Trots att Skolverket ännu inte gett svar på ansökan om att starta friskola i Pilkrog, så arbetar styrelsen nu för fullt för att förebereda en eventuell etablering. Det går inte att sitta och rulla tummarna i väntan på Skolverkets utslag, menar Bo Bäckman, ordförande för Pilkrogs friskolas ekonomiska förening.
Under gårdagens kommunstyrelsesammanträde klubbades ett budgetförslag som bland annat innebar att Socialdemokraterna och Vänsterpartiet inte stödjer en friskoleetablering i Pilkrog. Dock innebär inte det att bidragspengarna gick om intet. Kommer Skolverket nu att godkänna Pilkrogs friskoleansökan, så är skolan ändå berättigad bidrag för verksamheten.
-Enda skillnaden är väl att det blir en del justeringar av bidraget, förklarar Bo Bäckman.
Skolverket kommer under november månad att ge svar på Pilkrogs ansökan om att starta en friskola. Men trots ovissheten om framtiden så arbetar styrelsen redan för fullt med att ordna allt om utslaget nu blir positivt.
-Vi kan inte bara sitta och vänta, så det arbetas för fullt redan nu med att sammanställa allt. Blir det ett ja från Skolverket, så har vi ganska ont om tid och därför är det viktigt att redan nu börja med förberedelserna, berättar Bäckman.
Hur utslaget blir är svårt att sia om, men Bäckman är positiv.
-Utifrån elevunderlaget fyller vi de krav som finns, så vi hoppas ju naturligtvis, avslutar han.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.