Herman Bosson är tillbaka i laget efter en krasslig vecka Foto: Hasse Persson

Fri entré när AIK gästar arenan

Flera av LIF Lindesbergs olika partners bjuder in alla som vill se riktig handboll till Lindesberg Arena under fredagskvällen, fjolårssäsongens elitserielag AIK gästar arenan och söker dessutom revansch på hemmalaget LIF Lindesberg, förutom en intensiv hemmamatch kommer LIF även att lotta ut en helt ny hybridbil med 260 000:- i värde.

Det är fri entré när det tidigare elitserielaget AIK gästar Lindesberg Arena i jakten för viktiga poäng inom den Allsvenska serien, flera av LIF Lindesbergs olika partners har gått ihop för att göra ett fritt inträde möjligt vilket ger en utmärkt chans för den handbollsintresserade att bjuda med sig släkt och vänner.

Förutom en spännande match där två viktiga tabellpoäng står på spel så kommer det att bjudas på musik i entrén samtidigt som Lindesbergs sportbutik Team Sportia kommer att finnas på plats en trappa upp i arenan för att erbjuda de besökande flera av sina varor till fina priser, detta dagen till ära.

Handbollskvällen avslutas dessutom med en dragning i LIF Lindesbergs stora billotteri ”Rulla in i framtiden med LIF Lindesberg” där en Kia Niro Hybrid (värde 260 000:-) kommer att rulla in på handbollsplanen och lottas ut till en ny ägare, dragningen sker direkt framför publiken där vinnaren sedan blir uppringd och skulle man inte lyckas vinna en ny bil lottas det även ut fina ”tröstpriser” i form av tre elcyklar (totat värde 50 975:-)

– Det är över 1 000 lotter sålda nu men det finns fortfarande lotter kvar att köpa, vi säljer dem i vår nya lokal på Kristinavägen och man kan även köpa lotterna hos våra återförsäljare runt om i Lindesberg men det gäller att skynda sig då sista försäljningsdag är på torsdag, meddelar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.

– Skulle det vara så att man inte kan vara på plats för dragningen så kan det vara kul att ha ett ombud på plats, speciellt nu när det är gratis inträde, säjer Ricky och avslutar med ett viktigt tips till lottköparen:

– Oavsett om man kan komma eller inte så är det viktigt att ha telefonen påslagen, något roligt samtal från dragningen kan ju komma.

Men innan dragningen till lotteriet pågår så kommer LIF Lindesberg att inleda kvällen med en Allsvensk match där hemmalaget står med en färsk hemmaseger mot Tyresö efter ett sekunddrama där målvakten Ludvig Mattsson gjorde en matchavgörande räddning bara sekunden innan slutsignalen ljöd.

Inför fredagens hemmamatch kommer även lagets 23-åriga niometersspelare Herman Bosson att komma tillbaka i laguppställningen efter en vecka av sjukdom.

– Det känns jättebra att vara tillbaka, det är aldrig roligt att vara sjuk och även om jag inte är helt hundra procent just nu så känner jag mig mycket bättre än vad jag varit, samtidigt ser jag verkligen fram emot att få spela matcher igen, berättar Herman Bosson direkt efter tisdagens svettiga träningspass som för övrigt är hans andra träningspass efter den korta frånvaron.

Det var under förra hemmamatchen mot Tyresö som Herman inte kunde delta vilket gjorde att en yngre förmåga i form av Fabian Lindholm fick hoppa in som ersättare, ett jobb som uppskattades.

– Jag tycker att Fabian gjorde det riktigt bra, jag ringde till och med upp honom dagen efter matchen och berömde honom, berättar Herman och fortsätter med lovorden:

– Det glädjer mig verkligen att se att han går framåt, Fabian är en väldigt duktig spelare som har åren framför sig och som inte ska stressa på något sätt utan bara jobba på och kämpa vidare.

Med Herman tillbaka i laguppställningen är laget redo att stå emot det gästande AIK som fick se sig besegrade på sin hemmaplan när LIF Lindesberg gästade Solna i början av november.

Efter en trög inledning så låg LIF i ett farligt 5-målsunderläge lagom till den andra halvleken, något som de orangea krigarna spelade tillbaka och dessutom avgjorde matchen till sin fördel genom LIFs unga linjespelare Linuz Andersson, med bara några sekunder kvar på klockan så spelade Linuz in ett mål som slutade med en uddamålsseger för LIF Lindesberg, men trots bortalagets revanschsug så tror Herman på sitt lag.

– Vi går in för att vinna alla matcher, sen är AIK såklart ett bra lag men jag tycker vi är ett jäkligt bra lag vi också så jag lägger inte så höga växlar på det, det är en match som vi ska vinna helt enkelt, menar Herman som hoppas på ett högt publikstöd till fredagens gratismatch:

– Publiken är ju lagets åttonde spelare så vi hoppas på att så många som möjligt kommer, vi uppskattar allt stöd vi kan få och förhoppningsvis kan vi ge tillbaka genom att bjuda på något alldeles extra.

Matchguide LIF Lindesberg-AIK
Var och när: Fredagen 31/1 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00 och med fritt inträde!
Matchvärd: Bergslagens Sparbank

Senaste mötet mot AIK: Efter en otroligt bra andra halvlek tog sig LIF förbi det ledande AIK där Linuz Andersson satte det avgörande målet med drygt 15 sekunder kvar, matchen slutade 29-30 efter 19-16 i halvtid.

Läget i tabellen: LIF Lindesberg har hoppat från tabellens 9:e plats till 6:a, trots att laget klättrat i tabellen så skiljer det enbart 3 poäng till båda kvalen något som gör att segrarna och poängen är viktigare än någonsin.
AIK ligger placeringen under LIF med 18 poäng vilket är samma poängantal som LIF Lindesberg med då AIK har en lägre målskillnad så placeras de under Linde-laget.
I toppen leder Aranäs med 30 poäng där Hammarby och Skånela i stort sätt har garanterat sina platser i det positiva kvalet.

Publicerad 29 januari 2020 klockan 13:06

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.

8 mars 2026 klockan 14:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna ...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Tv...
24 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-03-09 06:41