Ett flertal så kallade riskträd har undersökts i syfte att bedöma hur stora risker de utgör för allmänheten. Det handlar alltså om träd som växer i bostadsområden eller i stadsmiljö. Ett av träden som undersökts är den så kallade Kristina-eken.
Stadsträdgårdsmästare Arne Tschentscher uppger att inventeringen av träd i nämnda miljöer, har resulterat i beslut om fällning i två fall. Dock klarar sig Kristina-eken på Trädsgårdsgatan i centrums södra delar. Istället är det två andra större pjäser som nu måste fällas pga röta.
-Det är ett träd på Siggebohyttevägen i Lindesberg samt en stor fin ek vid Rockhammarsbadet som vi dessvärre måste åtgärda, kommenterar Arne.
Eken vid badet har mycket omfattande rötskador, man talar om att andelen friskt virke är nere på 20 procent.
-Det är synd på ett så fint träd, men vi måste se till att det inte utgör risk för människor.
Arne påpekar dock att man sparar en del av stammen som ”minne”.
Kristina-eken på Trädgårdsgatan har varit omtalad i sammanhanget ”risker” men vårdnaden ligger hos en privat fastighetsägare. BKT har ändå ett visst ansvar i frågan, varför man tagit en närmare titt på denna historiska ek, vars ålder uppskattas till över 350 år.
-Den sägs ju ha varit med sedan Lindesberg fick sina stadsrättigheter av Drottning Kristina. Därför har detta träd ett mycket stort kulturhistoriska värde och är helt klart värt att bevara så länge det går, kommenterar Arne Tschentscher.
Lindesberg fick sina stadsrättigheter år 1643.
En mycket omfattande undersökning har gjorts av eken och bedömningen är att trädet faktiskt har gott om kraft att leva många år till.
-Det finns visserligen lite svavelticka på trädet, men inte alls i samma omfattning som trädet på Siggebohyttevägen som vi nu skall fälla pga angreppet. Kristina-eken kan stå kvar där i 100 år till, men då behöver trädet en hjälpande hand. Trädet måste avlastas, dvs kronan måste trimmas, förklarar stadsträdgärdsmästare Arne Tschentscher.
Frågan ligger nu hos kommunstyrelsen, som i samråd med fastighetsägaren skall fatta beslut om ekens framtid.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.