Inför helgens dubbelmatcher i Lindehov så bjuds alla tjejer på fri entré till två matcher som kan bli sevärda. Med tre raka segrar bakom sig så placerar sig Lindlöven på en andra plats i AllEttans tabell, en placering som truppen säljer sig dyrt för inför seriens andra halva. Hanviken och Nyköping gästar Lindesberg i vad som förväntas bli, två tuffa matcher.
– Bättre än så här blir det inte, säger Tomas Östlund.
Med drygt halva AllEttan färdigspelad så har Lindlöven hittat en toppad spelarform i truppen. Laget kommer med tre raka segrar, vilket placerar laget på en andra plats i tabellen. En placering som skulle bli historisk för Lindlöven om man skulle lyckas hålla vid sig under resterande serie.
Inför fredagen och lördagen så välkomnas alla tjejer, oavsett ålder, med fri entré till Lindehov för att heja fram den orangea hemmatruppen.
– AllEttan är en bra serie där det är som slutspel vid varje match, det finns helt enkelt inga dåliga lag. Eftersom det bjuds på så pass bra hockey så har det varit lite frustrerande att det inte har kommit så pass mycket folk som det tidigare har gjort. Därför testar vi med fri entré till alla tjejer, främst för att vi vill prova något nytt och en tjejhelgsliknande dubbelmatch har vi inte haft förut, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund.
Förutom tjejernas fribiljetter så kommer Lindlövens pub på ovanvåningen att hållas öppen, där det lokala bandet Churchill kommer att uppträda mellan perioderna. Under fredagen öppnar man även portarna tidigare för att skapa en after work-känsla.
Helgens huvudpunkt är ändå de dubbla hockeymatcherna, där tabellfemman Hanviken och nästjumbon Nyköping gästar Lindehov. Trots de lägre tabellpositionerna så kommer de dubbla gästerna att göra allt för att sätta käppar i Lindehjulen.
– Det finns förutsättningar för att det kommer att bjudas på bra hockey. Hanviken är ett jättebra lag, som vi för övrigt torskade mot vid två tillfällen i förra säsongens AllEtta. Trots att Nyköping är långt ner i tabellen så kvalade de in i AllEttan som trea i grundserien, så de ska inte underskattas för sin tabellposition. Bättre än så här blir det inte och jag hoppas att så många som möjligt tar sig till Lindehov, där det kommer att bjudas på bra hockey.
Fredagens match är mot Hanvikens SK med nedsläpp kl. 19.00
Lördagens match är mot Nyköpings SK med nedsläpp kl. 16.00
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).