På fredag spelar Stone River Boys i Lindesberg. Bandet, som kommer från Texas, USA, genomför en rad spelningar i Sverige under sin Europaturné och hamnade ”av en händelse” i Lindesberg.-På grund av en avbokad spelning fick vi chansen att ta hit dem, förklarar Christer Pilblad, arrangörsföreningen KBR.
Ett annorlunda sound med influenser från genres som country, soul, blues,rock med flera. Ungefär så kan man kortfattat beskriva den musik Stone River Boys kommer att framföra till Lindesbergspubliken på fredag. Stone River Boys själva kallar stilen Country Funk.
Bandet bildades av Hacienda Brothers gitarrist och låtskrivare Dave Gonzalez sedan bandets sångare och frontman, Chris Gaffney, drabbats av levercancer. Syftet var att göra en välgörenhetsturné för att samla in pengar till Gaffney. Han avled dock 2008 endast 57 år gammal och pengarna som turnén drog in gick istället till hans hustru.
Stone River Boys upplöstes dock inte efter Gaffneys död – utan fortsatte sin turné för att hylla det arv Gaffney efterlämnat musikvärlden genom Hacienda Brothers och under turnén spelades även deras första skiva in under titeln: Love on the Dial.
Bandet gör nu en rad spelningar i Sverige innan man drar vidare till England och sedan tillbaka till USA igen.
-De har ett härligt sound och jag tror det här kommer att passa publiken, säger arrangören KBRs Christer Pilblad som var snabb att boka dem när tillfället dök upp.
Fotnot: Stone River Boys spelar på fredag kväll. Scen: Bistro Bellman.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.