Överraskande snabbt står det nu klart att ägarna till blomsterhandeln Lyckoklöver tar över inredningsbutiken Hon & Han. Frida Törnvall och Johanna Sethson flyttar över Lyckoklöver till Hon&Han och räknar med att driva butiken som en kombinerad inrednings- och blomsterbutik. I slutet av mars öppnar portarna upp med de nya ägarna.- Det har gått otroligt fort från att vi började intressera oss för att ta över till att vi skrivit på kontraktet, säger Johanna Sethson. Men eftersom vi länge tänkt att vi vill utveckla vår butiksrörelse kom Carolines försäljning väldigt bra i tiden.
Det var i november förra året det blev känt att Caroline Söderlöf ville överlåta sin butik Hon & Han. En rörelse hon drivit i 25 år och som lindeborna uppskattar mycket. De senaste månaderna har Caroline fått många intressenter som kontaktat henne och velat diskutera en överlåtelse.
– Jag är förvånad men stolt över det stora intresse som varit, säger Caroline. Det som avgjorde saken var min magkänsla som säger att de här två tjejerna är väldigt drivna och duktiga. Det är till trygga händer jag lämnar över.
De nya ägarna till Hon & Han är två unga tjejer 22 och 23 år som redan har drivit eget företag då de köpte Lyckoklöver för tre år sedan. Johanna och Frida är utbildade florister och länge kompletterat sitt affärskoncept med inredning. Men tankarna på att utveckla och växla upp företaget har funnits ett tag.
– Med Hon & Han och Lyckoklöver i samma butikslokal kan vi vara tydligare gentemot kunden med våra affärsidéer, menar Frida Törnvall. Blommorna får en tydlig plats i lokalen och det blir enklare för kunden att välja.
Frida och Johanna är tydliga med att den service man hittills haft kommer att fortsätta i den nya affären. Kunderna kommer dock att märka skillnad på att blomsterutbudet blir större och att inredningsbutiken blir omskyltad och varorna exponerade på ett nytt sätt.
I början av mars stänger Hon & Han i några veckor så att Frida och Johanna kan flytta in med sin blomsterbutik. Samtidigt kommer Lyckoklöver att hålla öppet med utförsäljning innan den gamla butiken slår igen i slutet av mars. Öppningsdatum för nya Hon & Han/Lyckoklöver är inte bestämt men man slår upp portarna innan mars utgång.
För Caroline Söderlöf är nu känslorna blandade över att inom sex veckor städa ur kontoret och lämna över nyckeln till nya innehavare.
– Det är både roligt och lite konstigt, säger Caroline. Butiken har varit mitt skötebarn och en stor del av mitt liv i 25 år. Samtidigt vet jag att Johanna och Frida kommer att driva rörelsen så pass bra att jag inte behöver känna oro eller saknad.
– För Lindesberg är denna utveckling jättebra. Här visar handlare att det går och är möjligt att göra en satsning, menar Caroline. Och att det är unga tjejer med framåtanda som står för nytänket gör det hela ännu bättre.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.