Trots att Skolverket ännu inte gett svar på ansökan om att starta friskola i Pilkrog, så arbetar styrelsen nu för fullt för att förebereda en eventuell etablering. Det går inte att sitta och rulla tummarna i väntan på Skolverkets utslag, menar Bo Bäckman, ordförande för Pilkrogs friskolas ekonomiska förening.
Under gårdagens kommunstyrelsesammanträde klubbades ett budgetförslag som bland annat innebar att Socialdemokraterna och Vänsterpartiet inte stödjer en friskoleetablering i Pilkrog. Dock innebär inte det att bidragspengarna gick om intet. Kommer Skolverket nu att godkänna Pilkrogs friskoleansökan, så är skolan ändå berättigad bidrag för verksamheten.
-Enda skillnaden är väl att det blir en del justeringar av bidraget, förklarar Bo Bäckman.
Skolverket kommer under november månad att ge svar på Pilkrogs ansökan om att starta en friskola. Men trots ovissheten om framtiden så arbetar styrelsen redan för fullt med att ordna allt om utslaget nu blir positivt.
-Vi kan inte bara sitta och vänta, så det arbetas för fullt redan nu med att sammanställa allt. Blir det ett ja från Skolverket, så har vi ganska ont om tid och därför är det viktigt att redan nu börja med förberedelserna, berättar Bäckman.
Hur utslaget blir är svårt att sia om, men Bäckman är positiv.
-Utifrån elevunderlaget fyller vi de krav som finns, så vi hoppas ju naturligtvis, avslutar han.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.