Nu på lördag ordnar Lindesbergs Frimärksklubb med en auktion och utställning. I Folkets Hus ställer nio personer i klubben ut sina objekt för allmänheten att beskåda. Såväl frimärken som vanliga vykort med lindesbergsmotiv kommer att visas. I biosalongen ordnas det med auktion från kl 13.00. Minst 1500 utrop utlovas av Ami Hammarström som är medlem i Lindesbergs Frimärksklubb. –Vid vår senaste ”Bergslagsträff” blev det 1500 utrop, och nu är det helt klart fler objekt än så, säger Ami. Frimärkssamlingar är en gammal god fritidssysselsättning som är ganska stor i Lindesberg. –Intresset finns, men många drar sig för att dela med sig av sina samlingar. Jag tror många är lite rädda att de inte kan tillräckligt mycket om sina frimärken och därför avstår från att visa upp dem. Det är lite synd tycker jag, för man behöver inte vara någon expert för att vara med, berättar Ami Hammarström.
En handlare från Åland har redan fått nys om vad som är på gång i Lindesberg och ska nu komma hit med sina objekt. –Hur det har gått till vet jag inte, men han fick tydligen veta det via Internet. Lite konstigt är det eftersom vi inte har gått ut med något ännu, men det är bara roligt att vi lyckats locka folk så långt ifrån som Åland. Hoppas bara att inte vädret sätter stopp för resan till fastlandet, säger Ami skrattande.
Bergslagsträffen äger rum i Folkets Hus på lördag. Det hela startar kl 10.00 och pågår fram till kl 16.00. Det är fri entré och kaffeservering finns i lokalen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.