Frida Vernersson är sommarlovsentreprenör. Hon fyller sexton år den här sommaren och på midsommarafton hade hon sina första leveranser från sitt företag Fridas home delivery. Kunderna finns i Lindesberg men också i Snuggan, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.- Jag tycker att folk som bor på landet också ska kunna köpa färskt bröd, säger hon.
Fridas affärsidé är alltså att leverera färskt bröd från Frosths Konditori direkt till dörren. Det gör hon med en A-traktor, som ju bara får köra 30 km i timmen, så det gäller att planera sina rutter. Kunderna beställer senast kl 15 dagen innan och LindeNytt träffar henne kl 8 på morgonen, när hon är på väg till Stråssa med en leverans.
Hon köper alltså det nybakta brödet på Frosths och kunderna får betala en utkörningsavgift på 25 kr utöver brödpriset. Hur får hon då kunder?
– Jag har en hemsida (klicka här) och finns på Facebook, och jag har delat ut lappar i brevlådorna, säger hon och berättar att hon sökte som sommarlovsentreprenör och blev efter en intervju uttagen för att först gå en veckas kurs om hur man driver ett företag, hur man sköter marknadsföring.
Under tre veckor driver hon det här företaget. I höst börjar hon gymnasiet i Örebro och inriktningen är restaurang och livsmedel. Om hennes affärsidé håller, så tänker hon sig att efter de tre veckornas projekttid kunna leverera bröd på helgerna. Då är det lättare att få beställningar och det märkte hon också under midsommarhelgen. Kan det här bli hennes framtid?
– Det är jätteroligt att få jobba så här och bestämma själv och i framtiden vill jag jobba inom restaurangbranschen – öppna ett eget fik, säger Frida Vernersson.
I sommar är det 15 sommarlovsentreprenörer som fått chansen att driva hobbyföretag. Det är förutom Lindesbergs kommun också Ljusnarsbergs och Nora kommuner som tillsammans med Bergslagen Sparbank står bakom projektet EiS Bergslagen – Entreprenörskap i Skolan. De här unga entreprenörerna får också 2 000 kr i stipendium som ett startbidrag för att täcka kostnader de har i verksamheten. De är skyldiga att spara kvitton, föra bok och följa Skatteverkets regler.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.