På fredag spelar Stone River Boys i Lindesberg. Bandet, som kommer från Texas, USA, genomför en rad spelningar i Sverige under sin Europaturné och hamnade ”av en händelse” i Lindesberg.-På grund av en avbokad spelning fick vi chansen att ta hit dem, förklarar Christer Pilblad, arrangörsföreningen KBR.
Ett annorlunda sound med influenser från genres som country, soul, blues,rock med flera. Ungefär så kan man kortfattat beskriva den musik Stone River Boys kommer att framföra till Lindesbergspubliken på fredag. Stone River Boys själva kallar stilen Country Funk.
Bandet bildades av Hacienda Brothers gitarrist och låtskrivare Dave Gonzalez sedan bandets sångare och frontman, Chris Gaffney, drabbats av levercancer. Syftet var att göra en välgörenhetsturné för att samla in pengar till Gaffney. Han avled dock 2008 endast 57 år gammal och pengarna som turnén drog in gick istället till hans hustru.
Stone River Boys upplöstes dock inte efter Gaffneys död – utan fortsatte sin turné för att hylla det arv Gaffney efterlämnat musikvärlden genom Hacienda Brothers och under turnén spelades även deras första skiva in under titeln: Love on the Dial.
Bandet gör nu en rad spelningar i Sverige innan man drar vidare till England och sedan tillbaka till USA igen.
-De har ett härligt sound och jag tror det här kommer att passa publiken, säger arrangören KBRs Christer Pilblad som var snabb att boka dem när tillfället dök upp.
Fotnot: Stone River Boys spelar på fredag kväll. Scen: Bistro Bellman.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.