På onsdag spelas division 1-matchen Lindlövens IF – Falu IF. Hemmamatchen anses vara otroligt viktig med mycket på spel och därför öppnar man nu dörrarna för alla att följa matchen. -Vi måste vinna för att slippa kvala oss kvar i division 1, därför bjuder vi in alla att vara med och heja på killarna så att det blir vinst, meddelar styrelsen via Henrik Olofsson.
Klockan 19:00 är det nedsläpp i Lindehov och Lindlövens IF hoppas att hundratals högljudda fans följer deras sista hemmamatch i seriespelet. Förhoppningsvis är den enorma läktaren då fylld från sida till sida och detta sker med hjälp av lokala företag. Matchen är nämligen en ”gratismatch” där företagen sponsrar med en slant som skall täcka upp det ekonomiska bortfallet tillföljd av slopad entréavgift.
-Vi gör det här dels för att höja publiksiffran och intresset för sporten, men också för att killarna skall känna det stöd de behöver nu i en sådan avgörande match. Vi vill ju gärna undvika kval eftersom det utgör en risk för nedflyttning, konstaterar Henrik Olofsson.
Publiksiffran har snittat omkring 200 denna säsong men det finns naturligtvis plats för mångdubbelt.
-Vi har fått med oss ett antal företag som skjuter till med tillräckligt mycket pengar så att vi går ”broke even” på det här jippot. För vi gör inte det här för att tjäna pengar, vi vill bara åt folkets stöd och samtidigt få en chans att visa upp oss för en ny publik, säger han.
Fotnot: Lindlövens IF och Falu IF ligger på samma poäng i tabellen och ”hotas” av kval.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.
Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man konstatera att det troligtvis rört sig om så kallade avgassmällar från en A-traktor. Nu uppmanar man allmänheten att ta kontakt om man upplever detta igen samt att man noterar fordonets registreringsnummer.
– Det här skapar otrygghet och vi vill gärna få in information så att vi kan jobba vidare med det här, säger Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…