Det blev en oväntad rysarmatch när LIF Lindesberg gästade Kungälv HK under lördagseftermiddagen, med ett oavgjort resultat efter första halvlek så skulle matchen avgöras med det lag som hade mest krafter kvar inför den avgörande halvleken. Med minuten kvar av matchen stod det 30-30 på poängtavlan och när slutsignalen ljöd med samma siffror på tavlan, var det enbart ett frikast för LIF som återstod och som kunde avgöra matchen.
Det var en viktig match som väntade LIF Lindesberg när lagbussen tog sikte mot Kungälv under lördagen, båda lagen hade mycket att vinna under eftermiddagens match då förloraren tar plats under det negativa kvalstrecket i den allsvenska tabellen och med två poäng i marginal till det övre laget så börjar det bli svårt för de nedre lagen att ta ikapp.
När matchen blåstes igång var det en jämn inledning mellan lagen. LIF Lindesbergs kantspelare Max Broman inledde med matchens första mål, med det gjorda målet började ledningen hoppa mellan lagen genom hela första halvlek, inget av lagen höll någon stor ledning när de väl fick hålla denna och halvleken slutade oavgjord.
Den andra halvleken blev inte lika rolig, motståndarlaget inledde halvleken med 4 raka mål vilket lockade LIF till en time-out, enbart 4 och en halv minut in i halvleken.
Efter time-outen började även LIF komma in i målgörandet men skadan såg på förhand ut att vara för stor, med 3 minuter efter Lindes time-out låg LIF i ett 5-måls underläge efter en strulig inledning där många av Linde-lagets skott på mål inte lönat sig.
LIF hade dock inte gett sig, med flera snygga räddningar från målvakternas sida och ett starkare anfall så jobbade sig Linde ikapp mål för mål och med en och en halv minut kvar så lyckades Fatlum Ahmeti att få in ett viktigt mål som vände matchen till 30-30 på poängtavlan.
I sitt sista anfall kunde inte Kungälv komma förbi Lindes försvar och med 20 sekunder kvar av matchen så begärde LIF Lindesberg en sista time-out.
Efter time-outen gjorde LIF ett tappert jobb i anfallet och när slutsignalen ljöd så förblev poängställningen 30-30. Trots ställningen så hann domaren blåsa av spelet precis innan slutsignalen tog ton, detta för en utvisning då en Kungälv-spelare, på ett farligt sätt, stoppade ett anfall från Albin Järlstam vilket gav LIF Lindesberg ett sista frikast och en chans på seger.
Efter några sekunders betänketid då domaren hade ett kort möte med matchens delegat så valde lagkaptenen Albin Järlstam att ge bollen och det sista kastet till lagkamraten Herman Bosson, Herman svek ingen av sina lagkamrater och lyckades trots en vägg av motståndarspelare att få den kastade bollen förbi både försvar och målvakt vilket gav segern till LIF Lindesberg
– Att stå med det avgörande kastet kändes bara ”gött”, Albin frågade om jag ville ta kastet och jag såg det som en chans att få hjälpa laget mot två poäng, menar Herman Bosson efter matchen.
– Vi är såklart nöjda med dagens vinst men precis som de tidigare matcherna har vi samtidigt mycket att jobba med när det gäller bakåtspelet, vi närmar oss säsongens halvvägspassering och det är nu det börjar bli jobbigt att ta ikapp i tabellen om man ligger för långt ner, avslutar Herman.
Resultat Kungälv HK- LIF
Slutresultat: 30-31 (15-15)
Publik: 342 personer
Målgörare: Albin Järlstam (9), Fatlum Ahmeti (6), Max Broman (4), Jesper Nilsson (4), Herman Bosson (3), Axel Magnusson (2), Asso Eliassi (1), Algot Hane (1), Filip Ottosson (1)
Matchens Lirare: Fatlum Ahmeti
Nästa bortamatch: Söndagen 8/12 vs Skånela IF i Vikingahallen med matchstart kl. 16.15
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.