Överraskande snabbt står det nu klart att ägarna till blomsterhandeln Lyckoklöver tar över inredningsbutiken Hon & Han. Frida Törnvall och Johanna Sethson flyttar över Lyckoklöver till Hon&Han och räknar med att driva butiken som en kombinerad inrednings- och blomsterbutik. I slutet av mars öppnar portarna upp med de nya ägarna.- Det har gått otroligt fort från att vi började intressera oss för att ta över till att vi skrivit på kontraktet, säger Johanna Sethson. Men eftersom vi länge tänkt att vi vill utveckla vår butiksrörelse kom Carolines försäljning väldigt bra i tiden.
Det var i november förra året det blev känt att Caroline Söderlöf ville överlåta sin butik Hon & Han. En rörelse hon drivit i 25 år och som lindeborna uppskattar mycket. De senaste månaderna har Caroline fått många intressenter som kontaktat henne och velat diskutera en överlåtelse.
– Jag är förvånad men stolt över det stora intresse som varit, säger Caroline. Det som avgjorde saken var min magkänsla som säger att de här två tjejerna är väldigt drivna och duktiga. Det är till trygga händer jag lämnar över.
De nya ägarna till Hon & Han är två unga tjejer 22 och 23 år som redan har drivit eget företag då de köpte Lyckoklöver för tre år sedan. Johanna och Frida är utbildade florister och länge kompletterat sitt affärskoncept med inredning. Men tankarna på att utveckla och växla upp företaget har funnits ett tag.
– Med Hon & Han och Lyckoklöver i samma butikslokal kan vi vara tydligare gentemot kunden med våra affärsidéer, menar Frida Törnvall. Blommorna får en tydlig plats i lokalen och det blir enklare för kunden att välja.
Frida och Johanna är tydliga med att den service man hittills haft kommer att fortsätta i den nya affären. Kunderna kommer dock att märka skillnad på att blomsterutbudet blir större och att inredningsbutiken blir omskyltad och varorna exponerade på ett nytt sätt.
I början av mars stänger Hon & Han i några veckor så att Frida och Johanna kan flytta in med sin blomsterbutik. Samtidigt kommer Lyckoklöver att hålla öppet med utförsäljning innan den gamla butiken slår igen i slutet av mars. Öppningsdatum för nya Hon & Han/Lyckoklöver är inte bestämt men man slår upp portarna innan mars utgång.
För Caroline Söderlöf är nu känslorna blandade över att inom sex veckor städa ur kontoret och lämna över nyckeln till nya innehavare.
– Det är både roligt och lite konstigt, säger Caroline. Butiken har varit mitt skötebarn och en stor del av mitt liv i 25 år. Samtidigt vet jag att Johanna och Frida kommer att driva rörelsen så pass bra att jag inte behöver känna oro eller saknad.
– För Lindesberg är denna utveckling jättebra. Här visar handlare att det går och är möjligt att göra en satsning, menar Caroline. Och att det är unga tjejer med framåtanda som står för nytänket gör det hela ännu bättre.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.