Nu på lördag ordnar Lindesbergs Frimärksklubb med en auktion och utställning. I Folkets Hus ställer nio personer i klubben ut sina objekt för allmänheten att beskåda. Såväl frimärken som vanliga vykort med lindesbergsmotiv kommer att visas. I biosalongen ordnas det med auktion från kl 13.00. Minst 1500 utrop utlovas av Ami Hammarström som är medlem i Lindesbergs Frimärksklubb. –Vid vår senaste ”Bergslagsträff” blev det 1500 utrop, och nu är det helt klart fler objekt än så, säger Ami. Frimärkssamlingar är en gammal god fritidssysselsättning som är ganska stor i Lindesberg. –Intresset finns, men många drar sig för att dela med sig av sina samlingar. Jag tror många är lite rädda att de inte kan tillräckligt mycket om sina frimärken och därför avstår från att visa upp dem. Det är lite synd tycker jag, för man behöver inte vara någon expert för att vara med, berättar Ami Hammarström.
En handlare från Åland har redan fått nys om vad som är på gång i Lindesberg och ska nu komma hit med sina objekt. –Hur det har gått till vet jag inte, men han fick tydligen veta det via Internet. Lite konstigt är det eftersom vi inte har gått ut med något ännu, men det är bara roligt att vi lyckats locka folk så långt ifrån som Åland. Hoppas bara att inte vädret sätter stopp för resan till fastlandet, säger Ami skrattande.
Bergslagsträffen äger rum i Folkets Hus på lördag. Det hela startar kl 10.00 och pågår fram till kl 16.00. Det är fri entré och kaffeservering finns i lokalen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.