamrater och majoriteten i Regionen faktiskt har gjort och vill göra men vi kan tyvärr inte hjälpa er att kommunicera ut det, då allt handlar om frågan. Framtidens vård, inkluderar inte den fullvärdig akutvård i Lindesberg?

Magnus Storm
Ordförande Centerpartiet Lindesberg

Publicerad 12 mars 2021 klockan 08:36

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.

8 december 2025 klockan 20:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Fredrik Norman

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.

8 december 2025 klockan 19:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören ...
5 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och ...
5 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter 17 år i Socialdemokraterna väljer Daniel Andersson att byta parti till Liberalerna. Foto: Privat

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.

5 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.

5 december 2025 klockan 10:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.

4 december 2025 klockan 10:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig...

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Foto: Camilla Lagerman

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.

1 december 2025 klockan 16:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som på...
1 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest ...
1 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall...
29 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-28

2025-11-28

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-27

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-12-09 04:12