Herman Bosson är tillbaka i laget efter en krasslig vecka Foto: Hasse Persson

Fri entré när AIK gästar arenan

Flera av LIF Lindesbergs olika partners bjuder in alla som vill se riktig handboll till Lindesberg Arena under fredagskvällen, fjolårssäsongens elitserielag AIK gästar arenan och söker dessutom revansch på hemmalaget LIF Lindesberg, förutom en intensiv hemmamatch kommer LIF även att lotta ut en helt ny hybridbil med 260 000:- i värde.

Det är fri entré när det tidigare elitserielaget AIK gästar Lindesberg Arena i jakten för viktiga poäng inom den Allsvenska serien, flera av LIF Lindesbergs olika partners har gått ihop för att göra ett fritt inträde möjligt vilket ger en utmärkt chans för den handbollsintresserade att bjuda med sig släkt och vänner.

Förutom en spännande match där två viktiga tabellpoäng står på spel så kommer det att bjudas på musik i entrén samtidigt som Lindesbergs sportbutik Team Sportia kommer att finnas på plats en trappa upp i arenan för att erbjuda de besökande flera av sina varor till fina priser, detta dagen till ära.

Handbollskvällen avslutas dessutom med en dragning i LIF Lindesbergs stora billotteri ”Rulla in i framtiden med LIF Lindesberg” där en Kia Niro Hybrid (värde 260 000:-) kommer att rulla in på handbollsplanen och lottas ut till en ny ägare, dragningen sker direkt framför publiken där vinnaren sedan blir uppringd och skulle man inte lyckas vinna en ny bil lottas det även ut fina ”tröstpriser” i form av tre elcyklar (totat värde 50 975:-)

– Det är över 1 000 lotter sålda nu men det finns fortfarande lotter kvar att köpa, vi säljer dem i vår nya lokal på Kristinavägen och man kan även köpa lotterna hos våra återförsäljare runt om i Lindesberg men det gäller att skynda sig då sista försäljningsdag är på torsdag, meddelar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.

– Skulle det vara så att man inte kan vara på plats för dragningen så kan det vara kul att ha ett ombud på plats, speciellt nu när det är gratis inträde, säjer Ricky och avslutar med ett viktigt tips till lottköparen:

– Oavsett om man kan komma eller inte så är det viktigt att ha telefonen påslagen, något roligt samtal från dragningen kan ju komma.

Men innan dragningen till lotteriet pågår så kommer LIF Lindesberg att inleda kvällen med en Allsvensk match där hemmalaget står med en färsk hemmaseger mot Tyresö efter ett sekunddrama där målvakten Ludvig Mattsson gjorde en matchavgörande räddning bara sekunden innan slutsignalen ljöd.

Inför fredagens hemmamatch kommer även lagets 23-åriga niometersspelare Herman Bosson att komma tillbaka i laguppställningen efter en vecka av sjukdom.

– Det känns jättebra att vara tillbaka, det är aldrig roligt att vara sjuk och även om jag inte är helt hundra procent just nu så känner jag mig mycket bättre än vad jag varit, samtidigt ser jag verkligen fram emot att få spela matcher igen, berättar Herman Bosson direkt efter tisdagens svettiga träningspass som för övrigt är hans andra träningspass efter den korta frånvaron.

Det var under förra hemmamatchen mot Tyresö som Herman inte kunde delta vilket gjorde att en yngre förmåga i form av Fabian Lindholm fick hoppa in som ersättare, ett jobb som uppskattades.

– Jag tycker att Fabian gjorde det riktigt bra, jag ringde till och med upp honom dagen efter matchen och berömde honom, berättar Herman och fortsätter med lovorden:

– Det glädjer mig verkligen att se att han går framåt, Fabian är en väldigt duktig spelare som har åren framför sig och som inte ska stressa på något sätt utan bara jobba på och kämpa vidare.

Med Herman tillbaka i laguppställningen är laget redo att stå emot det gästande AIK som fick se sig besegrade på sin hemmaplan när LIF Lindesberg gästade Solna i början av november.

Efter en trög inledning så låg LIF i ett farligt 5-målsunderläge lagom till den andra halvleken, något som de orangea krigarna spelade tillbaka och dessutom avgjorde matchen till sin fördel genom LIFs unga linjespelare Linuz Andersson, med bara några sekunder kvar på klockan så spelade Linuz in ett mål som slutade med en uddamålsseger för LIF Lindesberg, men trots bortalagets revanschsug så tror Herman på sitt lag.

– Vi går in för att vinna alla matcher, sen är AIK såklart ett bra lag men jag tycker vi är ett jäkligt bra lag vi också så jag lägger inte så höga växlar på det, det är en match som vi ska vinna helt enkelt, menar Herman som hoppas på ett högt publikstöd till fredagens gratismatch:

– Publiken är ju lagets åttonde spelare så vi hoppas på att så många som möjligt kommer, vi uppskattar allt stöd vi kan få och förhoppningsvis kan vi ge tillbaka genom att bjuda på något alldeles extra.

Matchguide LIF Lindesberg-AIK
Var och när: Fredagen 31/1 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00 och med fritt inträde!
Matchvärd: Bergslagens Sparbank

Senaste mötet mot AIK: Efter en otroligt bra andra halvlek tog sig LIF förbi det ledande AIK där Linuz Andersson satte det avgörande målet med drygt 15 sekunder kvar, matchen slutade 29-30 efter 19-16 i halvtid.

Läget i tabellen: LIF Lindesberg har hoppat från tabellens 9:e plats till 6:a, trots att laget klättrat i tabellen så skiljer det enbart 3 poäng till båda kvalen något som gör att segrarna och poängen är viktigare än någonsin.
AIK ligger placeringen under LIF med 18 poäng vilket är samma poängantal som LIF Lindesberg med då AIK har en lägre målskillnad så placeras de under Linde-laget.
I toppen leder Aranäs med 30 poäng där Hammarby och Skånela i stort sätt har garanterat sina platser i det positiva kvalet.

Publicerad 29 januari 2020 klockan 13:06

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
11 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de ...
10 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-08-21 01:11