På fredag spelar Stone River Boys i Lindesberg. Bandet, som kommer från Texas, USA, genomför en rad spelningar i Sverige under sin Europaturné och hamnade ”av en händelse” i Lindesberg.-På grund av en avbokad spelning fick vi chansen att ta hit dem, förklarar Christer Pilblad, arrangörsföreningen KBR.
Ett annorlunda sound med influenser från genres som country, soul, blues,rock med flera. Ungefär så kan man kortfattat beskriva den musik Stone River Boys kommer att framföra till Lindesbergspubliken på fredag. Stone River Boys själva kallar stilen Country Funk.
Bandet bildades av Hacienda Brothers gitarrist och låtskrivare Dave Gonzalez sedan bandets sångare och frontman, Chris Gaffney, drabbats av levercancer. Syftet var att göra en välgörenhetsturné för att samla in pengar till Gaffney. Han avled dock 2008 endast 57 år gammal och pengarna som turnén drog in gick istället till hans hustru.
Stone River Boys upplöstes dock inte efter Gaffneys död – utan fortsatte sin turné för att hylla det arv Gaffney efterlämnat musikvärlden genom Hacienda Brothers och under turnén spelades även deras första skiva in under titeln: Love on the Dial.
Bandet gör nu en rad spelningar i Sverige innan man drar vidare till England och sedan tillbaka till USA igen.
-De har ett härligt sound och jag tror det här kommer att passa publiken, säger arrangören KBRs Christer Pilblad som var snabb att boka dem när tillfället dök upp.
Fotnot: Stone River Boys spelar på fredag kväll. Scen: Bistro Bellman.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.