Sedan i helgen har allmänheten kunnat fiska ädelfisk i Lindessjön – helt gratis. Och det är dessutom rejäla klunsar som planterats in den här gången.
– Av totalt 300 kg fisk är det 100 kg i storlekarna 1,5-3 kg, så vissa fiskar är riktigt rejäla, berättar Magnus Karlsson, som är ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Det är flera år sedan man senast arrangerade gratisfiske efter ädla firrar i Lindessjön. Anledningen är kräftgång i det allmänna kräftfisket, vilket alltid har finansierat inplanteringen av regnbåge.
– Det har ju tyvärr varit så illa att kräftfisket fått ställas in vissa år och när det väl arrangerats så har det bara varit ett fisketillfälle. Det har helt enkelt inte funnits pengar till att köpa fisk för, förklarar Magnus Karlsson.
Att man nu kunnat blåsa igång ädelfisket igen efter år av vila, är mycket tack vare ett samarbete med Lindesbergs kommun.
– Kommunen har hjälpt till att köpa in fisk den här gången så det kunde bli av. Det är vi tacksamma för. Ädelfisket är ju mycket uppskattat av invånarna och vi har redan fått rapporter att fisket är igång för fullt och troligtvis har en fiskare även stött på en av de större fiskarna, för linan slets av i kampen, säger Magnus.
De största fiskarna har en matchvikt på 3 kg.
Fisket och fiskarna
Fisket efter regnbågarna är helt gratis, men inte utan att man måste följa vissa regler.
* Endast ett fiskeredskap åt gången är tillåtet.
* Max 3 fiskar per person och fisketillfälle/dag.
* Fiske med nät är ej tillåtet
Totalt 300 kg fisk har släppts i sjön.
200 kg består av fiskar i viktklass 7-8 hg
100 kg består av fiskar i viktklass 1,5-3 kg
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.