Nu på lördag ordnar Lindesbergs Frimärksklubb med en auktion och utställning. I Folkets Hus ställer nio personer i klubben ut sina objekt för allmänheten att beskåda. Såväl frimärken som vanliga vykort med lindesbergsmotiv kommer att visas. I biosalongen ordnas det med auktion från kl 13.00. Minst 1500 utrop utlovas av Ami Hammarström som är medlem i Lindesbergs Frimärksklubb. –Vid vår senaste ”Bergslagsträff” blev det 1500 utrop, och nu är det helt klart fler objekt än så, säger Ami. Frimärkssamlingar är en gammal god fritidssysselsättning som är ganska stor i Lindesberg. –Intresset finns, men många drar sig för att dela med sig av sina samlingar. Jag tror många är lite rädda att de inte kan tillräckligt mycket om sina frimärken och därför avstår från att visa upp dem. Det är lite synd tycker jag, för man behöver inte vara någon expert för att vara med, berättar Ami Hammarström.
En handlare från Åland har redan fått nys om vad som är på gång i Lindesberg och ska nu komma hit med sina objekt. –Hur det har gått till vet jag inte, men han fick tydligen veta det via Internet. Lite konstigt är det eftersom vi inte har gått ut med något ännu, men det är bara roligt att vi lyckats locka folk så långt ifrån som Åland. Hoppas bara att inte vädret sätter stopp för resan till fastlandet, säger Ami skrattande.
Bergslagsträffen äger rum i Folkets Hus på lördag. Det hela startar kl 10.00 och pågår fram till kl 16.00. Det är fri entré och kaffeservering finns i lokalen.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.