Överraskande snabbt står det nu klart att ägarna till blomsterhandeln Lyckoklöver tar över inredningsbutiken Hon & Han. Frida Törnvall och Johanna Sethson flyttar över Lyckoklöver till Hon&Han och räknar med att driva butiken som en kombinerad inrednings- och blomsterbutik. I slutet av mars öppnar portarna upp med de nya ägarna.- Det har gått otroligt fort från att vi började intressera oss för att ta över till att vi skrivit på kontraktet, säger Johanna Sethson. Men eftersom vi länge tänkt att vi vill utveckla vår butiksrörelse kom Carolines försäljning väldigt bra i tiden.
Det var i november förra året det blev känt att Caroline Söderlöf ville överlåta sin butik Hon & Han. En rörelse hon drivit i 25 år och som lindeborna uppskattar mycket. De senaste månaderna har Caroline fått många intressenter som kontaktat henne och velat diskutera en överlåtelse.
– Jag är förvånad men stolt över det stora intresse som varit, säger Caroline. Det som avgjorde saken var min magkänsla som säger att de här två tjejerna är väldigt drivna och duktiga. Det är till trygga händer jag lämnar över.
De nya ägarna till Hon & Han är två unga tjejer 22 och 23 år som redan har drivit eget företag då de köpte Lyckoklöver för tre år sedan. Johanna och Frida är utbildade florister och länge kompletterat sitt affärskoncept med inredning. Men tankarna på att utveckla och växla upp företaget har funnits ett tag.
– Med Hon & Han och Lyckoklöver i samma butikslokal kan vi vara tydligare gentemot kunden med våra affärsidéer, menar Frida Törnvall. Blommorna får en tydlig plats i lokalen och det blir enklare för kunden att välja.
Frida och Johanna är tydliga med att den service man hittills haft kommer att fortsätta i den nya affären. Kunderna kommer dock att märka skillnad på att blomsterutbudet blir större och att inredningsbutiken blir omskyltad och varorna exponerade på ett nytt sätt.
I början av mars stänger Hon & Han i några veckor så att Frida och Johanna kan flytta in med sin blomsterbutik. Samtidigt kommer Lyckoklöver att hålla öppet med utförsäljning innan den gamla butiken slår igen i slutet av mars. Öppningsdatum för nya Hon & Han/Lyckoklöver är inte bestämt men man slår upp portarna innan mars utgång.
För Caroline Söderlöf är nu känslorna blandade över att inom sex veckor städa ur kontoret och lämna över nyckeln till nya innehavare.
– Det är både roligt och lite konstigt, säger Caroline. Butiken har varit mitt skötebarn och en stor del av mitt liv i 25 år. Samtidigt vet jag att Johanna och Frida kommer att driva rörelsen så pass bra att jag inte behöver känna oro eller saknad.
– För Lindesberg är denna utveckling jättebra. Här visar handlare att det går och är möjligt att göra en satsning, menar Caroline. Och att det är unga tjejer med framåtanda som står för nytänket gör det hela ännu bättre.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.