Säsongens nästsista tävlingsdag på Fornaboda kördes under söndagslunchen, där flera av sportens framtidsnamn fick chansen att visa upp sig. Bara ett lopp slutade med seger, där den segrande kusken var över 35 års åldern, samtidigt som 31-åringarna var framgångsrikast i vinnarcirkeln.
En stor del av travelitens kuskar, som varje vecka syns på V75, börjar på sina ställen att få några år i nacken. Därför var det häftigt att se när framtidskuskarna under 35-årsåldern ta för sig allt mer när Fornaboda körde lunchtävlingar under söndagen.
Av de tio loppen som kördes under lunchen, så slutade nio av dessa loppen med en yngre kuskseger. För 31-åringen, Anna Hannanova, så blev det dessutom karriärens första triumf med sin egentränade Iyan Stardust, något som ledde till en glad holländska.
– Jätteroligt, idag så körde jag bara framåt medan han bara springer och känns jättebra. Han har inte haft någon vidare form på senare tid och behöver lopp i kroppen, men idag så kändes det jättebra.
En fin succé blev det även för Örebroaren Carl Philip Lindblom, som körde in sin första seger med kallblod. Tillsammans med Jojo Dox, från Värmland, så körde man sig snabbt till ledningen. Därifrån fick konkurrenterna svårt att ta sig fram till ledaren, som fick en behaglig seger.
– Det här är första kallblodssegern för mig, jag tror att jag har kört tre kallblodslopp innan segern kom. Kallbloden är lite speciella att köra och det är mest att hålla i. Hästen som jag fick köra idag var jättefin. Han blev lite flegmatisk när konkurrenterna kom i spåren på upploppet, men jag visade bara körspöt och då ville han bara trava på.
Även för hemmahästarna blev det framgångar. Fornabodahästarna fick med sig dubbla silverplaceringar där tävlingsdagens segerrikaste kusk, Micael Lindblom, körde in båda placeringarna.
Först körde han in den 11-åriga valacken, Jumpinjackofjoy, till en andra plats för tränare Liselotte Nordkvist. Senare under dagen kom en ny andra plats, då med Chasse Royale Rick som tränas av Eleonore Hultdahl. En tränare som tidigt har meddelat att vägen till placeringarna innte har varit rak.
– Det har strulat mycket med honom, både med skador och galopper. Som tvååring så trampade han upp sig på ett ben, sedan har han fått en böjsena efter att ett barn lekt med honom utanför hagen. Det har strulat mycket med honom och vi har hela tiden känt av att han har slagit sig någonstans, utan att vi vet vart någonstans. Det känns som att vi har testat hela selkammaren på honom, även om vi har känt lite utveckling.
Söndagens vinnare:
Lopp 1: La Brebro – Jim Eriksson (Per-Arne Persson)
Lopp 2: Dakar Brodde – Emma Smedeby – 2,54
Lopp 3: Iyan Stardust – Anna Hannanova – 52,55
Lopp 4: Blue Star Caviar – Rolf H Pettersson (Christie Hunter) – 6,26
Lopp 5: Condior – William Ekberg (Jörgen Westholm) – 1,39
Lopp 6: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 8,67
Lopp 7: Jojo Dox – Carl Philip Lindblom (Bjarne Rickardsson) – 8,33
Lopp 8: Solkattens Pearl – Jennifer Persson – 2,56
Lopp 9: Veams Zazzu – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 2,86
Lopp 10: My Cherry Blossom – Anna Sedström – 4,49
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.