Överraskande snabbt står det nu klart att ägarna till blomsterhandeln Lyckoklöver tar över inredningsbutiken Hon & Han. Frida Törnvall och Johanna Sethson flyttar över Lyckoklöver till Hon&Han och räknar med att driva butiken som en kombinerad inrednings- och blomsterbutik. I slutet av mars öppnar portarna upp med de nya ägarna.- Det har gått otroligt fort från att vi började intressera oss för att ta över till att vi skrivit på kontraktet, säger Johanna Sethson. Men eftersom vi länge tänkt att vi vill utveckla vår butiksrörelse kom Carolines försäljning väldigt bra i tiden.
Det var i november förra året det blev känt att Caroline Söderlöf ville överlåta sin butik Hon & Han. En rörelse hon drivit i 25 år och som lindeborna uppskattar mycket. De senaste månaderna har Caroline fått många intressenter som kontaktat henne och velat diskutera en överlåtelse.
– Jag är förvånad men stolt över det stora intresse som varit, säger Caroline. Det som avgjorde saken var min magkänsla som säger att de här två tjejerna är väldigt drivna och duktiga. Det är till trygga händer jag lämnar över.
De nya ägarna till Hon & Han är två unga tjejer 22 och 23 år som redan har drivit eget företag då de köpte Lyckoklöver för tre år sedan. Johanna och Frida är utbildade florister och länge kompletterat sitt affärskoncept med inredning. Men tankarna på att utveckla och växla upp företaget har funnits ett tag.
– Med Hon & Han och Lyckoklöver i samma butikslokal kan vi vara tydligare gentemot kunden med våra affärsidéer, menar Frida Törnvall. Blommorna får en tydlig plats i lokalen och det blir enklare för kunden att välja.
Frida och Johanna är tydliga med att den service man hittills haft kommer att fortsätta i den nya affären. Kunderna kommer dock att märka skillnad på att blomsterutbudet blir större och att inredningsbutiken blir omskyltad och varorna exponerade på ett nytt sätt.
I början av mars stänger Hon & Han i några veckor så att Frida och Johanna kan flytta in med sin blomsterbutik. Samtidigt kommer Lyckoklöver att hålla öppet med utförsäljning innan den gamla butiken slår igen i slutet av mars. Öppningsdatum för nya Hon & Han/Lyckoklöver är inte bestämt men man slår upp portarna innan mars utgång.
För Caroline Söderlöf är nu känslorna blandade över att inom sex veckor städa ur kontoret och lämna över nyckeln till nya innehavare.
– Det är både roligt och lite konstigt, säger Caroline. Butiken har varit mitt skötebarn och en stor del av mitt liv i 25 år. Samtidigt vet jag att Johanna och Frida kommer att driva rörelsen så pass bra att jag inte behöver känna oro eller saknad.
– För Lindesberg är denna utveckling jättebra. Här visar handlare att det går och är möjligt att göra en satsning, menar Caroline. Och att det är unga tjejer med framåtanda som står för nytänket gör det hela ännu bättre.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.