Fritzell: ”Jag tror inte på Gud, jag tror på Tomten”

Per Fritzell är knappast vilsen i en musikstudio, men har trots ett långt och gediget musikintresse aldrig spelat in en helt egen skiva. Förrän nu. Sent i höst släpps ”Stunder i livet” och är på sätt och vis en musiksatt dagbok med berättelser och händelser ur hans liv.-För de allra flesta är jag nog mest känd som en komiker, att fjanta mig på scen med löjliga kläder. Den här skivan handlar om allt det andra i mitt liv, avslöjar Fritzell.

Om tre veckor står Per Fritzell på scenen i Lindesberg Arena under den stora Bergslagens Sparbanks Gala. Med sig har han bland andra utsocknes artister som Markoolio och Linda Bengtzing samt många lokala artister som Martin Almgren och Christoffer Sjögren samt Manskören Harmoni och Lindesberg Storband. Som lagom uppvärmning inför denna gala, har Per Fritzell avverkat en rad sommarframträdanden, bland annat i Allsång på Skansen och Lotta på Liseberg. Mitt i allt detta finslipas på det alldeles egna projektet. I november släpper Fritzell sin allra första skiva och vi fick chansen att sätta oss ner hemma hos honom för att få ett litet smakprov på resultatet av totalt 10 års skrivande. Ja, det är faktiskt tio år sedan han började arbeta på plattan.
-Det var faktiskt så här, att Lars Moberg som vi i Galenskaparna och After Shave har arbetat med i många, många år tyckte att det var dags att jag gjorde något helt eget. Men det tog sin tid och nu var det verkligen dags att göra klart skivan, ler han.
Samtidigt har det kanske bara varit till en fördel att det har tagit tid. Per har nämligen valt att skriva låttexterna med inspiration från sitt eget liv. På tio år hinner mycket att hända och det återspeglas naturligtvis i många låtar.

Under dessa år passade han och hustrun även på att flytta – till Lindesberg. Men om Linde får utrymme på skivan är inte riktigt klart ännu.
-Det finns eventuellt en chans till det. Flytten hit har ju naturligtvis inneburit en stor förändring i våra liv. Jag trivs väldigt bra här och faktum är att jag skriver på en text just nu som eventuellt kan bli att handla om Lindesberg. Men jag vet inte ännu, det återstår att se, skrattar han.
Bland övriga 11 spår på skivan finns bland annat en låt skriven om/för hans egen fru. En annan låt återspeglar bravaderna på den stora sommarfesten som han med familj och vänner brukar ha. Nästa låt tar lyssnarna med ut till havs.
-Ett av mina stora intressen är segling, så det har jag också skrivit om, berättar Per.

Mycket av textmaterialet är hämtat ur hans egen vardag och är skrivet på sådant sätt att man ser komikern Fritzell lysa igenom, men på ett smakfullt sätt. Dock ser han själv att balansen mellan komik och provokation framträder tydligt i ett spår.
-Jag har skrivit en låt som heter ”Jag tror inte på Gud, jag tror på Tomten”. Den skrev jag efter att ha tittat Skavlan (en talkshow på SVT) en kväll. Där satt en kvinna och berättade om hur vi tidigt i våra barns liv får dem att tro på både Gud och Jultomten. Men när barnen blir lite äldre så avslöjar vi att Tomten inte alls finns, men Gud ska de fortfarande tro på. Jag är inte själv religiös men kan tänka mig att den här låten kan provocera en del människor, säger han och ser lite finurlig ut.

Rent musikaliskt är skivan ett buffébord. Den första låten som Per spelar upp för oss låter så mycket svensk sommar att man känner sig alldeles ”semestrig” igen. Nästa smakprov tar oss ner på jorden igen med ett vackert viskomp med akustisk gitarr. I nästa spår möter Nordman Roger Pontare, ett mäktigt komp med inslag av det fornnordiska tunggunget.
-Hårdrock och Rockabilly är andra musikstilar som finns med på skivan. Rockabillylåten kommer jag att framföra för första gången på galan i september och då tillsammans med Lindesberg Storband, det kommer att bli riktigt pampigt, säger Fritzell som anser att storbandet är ett mäkta imponerande gäng musiker.

Fotnot: Skivan ”Stunder i livet” släpps 9 november 2011.

Publicerad 12 augusti 2011 klockan 13:31

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.

28 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Anna Fryxell

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).

28 november 2025 klockan 13:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra


Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-28 21:36