Säsongens nästsista tävlingsdag på Fornaboda kördes under söndagslunchen, där flera av sportens framtidsnamn fick chansen att visa upp sig. Bara ett lopp slutade med seger, där den segrande kusken var över 35 års åldern, samtidigt som 31-åringarna var framgångsrikast i vinnarcirkeln.
En stor del av travelitens kuskar, som varje vecka syns på V75, börjar på sina ställen att få några år i nacken. Därför var det häftigt att se när framtidskuskarna under 35-årsåldern ta för sig allt mer när Fornaboda körde lunchtävlingar under söndagen.
Av de tio loppen som kördes under lunchen, så slutade nio av dessa loppen med en yngre kuskseger. För 31-åringen, Anna Hannanova, så blev det dessutom karriärens första triumf med sin egentränade Iyan Stardust, något som ledde till en glad holländska.
– Jätteroligt, idag så körde jag bara framåt medan han bara springer och känns jättebra. Han har inte haft någon vidare form på senare tid och behöver lopp i kroppen, men idag så kändes det jättebra.
En fin succé blev det även för Örebroaren Carl Philip Lindblom, som körde in sin första seger med kallblod. Tillsammans med Jojo Dox, från Värmland, så körde man sig snabbt till ledningen. Därifrån fick konkurrenterna svårt att ta sig fram till ledaren, som fick en behaglig seger.
– Det här är första kallblodssegern för mig, jag tror att jag har kört tre kallblodslopp innan segern kom. Kallbloden är lite speciella att köra och det är mest att hålla i. Hästen som jag fick köra idag var jättefin. Han blev lite flegmatisk när konkurrenterna kom i spåren på upploppet, men jag visade bara körspöt och då ville han bara trava på.
Även för hemmahästarna blev det framgångar. Fornabodahästarna fick med sig dubbla silverplaceringar där tävlingsdagens segerrikaste kusk, Micael Lindblom, körde in båda placeringarna.
Först körde han in den 11-åriga valacken, Jumpinjackofjoy, till en andra plats för tränare Liselotte Nordkvist. Senare under dagen kom en ny andra plats, då med Chasse Royale Rick som tränas av Eleonore Hultdahl. En tränare som tidigt har meddelat att vägen till placeringarna innte har varit rak.
– Det har strulat mycket med honom, både med skador och galopper. Som tvååring så trampade han upp sig på ett ben, sedan har han fått en böjsena efter att ett barn lekt med honom utanför hagen. Det har strulat mycket med honom och vi har hela tiden känt av att han har slagit sig någonstans, utan att vi vet vart någonstans. Det känns som att vi har testat hela selkammaren på honom, även om vi har känt lite utveckling.
Söndagens vinnare:
Lopp 1: La Brebro – Jim Eriksson (Per-Arne Persson)
Lopp 2: Dakar Brodde – Emma Smedeby – 2,54
Lopp 3: Iyan Stardust – Anna Hannanova – 52,55
Lopp 4: Blue Star Caviar – Rolf H Pettersson (Christie Hunter) – 6,26
Lopp 5: Condior – William Ekberg (Jörgen Westholm) – 1,39
Lopp 6: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 8,67
Lopp 7: Jojo Dox – Carl Philip Lindblom (Bjarne Rickardsson) – 8,33
Lopp 8: Solkattens Pearl – Jennifer Persson – 2,56
Lopp 9: Veams Zazzu – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 2,86
Lopp 10: My Cherry Blossom – Anna Sedström – 4,49
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.