Trots att Skolverket ännu inte gett svar på ansökan om att starta friskola i Pilkrog, så arbetar styrelsen nu för fullt för att förebereda en eventuell etablering. Det går inte att sitta och rulla tummarna i väntan på Skolverkets utslag, menar Bo Bäckman, ordförande för Pilkrogs friskolas ekonomiska förening.
Under gårdagens kommunstyrelsesammanträde klubbades ett budgetförslag som bland annat innebar att Socialdemokraterna och Vänsterpartiet inte stödjer en friskoleetablering i Pilkrog. Dock innebär inte det att bidragspengarna gick om intet. Kommer Skolverket nu att godkänna Pilkrogs friskoleansökan, så är skolan ändå berättigad bidrag för verksamheten.
-Enda skillnaden är väl att det blir en del justeringar av bidraget, förklarar Bo Bäckman.
Skolverket kommer under november månad att ge svar på Pilkrogs ansökan om att starta en friskola. Men trots ovissheten om framtiden så arbetar styrelsen redan för fullt med att ordna allt om utslaget nu blir positivt.
-Vi kan inte bara sitta och vänta, så det arbetas för fullt redan nu med att sammanställa allt. Blir det ett ja från Skolverket, så har vi ganska ont om tid och därför är det viktigt att redan nu börja med förberedelserna, berättar Bäckman.
Hur utslaget blir är svårt att sia om, men Bäckman är positiv.
-Utifrån elevunderlaget fyller vi de krav som finns, så vi hoppas ju naturligtvis, avslutar han.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.