Överraskande snabbt står det nu klart att ägarna till blomsterhandeln Lyckoklöver tar över inredningsbutiken Hon & Han. Frida Törnvall och Johanna Sethson flyttar över Lyckoklöver till Hon&Han och räknar med att driva butiken som en kombinerad inrednings- och blomsterbutik. I slutet av mars öppnar portarna upp med de nya ägarna.- Det har gått otroligt fort från att vi började intressera oss för att ta över till att vi skrivit på kontraktet, säger Johanna Sethson. Men eftersom vi länge tänkt att vi vill utveckla vår butiksrörelse kom Carolines försäljning väldigt bra i tiden.
Det var i november förra året det blev känt att Caroline Söderlöf ville överlåta sin butik Hon & Han. En rörelse hon drivit i 25 år och som lindeborna uppskattar mycket. De senaste månaderna har Caroline fått många intressenter som kontaktat henne och velat diskutera en överlåtelse.
– Jag är förvånad men stolt över det stora intresse som varit, säger Caroline. Det som avgjorde saken var min magkänsla som säger att de här två tjejerna är väldigt drivna och duktiga. Det är till trygga händer jag lämnar över.
De nya ägarna till Hon & Han är två unga tjejer 22 och 23 år som redan har drivit eget företag då de köpte Lyckoklöver för tre år sedan. Johanna och Frida är utbildade florister och länge kompletterat sitt affärskoncept med inredning. Men tankarna på att utveckla och växla upp företaget har funnits ett tag.
– Med Hon & Han och Lyckoklöver i samma butikslokal kan vi vara tydligare gentemot kunden med våra affärsidéer, menar Frida Törnvall. Blommorna får en tydlig plats i lokalen och det blir enklare för kunden att välja.
Frida och Johanna är tydliga med att den service man hittills haft kommer att fortsätta i den nya affären. Kunderna kommer dock att märka skillnad på att blomsterutbudet blir större och att inredningsbutiken blir omskyltad och varorna exponerade på ett nytt sätt.
I början av mars stänger Hon & Han i några veckor så att Frida och Johanna kan flytta in med sin blomsterbutik. Samtidigt kommer Lyckoklöver att hålla öppet med utförsäljning innan den gamla butiken slår igen i slutet av mars. Öppningsdatum för nya Hon & Han/Lyckoklöver är inte bestämt men man slår upp portarna innan mars utgång.
För Caroline Söderlöf är nu känslorna blandade över att inom sex veckor städa ur kontoret och lämna över nyckeln till nya innehavare.
– Det är både roligt och lite konstigt, säger Caroline. Butiken har varit mitt skötebarn och en stor del av mitt liv i 25 år. Samtidigt vet jag att Johanna och Frida kommer att driva rörelsen så pass bra att jag inte behöver känna oro eller saknad.
– För Lindesberg är denna utveckling jättebra. Här visar handlare att det går och är möjligt att göra en satsning, menar Caroline. Och att det är unga tjejer med framåtanda som står för nytänket gör det hela ännu bättre.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.