Från och med imorgon, den 1 juli, kommer man inom Region Örebro län kunna beställa självtest för covid-19 samt boka tid för antikroppstest. Provet för en pågående coronainfektion kommer vara gratis medan antikroppstestet kostar 200 kronor.
Efter regeringens löfte om provtagning till alla personer som uppvisar tydliga symtom av covid-19 samt införande av provtagning för så kallade antikroppstest breddar nu Region Örebro län provtagningen med start imorgon onsdag.
– Vi håller som bäst på att färdigställa allt inför imorgon, berättar Petter Backteman, enhetschef på vårdcentralen i Lindesberg.
Båda testerna bokas via 1177 och utförs sedan på bland annat Lindesbergs vårdcentral, där man räknar med att kunna provta ungefär 20-40 covidpatienter och uppemot 40 antikroppstester per dag.
– Provtagningen för covid-19 är så kallade självtest där man kommer genom vår drive-through på Banvägen. Man kan komma gåendes eller i bil, men helst i bil, där man sedan får med sig ett provtagningskit med tydliga instruktioner. Provet utför man sedan själv och lämnar in till personalen, och resultatet ser man senare via inloggning på 1177, berättar Petter Backteman och fortsätter:
– Tidigare gjorde man topsning via näsa och svalg, men forskning har visat att det nya förfarandet är mycket säkrare.
Antikroppstesterna tas via blodprov och även dessa kommer att tas på vårdcentralen, men i en annan del av byggnaden.
– Dessa prover utförs vid den norra entrén, här handlar det om friska människor utan symptom, så smittorisken är minimal, avslutar Petter.
Självtestet för covid-19 (vid symptom) kommer vara kostnadsfritt, medan antikroppstestet (utan symptom) kommer kosta 200 kronor. För mer information och tidsbokning, besök 1177.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.