Säsongens nästsista tävlingsdag på Fornaboda kördes under söndagslunchen, där flera av sportens framtidsnamn fick chansen att visa upp sig. Bara ett lopp slutade med seger, där den segrande kusken var över 35 års åldern, samtidigt som 31-åringarna var framgångsrikast i vinnarcirkeln.
En stor del av travelitens kuskar, som varje vecka syns på V75, börjar på sina ställen att få några år i nacken. Därför var det häftigt att se när framtidskuskarna under 35-årsåldern ta för sig allt mer när Fornaboda körde lunchtävlingar under söndagen.
Av de tio loppen som kördes under lunchen, så slutade nio av dessa loppen med en yngre kuskseger. För 31-åringen, Anna Hannanova, så blev det dessutom karriärens första triumf med sin egentränade Iyan Stardust, något som ledde till en glad holländska.
– Jätteroligt, idag så körde jag bara framåt medan han bara springer och känns jättebra. Han har inte haft någon vidare form på senare tid och behöver lopp i kroppen, men idag så kändes det jättebra.
En fin succé blev det även för Örebroaren Carl Philip Lindblom, som körde in sin första seger med kallblod. Tillsammans med Jojo Dox, från Värmland, så körde man sig snabbt till ledningen. Därifrån fick konkurrenterna svårt att ta sig fram till ledaren, som fick en behaglig seger.
– Det här är första kallblodssegern för mig, jag tror att jag har kört tre kallblodslopp innan segern kom. Kallbloden är lite speciella att köra och det är mest att hålla i. Hästen som jag fick köra idag var jättefin. Han blev lite flegmatisk när konkurrenterna kom i spåren på upploppet, men jag visade bara körspöt och då ville han bara trava på.
Även för hemmahästarna blev det framgångar. Fornabodahästarna fick med sig dubbla silverplaceringar där tävlingsdagens segerrikaste kusk, Micael Lindblom, körde in båda placeringarna.
Först körde han in den 11-åriga valacken, Jumpinjackofjoy, till en andra plats för tränare Liselotte Nordkvist. Senare under dagen kom en ny andra plats, då med Chasse Royale Rick som tränas av Eleonore Hultdahl. En tränare som tidigt har meddelat att vägen till placeringarna innte har varit rak.
– Det har strulat mycket med honom, både med skador och galopper. Som tvååring så trampade han upp sig på ett ben, sedan har han fått en böjsena efter att ett barn lekt med honom utanför hagen. Det har strulat mycket med honom och vi har hela tiden känt av att han har slagit sig någonstans, utan att vi vet vart någonstans. Det känns som att vi har testat hela selkammaren på honom, även om vi har känt lite utveckling.
Söndagens vinnare:
Lopp 1: La Brebro – Jim Eriksson (Per-Arne Persson)
Lopp 2: Dakar Brodde – Emma Smedeby – 2,54
Lopp 3: Iyan Stardust – Anna Hannanova – 52,55
Lopp 4: Blue Star Caviar – Rolf H Pettersson (Christie Hunter) – 6,26
Lopp 5: Condior – William Ekberg (Jörgen Westholm) – 1,39
Lopp 6: Point to Point – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 8,67
Lopp 7: Jojo Dox – Carl Philip Lindblom (Bjarne Rickardsson) – 8,33
Lopp 8: Solkattens Pearl – Jennifer Persson – 2,56
Lopp 9: Veams Zazzu – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 2,86
Lopp 10: My Cherry Blossom – Anna Sedström – 4,49
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.