Frida Vernersson är sommarlovsentreprenör. Hon fyller sexton år den här sommaren och på midsommarafton hade hon sina första leveranser från sitt företag Fridas home delivery. Kunderna finns i Lindesberg men också i Snuggan, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.- Jag tycker att folk som bor på landet också ska kunna köpa färskt bröd, säger hon.
Fridas affärsidé är alltså att leverera färskt bröd från Frosths Konditori direkt till dörren. Det gör hon med en A-traktor, som ju bara får köra 30 km i timmen, så det gäller att planera sina rutter. Kunderna beställer senast kl 15 dagen innan och LindeNytt träffar henne kl 8 på morgonen, när hon är på väg till Stråssa med en leverans.
Hon köper alltså det nybakta brödet på Frosths och kunderna får betala en utkörningsavgift på 25 kr utöver brödpriset. Hur får hon då kunder?
– Jag har en hemsida (klicka här) och finns på Facebook, och jag har delat ut lappar i brevlådorna, säger hon och berättar att hon sökte som sommarlovsentreprenör och blev efter en intervju uttagen för att först gå en veckas kurs om hur man driver ett företag, hur man sköter marknadsföring.
Under tre veckor driver hon det här företaget. I höst börjar hon gymnasiet i Örebro och inriktningen är restaurang och livsmedel. Om hennes affärsidé håller, så tänker hon sig att efter de tre veckornas projekttid kunna leverera bröd på helgerna. Då är det lättare att få beställningar och det märkte hon också under midsommarhelgen. Kan det här bli hennes framtid?
– Det är jätteroligt att få jobba så här och bestämma själv och i framtiden vill jag jobba inom restaurangbranschen – öppna ett eget fik, säger Frida Vernersson.
I sommar är det 15 sommarlovsentreprenörer som fått chansen att driva hobbyföretag. Det är förutom Lindesbergs kommun också Ljusnarsbergs och Nora kommuner som tillsammans med Bergslagen Sparbank står bakom projektet EiS Bergslagen – Entreprenörskap i Skolan. De här unga entreprenörerna får också 2 000 kr i stipendium som ett startbidrag för att täcka kostnader de har i verksamheten. De är skyldiga att spara kvitton, föra bok och följa Skatteverkets regler.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras