Frida Vernersson är sommarlovsentreprenör. Hon fyller sexton år den här sommaren och på midsommarafton hade hon sina första leveranser från sitt företag Fridas home delivery. Kunderna finns i Lindesberg men också i Snuggan, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.- Jag tycker att folk som bor på landet också ska kunna köpa färskt bröd, säger hon.
Fridas affärsidé är alltså att leverera färskt bröd från Frosths Konditori direkt till dörren. Det gör hon med en A-traktor, som ju bara får köra 30 km i timmen, så det gäller att planera sina rutter. Kunderna beställer senast kl 15 dagen innan och LindeNytt träffar henne kl 8 på morgonen, när hon är på väg till Stråssa med en leverans.
Hon köper alltså det nybakta brödet på Frosths och kunderna får betala en utkörningsavgift på 25 kr utöver brödpriset. Hur får hon då kunder?
– Jag har en hemsida (klicka här) och finns på Facebook, och jag har delat ut lappar i brevlådorna, säger hon och berättar att hon sökte som sommarlovsentreprenör och blev efter en intervju uttagen för att först gå en veckas kurs om hur man driver ett företag, hur man sköter marknadsföring.
Under tre veckor driver hon det här företaget. I höst börjar hon gymnasiet i Örebro och inriktningen är restaurang och livsmedel. Om hennes affärsidé håller, så tänker hon sig att efter de tre veckornas projekttid kunna leverera bröd på helgerna. Då är det lättare att få beställningar och det märkte hon också under midsommarhelgen. Kan det här bli hennes framtid?
– Det är jätteroligt att få jobba så här och bestämma själv och i framtiden vill jag jobba inom restaurangbranschen – öppna ett eget fik, säger Frida Vernersson.
I sommar är det 15 sommarlovsentreprenörer som fått chansen att driva hobbyföretag. Det är förutom Lindesbergs kommun också Ljusnarsbergs och Nora kommuner som tillsammans med Bergslagen Sparbank står bakom projektet EiS Bergslagen – Entreprenörskap i Skolan. De här unga entreprenörerna får också 2 000 kr i stipendium som ett startbidrag för att täcka kostnader de har i verksamheten. De är skyldiga att spara kvitton, föra bok och följa Skatteverkets regler.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.