Den här fredagseftermiddagen fick Lindesbergs kyrka besök av en vindögd krokodil, en ko och en detektiv. Det var Micaela Gustafsson som tagit med sig sin stora speldosa för att bjuda små barn på en stunds underhållning i form av sång och musik.
Det är fredagsmys i Linde kyrka och en grupp små barn i åldern tre till sju år, och kanske även någon ännu yngre förmåga, sitter på stora, fluffiga kuddar framför Micaela Gustafssons stora speldosa. Hon frågar om någon vill snurra på den stora veven, och alla händer flyger i luften. När barnet börjar veva dyker hon ner i dosan en stund, och så hörs ett ljud som talar om att hon nu är klar. Barnet sätter sig återigen på kuddarna och Micaela dyker upp i olika skepnader. En gång som ko, en annan gång som detektiv, och till varje kostym har hon en passande sång.
– Det var bra! Detektiven och kon var bäst, säger Malva Haikari, om en vecka sju år.
– Det tyckte jag också, håller kompisen Alva Pagstedt, 6 år, med om.
– Jag tyckte bäst om när hon hade hatten med frukt på, konstaterar Ester Pagstedt och hugger in på en korv med bröd.
Den sista låten kryddades med dans.
Att få snurra på veven var väldigt populärt, både hos de äldre och yngre.
Micaela Gustafssons föreställning heter just ”Speldosan”, men de flesta framträdanden brukar ske på olika förskolor.
– Det här var lite annorlunda, att vara i en kyrka, säger Micaela och skrattar.
Fyra av Micaelas många skepnader.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.