Inför helgens dubbelmatcher i Lindehov så bjuds alla tjejer på fri entré till två matcher som kan bli sevärda. Med tre raka segrar bakom sig så placerar sig Lindlöven på en andra plats i AllEttans tabell, en placering som truppen säljer sig dyrt för inför seriens andra halva. Hanviken och Nyköping gästar Lindesberg i vad som förväntas bli, två tuffa matcher.
– Bättre än så här blir det inte, säger Tomas Östlund.
Med drygt halva AllEttan färdigspelad så har Lindlöven hittat en toppad spelarform i truppen. Laget kommer med tre raka segrar, vilket placerar laget på en andra plats i tabellen. En placering som skulle bli historisk för Lindlöven om man skulle lyckas hålla vid sig under resterande serie.
Inför fredagen och lördagen så välkomnas alla tjejer, oavsett ålder, med fri entré till Lindehov för att heja fram den orangea hemmatruppen.
– AllEttan är en bra serie där det är som slutspel vid varje match, det finns helt enkelt inga dåliga lag. Eftersom det bjuds på så pass bra hockey så har det varit lite frustrerande att det inte har kommit så pass mycket folk som det tidigare har gjort. Därför testar vi med fri entré till alla tjejer, främst för att vi vill prova något nytt och en tjejhelgsliknande dubbelmatch har vi inte haft förut, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund.
Förutom tjejernas fribiljetter så kommer Lindlövens pub på ovanvåningen att hållas öppen, där det lokala bandet Churchill kommer att uppträda mellan perioderna. Under fredagen öppnar man även portarna tidigare för att skapa en after work-känsla.
Helgens huvudpunkt är ändå de dubbla hockeymatcherna, där tabellfemman Hanviken och nästjumbon Nyköping gästar Lindehov. Trots de lägre tabellpositionerna så kommer de dubbla gästerna att göra allt för att sätta käppar i Lindehjulen.
– Det finns förutsättningar för att det kommer att bjudas på bra hockey. Hanviken är ett jättebra lag, som vi för övrigt torskade mot vid två tillfällen i förra säsongens AllEtta. Trots att Nyköping är långt ner i tabellen så kvalade de in i AllEttan som trea i grundserien, så de ska inte underskattas för sin tabellposition. Bättre än så här blir det inte och jag hoppas att så många som möjligt tar sig till Lindehov, där det kommer att bjudas på bra hockey.
Fredagens match är mot Hanvikens SK med nedsläpp kl. 19.00
Lördagens match är mot Nyköpings SK med nedsläpp kl. 16.00
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.