Den här fredagseftermiddagen fick Lindesbergs kyrka besök av en vindögd krokodil, en ko och en detektiv. Det var Micaela Gustafsson som tagit med sig sin stora speldosa för att bjuda små barn på en stunds underhållning i form av sång och musik.
Det är fredagsmys i Linde kyrka och en grupp små barn i åldern tre till sju år, och kanske även någon ännu yngre förmåga, sitter på stora, fluffiga kuddar framför Micaela Gustafssons stora speldosa. Hon frågar om någon vill snurra på den stora veven, och alla händer flyger i luften. När barnet börjar veva dyker hon ner i dosan en stund, och så hörs ett ljud som talar om att hon nu är klar. Barnet sätter sig återigen på kuddarna och Micaela dyker upp i olika skepnader. En gång som ko, en annan gång som detektiv, och till varje kostym har hon en passande sång.
– Det var bra! Detektiven och kon var bäst, säger Malva Haikari, om en vecka sju år.
– Det tyckte jag också, håller kompisen Alva Pagstedt, 6 år, med om.
– Jag tyckte bäst om när hon hade hatten med frukt på, konstaterar Ester Pagstedt och hugger in på en korv med bröd.
Den sista låten kryddades med dans.
Att få snurra på veven var väldigt populärt, både hos de äldre och yngre.
Micaela Gustafssons föreställning heter just ”Speldosan”, men de flesta framträdanden brukar ske på olika förskolor.
– Det här var lite annorlunda, att vara i en kyrka, säger Micaela och skrattar.
Fyra av Micaelas många skepnader.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.