Det blev en oväntad rysarmatch när LIF Lindesberg gästade Kungälv HK under lördagseftermiddagen, med ett oavgjort resultat efter första halvlek så skulle matchen avgöras med det lag som hade mest krafter kvar inför den avgörande halvleken. Med minuten kvar av matchen stod det 30-30 på poängtavlan och när slutsignalen ljöd med samma siffror på tavlan, var det enbart ett frikast för LIF som återstod och som kunde avgöra matchen.
Det var en viktig match som väntade LIF Lindesberg när lagbussen tog sikte mot Kungälv under lördagen, båda lagen hade mycket att vinna under eftermiddagens match då förloraren tar plats under det negativa kvalstrecket i den allsvenska tabellen och med två poäng i marginal till det övre laget så börjar det bli svårt för de nedre lagen att ta ikapp.
När matchen blåstes igång var det en jämn inledning mellan lagen. LIF Lindesbergs kantspelare Max Broman inledde med matchens första mål, med det gjorda målet började ledningen hoppa mellan lagen genom hela första halvlek, inget av lagen höll någon stor ledning när de väl fick hålla denna och halvleken slutade oavgjord.
Den andra halvleken blev inte lika rolig, motståndarlaget inledde halvleken med 4 raka mål vilket lockade LIF till en time-out, enbart 4 och en halv minut in i halvleken.
Efter time-outen började även LIF komma in i målgörandet men skadan såg på förhand ut att vara för stor, med 3 minuter efter Lindes time-out låg LIF i ett 5-måls underläge efter en strulig inledning där många av Linde-lagets skott på mål inte lönat sig.
LIF hade dock inte gett sig, med flera snygga räddningar från målvakternas sida och ett starkare anfall så jobbade sig Linde ikapp mål för mål och med en och en halv minut kvar så lyckades Fatlum Ahmeti att få in ett viktigt mål som vände matchen till 30-30 på poängtavlan.
I sitt sista anfall kunde inte Kungälv komma förbi Lindes försvar och med 20 sekunder kvar av matchen så begärde LIF Lindesberg en sista time-out.
Efter time-outen gjorde LIF ett tappert jobb i anfallet och när slutsignalen ljöd så förblev poängställningen 30-30. Trots ställningen så hann domaren blåsa av spelet precis innan slutsignalen tog ton, detta för en utvisning då en Kungälv-spelare, på ett farligt sätt, stoppade ett anfall från Albin Järlstam vilket gav LIF Lindesberg ett sista frikast och en chans på seger.
Efter några sekunders betänketid då domaren hade ett kort möte med matchens delegat så valde lagkaptenen Albin Järlstam att ge bollen och det sista kastet till lagkamraten Herman Bosson, Herman svek ingen av sina lagkamrater och lyckades trots en vägg av motståndarspelare att få den kastade bollen förbi både försvar och målvakt vilket gav segern till LIF Lindesberg
– Att stå med det avgörande kastet kändes bara ”gött”, Albin frågade om jag ville ta kastet och jag såg det som en chans att få hjälpa laget mot två poäng, menar Herman Bosson efter matchen.
– Vi är såklart nöjda med dagens vinst men precis som de tidigare matcherna har vi samtidigt mycket att jobba med när det gäller bakåtspelet, vi närmar oss säsongens halvvägspassering och det är nu det börjar bli jobbigt att ta ikapp i tabellen om man ligger för långt ner, avslutar Herman.
Resultat Kungälv HK- LIF
Slutresultat: 30-31 (15-15)
Publik: 342 personer
Målgörare: Albin Järlstam (9), Fatlum Ahmeti (6), Max Broman (4), Jesper Nilsson (4), Herman Bosson (3), Axel Magnusson (2), Asso Eliassi (1), Algot Hane (1), Filip Ottosson (1)
Matchens Lirare: Fatlum Ahmeti
Nästa bortamatch: Söndagen 8/12 vs Skånela IF i Vikingahallen med matchstart kl. 16.15
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.