Sedan i helgen har allmänheten kunnat fiska ädelfisk i Lindessjön – helt gratis. Och det är dessutom rejäla klunsar som planterats in den här gången.
– Av totalt 300 kg fisk är det 100 kg i storlekarna 1,5-3 kg, så vissa fiskar är riktigt rejäla, berättar Magnus Karlsson, som är ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Det är flera år sedan man senast arrangerade gratisfiske efter ädla firrar i Lindessjön. Anledningen är kräftgång i det allmänna kräftfisket, vilket alltid har finansierat inplanteringen av regnbåge.
– Det har ju tyvärr varit så illa att kräftfisket fått ställas in vissa år och när det väl arrangerats så har det bara varit ett fisketillfälle. Det har helt enkelt inte funnits pengar till att köpa fisk för, förklarar Magnus Karlsson.
Att man nu kunnat blåsa igång ädelfisket igen efter år av vila, är mycket tack vare ett samarbete med Lindesbergs kommun.
– Kommunen har hjälpt till att köpa in fisk den här gången så det kunde bli av. Det är vi tacksamma för. Ädelfisket är ju mycket uppskattat av invånarna och vi har redan fått rapporter att fisket är igång för fullt och troligtvis har en fiskare även stött på en av de större fiskarna, för linan slets av i kampen, säger Magnus.
De största fiskarna har en matchvikt på 3 kg.
Fisket och fiskarna
Fisket efter regnbågarna är helt gratis, men inte utan att man måste följa vissa regler.
* Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
* Max 3 fiskar per person och fisketillfälle/dag.
* Fiske med nät är ej tillåtet
Totalt 300 kg fisk har släppts i sjön.
200 kg består av fiskar i viktklass 7-8 hg
100 kg består av fiskar i viktklass 1,5-3 kg
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.