Nu på lördag ordnar Lindesbergs Frimärksklubb med en auktion och utställning. I Folkets Hus ställer nio personer i klubben ut sina objekt för allmänheten att beskåda. Såväl frimärken som vanliga vykort med lindesbergsmotiv kommer att visas. I biosalongen ordnas det med auktion från kl 13.00. Minst 1500 utrop utlovas av Ami Hammarström som är medlem i Lindesbergs Frimärksklubb. –Vid vår senaste ”Bergslagsträff” blev det 1500 utrop, och nu är det helt klart fler objekt än så, säger Ami. Frimärkssamlingar är en gammal god fritidssysselsättning som är ganska stor i Lindesberg. –Intresset finns, men många drar sig för att dela med sig av sina samlingar. Jag tror många är lite rädda att de inte kan tillräckligt mycket om sina frimärken och därför avstår från att visa upp dem. Det är lite synd tycker jag, för man behöver inte vara någon expert för att vara med, berättar Ami Hammarström.
En handlare från Åland har redan fått nys om vad som är på gång i Lindesberg och ska nu komma hit med sina objekt. –Hur det har gått till vet jag inte, men han fick tydligen veta det via Internet. Lite konstigt är det eftersom vi inte har gått ut med något ännu, men det är bara roligt att vi lyckats locka folk så långt ifrån som Åland. Hoppas bara att inte vädret sätter stopp för resan till fastlandet, säger Ami skrattande.
Bergslagsträffen äger rum i Folkets Hus på lördag. Det hela startar kl 10.00 och pågår fram till kl 16.00. Det är fri entré och kaffeservering finns i lokalen.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.