Frida Vernersson är sommarlovsentreprenör. Hon fyller sexton år den här sommaren och på midsommarafton hade hon sina första leveranser från sitt företag Fridas home delivery. Kunderna finns i Lindesberg men också i Snuggan, Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa.- Jag tycker att folk som bor på landet också ska kunna köpa färskt bröd, säger hon.
Fridas affärsidé är alltså att leverera färskt bröd från Frosths Konditori direkt till dörren. Det gör hon med en A-traktor, som ju bara får köra 30 km i timmen, så det gäller att planera sina rutter. Kunderna beställer senast kl 15 dagen innan och LindeNytt träffar henne kl 8 på morgonen, när hon är på väg till Stråssa med en leverans.
Hon köper alltså det nybakta brödet på Frosths och kunderna får betala en utkörningsavgift på 25 kr utöver brödpriset. Hur får hon då kunder?
– Jag har en hemsida (klicka här) och finns på Facebook, och jag har delat ut lappar i brevlådorna, säger hon och berättar att hon sökte som sommarlovsentreprenör och blev efter en intervju uttagen för att först gå en veckas kurs om hur man driver ett företag, hur man sköter marknadsföring.
Under tre veckor driver hon det här företaget. I höst börjar hon gymnasiet i Örebro och inriktningen är restaurang och livsmedel. Om hennes affärsidé håller, så tänker hon sig att efter de tre veckornas projekttid kunna leverera bröd på helgerna. Då är det lättare att få beställningar och det märkte hon också under midsommarhelgen. Kan det här bli hennes framtid?
– Det är jätteroligt att få jobba så här och bestämma själv och i framtiden vill jag jobba inom restaurangbranschen – öppna ett eget fik, säger Frida Vernersson.
I sommar är det 15 sommarlovsentreprenörer som fått chansen att driva hobbyföretag. Det är förutom Lindesbergs kommun också Ljusnarsbergs och Nora kommuner som tillsammans med Bergslagen Sparbank står bakom projektet EiS Bergslagen – Entreprenörskap i Skolan. De här unga entreprenörerna får också 2 000 kr i stipendium som ett startbidrag för att täcka kostnader de har i verksamheten. De är skyldiga att spara kvitton, föra bok och följa Skatteverkets regler.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.