Fritzell: ”Jag tror inte på Gud, jag tror på Tomten”

Per Fritzell är knappast vilsen i en musikstudio, men har trots ett långt och gediget musikintresse aldrig spelat in en helt egen skiva. Förrän nu. Sent i höst släpps ”Stunder i livet” och är på sätt och vis en musiksatt dagbok med berättelser och händelser ur hans liv.-För de allra flesta är jag nog mest känd som en komiker, att fjanta mig på scen med löjliga kläder. Den här skivan handlar om allt det andra i mitt liv, avslöjar Fritzell.

Om tre veckor står Per Fritzell på scenen i Lindesberg Arena under den stora Bergslagens Sparbanks Gala. Med sig har han bland andra utsocknes artister som Markoolio och Linda Bengtzing samt många lokala artister som Martin Almgren och Christoffer Sjögren samt Manskören Harmoni och Lindesberg Storband. Som lagom uppvärmning inför denna gala, har Per Fritzell avverkat en rad sommarframträdanden, bland annat i Allsång på Skansen och Lotta på Liseberg. Mitt i allt detta finslipas på det alldeles egna projektet. I november släpper Fritzell sin allra första skiva och vi fick chansen att sätta oss ner hemma hos honom för att få ett litet smakprov på resultatet av totalt 10 års skrivande. Ja, det är faktiskt tio år sedan han började arbeta på plattan.
-Det var faktiskt så här, att Lars Moberg som vi i Galenskaparna och After Shave har arbetat med i många, många år tyckte att det var dags att jag gjorde något helt eget. Men det tog sin tid och nu var det verkligen dags att göra klart skivan, ler han.
Samtidigt har det kanske bara varit till en fördel att det har tagit tid. Per har nämligen valt att skriva låttexterna med inspiration från sitt eget liv. På tio år hinner mycket att hända och det återspeglas naturligtvis i många låtar.

Under dessa år passade han och hustrun även på att flytta – till Lindesberg. Men om Linde får utrymme på skivan är inte riktigt klart ännu.
-Det finns eventuellt en chans till det. Flytten hit har ju naturligtvis inneburit en stor förändring i våra liv. Jag trivs väldigt bra här och faktum är att jag skriver på en text just nu som eventuellt kan bli att handla om Lindesberg. Men jag vet inte ännu, det återstår att se, skrattar han.
Bland övriga 11 spår på skivan finns bland annat en låt skriven om/för hans egen fru. En annan låt återspeglar bravaderna på den stora sommarfesten som han med familj och vänner brukar ha. Nästa låt tar lyssnarna med ut till havs.
-Ett av mina stora intressen är segling, så det har jag också skrivit om, berättar Per.

Mycket av textmaterialet är hämtat ur hans egen vardag och är skrivet på sådant sätt att man ser komikern Fritzell lysa igenom, men på ett smakfullt sätt. Dock ser han själv att balansen mellan komik och provokation framträder tydligt i ett spår.
-Jag har skrivit en låt som heter ”Jag tror inte på Gud, jag tror på Tomten”. Den skrev jag efter att ha tittat Skavlan (en talkshow på SVT) en kväll. Där satt en kvinna och berättade om hur vi tidigt i våra barns liv får dem att tro på både Gud och Jultomten. Men när barnen blir lite äldre så avslöjar vi att Tomten inte alls finns, men Gud ska de fortfarande tro på. Jag är inte själv religiös men kan tänka mig att den här låten kan provocera en del människor, säger han och ser lite finurlig ut.

Rent musikaliskt är skivan ett buffébord. Den första låten som Per spelar upp för oss låter så mycket svensk sommar att man känner sig alldeles ”semestrig” igen. Nästa smakprov tar oss ner på jorden igen med ett vackert viskomp med akustisk gitarr. I nästa spår möter Nordman Roger Pontare, ett mäktigt komp med inslag av det fornnordiska tunggunget.
-Hårdrock och Rockabilly är andra musikstilar som finns med på skivan. Rockabillylåten kommer jag att framföra för första gången på galan i september och då tillsammans med Lindesberg Storband, det kommer att bli riktigt pampigt, säger Fritzell som anser att storbandet är ett mäkta imponerande gäng musiker.

Fotnot: Skivan ”Stunder i livet” släpps 9 november 2011.

Publicerad 12 augusti 2011 klockan 13:31

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-14 03:48