Inför helgens dubbelmatcher i Lindehov så bjuds alla tjejer på fri entré till två matcher som kan bli sevärda. Med tre raka segrar bakom sig så placerar sig Lindlöven på en andra plats i AllEttans tabell, en placering som truppen säljer sig dyrt för inför seriens andra halva. Hanviken och Nyköping gästar Lindesberg i vad som förväntas bli, två tuffa matcher.
– Bättre än så här blir det inte, säger Tomas Östlund.
Med drygt halva AllEttan färdigspelad så har Lindlöven hittat en toppad spelarform i truppen. Laget kommer med tre raka segrar, vilket placerar laget på en andra plats i tabellen. En placering som skulle bli historisk för Lindlöven om man skulle lyckas hålla vid sig under resterande serie.
Inför fredagen och lördagen så välkomnas alla tjejer, oavsett ålder, med fri entré till Lindehov för att heja fram den orangea hemmatruppen.
– AllEttan är en bra serie där det är som slutspel vid varje match, det finns helt enkelt inga dåliga lag. Eftersom det bjuds på så pass bra hockey så har det varit lite frustrerande att det inte har kommit så pass mycket folk som det tidigare har gjort. Därför testar vi med fri entré till alla tjejer, främst för att vi vill prova något nytt och en tjejhelgsliknande dubbelmatch har vi inte haft förut, säger Lindlövens sportchef Tomas Östlund.
Förutom tjejernas fribiljetter så kommer Lindlövens pub på ovanvåningen att hållas öppen, där det lokala bandet Churchill kommer att uppträda mellan perioderna. Under fredagen öppnar man även portarna tidigare för att skapa en after work-känsla.
Helgens huvudpunkt är ändå de dubbla hockeymatcherna, där tabellfemman Hanviken och nästjumbon Nyköping gästar Lindehov. Trots de lägre tabellpositionerna så kommer de dubbla gästerna att göra allt för att sätta käppar i Lindehjulen.
– Det finns förutsättningar för att det kommer att bjudas på bra hockey. Hanviken är ett jättebra lag, som vi för övrigt torskade mot vid två tillfällen i förra säsongens AllEtta. Trots att Nyköping är långt ner i tabellen så kvalade de in i AllEttan som trea i grundserien, så de ska inte underskattas för sin tabellposition. Bättre än så här blir det inte och jag hoppas att så många som möjligt tar sig till Lindehov, där det kommer att bjudas på bra hockey.
Fredagens match är mot Hanvikens SK med nedsläpp kl. 19.00
Lördagens match är mot Nyköpings SK med nedsläpp kl. 16.00
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.