Inför helgens dubbelmatcher i Lindehov så bjuds alla tjejer på fri entré till två matcher som kan bli sevärda. Med tre raka segrar bakom sig så placerar sig Lindlöven på en andra plats i AllEttans tabell, en placering som truppen säljer sig dyrt för inför seriens andra halva. Hanviken och Nyköping gästar Lindesberg i vad som förväntas bli, två tuffa matcher.
– Bättre än så här blir det inte, säger Tomas Östlund.
Med drygt halva AllEttan färdigspelad så har Lindlöven hittat en toppad spelarform i truppen. Laget kommer med tre raka segrar, vilket placerar laget på en andra plats i tabellen. En placering som skulle bli historisk för Lindlöven om man skulle lyckas hålla vid sig under resterande serie.
Inför fredagen och lördagen så välkomnas alla tjejer, oavsett ålder, med fri entré till Lindehov för att heja fram den orangea hemmatruppen.
– AllEttan är en bra serie där det är som slutspel vid varje match, det finns helt enkelt inga dåliga lag. Eftersom det bjuds på så pass bra hockey så har det varit lite frustrerande att det inte har kommit så pass mycket folk som det tidigare har gjort. Därför testar vi med fri entré till alla tjejer, främst för att vi vill prova något nytt och en tjejhelgsliknande dubbelmatch har vi inte haft förut, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund.
Förutom tjejernas fribiljetter så kommer Lindlövens pub på ovanvåningen att hållas öppen, där det lokala bandet Churchill kommer att uppträda mellan perioderna. Under fredagen öppnar man även portarna tidigare för att skapa en after work-känsla.
Helgens huvudpunkt är ändå de dubbla hockeymatcherna, där tabellfemman Hanviken och nästjumbon Nyköping gästar Lindehov. Trots de lägre tabellpositionerna så kommer de dubbla gästerna att göra allt för att sätta käppar i Lindehjulen.
– Det finns förutsättningar för att det kommer att bjudas på bra hockey. Hanviken är ett jättebra lag, som vi för övrigt torskade mot vid två tillfällen i förra säsongens AllEtta. Trots att Nyköping är långt ner i tabellen så kvalade de in i AllEttan som trea i grundserien, så de ska inte underskattas för sin tabellposition. Bättre än så här blir det inte och jag hoppas att så många som möjligt tar sig till Lindehov, där det kommer att bjudas på bra hockey.
Fredagens match är mot Hanvikens SK med nedsläpp kl. 19.00
Lördagens match är mot Nyköpings SK med nedsläpp kl. 16.00
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.