Frida Vernersson är sommarlovsentreprenör. Hon fyller sexton år den här sommaren och på midsommarafton hade hon sina första leveranser från sitt företag Fridas home delivery. Kunderna finns i Lindesberg men också i Snuggan, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.- Jag tycker att folk som bor på landet också ska kunna köpa färskt bröd, säger hon.
Fridas affärsidé är alltså att leverera färskt bröd från Frosths Konditori direkt till dörren. Det gör hon med en A-traktor, som ju bara får köra 30 km i timmen, så det gäller att planera sina rutter. Kunderna beställer senast kl 15 dagen innan och LindeNytt träffar henne kl 8 på morgonen, när hon är på väg till Stråssa med en leverans.
Hon köper alltså det nybakta brödet på Frosths och kunderna får betala en utkörningsavgift på 25 kr utöver brödpriset. Hur får hon då kunder?
– Jag har en hemsida (klicka här) och finns på Facebook, och jag har delat ut lappar i brevlådorna, säger hon och berättar att hon sökte som sommarlovsentreprenör och blev efter en intervju uttagen för att först gå en veckas kurs om hur man driver ett företag, hur man sköter marknadsföring.
Under tre veckor driver hon det här företaget. I höst börjar hon gymnasiet i Örebro och inriktningen är restaurang och livsmedel. Om hennes affärsidé håller, så tänker hon sig att efter de tre veckornas projekttid kunna leverera bröd på helgerna. Då är det lättare att få beställningar och det märkte hon också under midsommarhelgen. Kan det här bli hennes framtid?
– Det är jätteroligt att få jobba så här och bestämma själv och i framtiden vill jag jobba inom restaurangbranschen – öppna ett eget fik, säger Frida Vernersson.
I sommar är det 15 sommarlovsentreprenörer som fått chansen att driva hobbyföretag. Det är förutom Lindesbergs kommun också Ljusnarsbergs och Nora kommuner som tillsammans med Bergslagen Sparbank står bakom projektet EiS Bergslagen – Entreprenörskap i Skolan. De här unga entreprenörerna får också 2 000 kr i stipendium som ett startbidrag för att täcka kostnader de har i verksamheten. De är skyldiga att spara kvitton, föra bok och följa Skatteverkets regler.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.