Ikväll, onsdag klockan 19:00 släpps pucken för sista gången i fortsättningsserien för Lindlöven. Vid minst två poäng tar laget en plats i Play-off 1 mot kvalet för Allsvenskan.
För att få en rejäl hejarklack i ryggen under den viktiga ”måstematchen”, har man kvällen till ära fri entré på Lindehov, och man ser gärna att hovet blir fullt. Detta har möjliggjorts tack vare lokala företag som gått in och sponsrat kvällens match mot Malung så att Lindesbergarna kan gå in gratis och heja fram laget till ett efterlängtat play-off.
– Det är en extremt generös gest från våra samarbetspartners och såklart hoppas vi på ett fullsatt Lindehov ikväll. Ikväll är det vinna eller försvinna! säger sportchef, Tomas Östlund
Lindlöven har tagit sju vinster på åtta av de senaste matcherna och ligger just nu två poäng efter serieledande Forshaga som har en match mer spelad inför sista omgången.
– Vi har spelat bra sedan vår-serien drog igång och har en bra känsla i gruppen. Vi hoppas på mycket folk och ett bra tryck på läktaren så att spelarna får lite extra energi, säger Östlund
Vad: Lindlöven vs Malung
Var: Lindehov
När: 19:00
Fri entré
De företag som hittills gått in och sponsrat matchen mot Malung är Lindesbergs Bygg, Krydda Restaurang & Bowling, Bilskadecenter, Libo, Lindesbergs VVS/El och Lissmats Måleri.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.