Skådespelaren och komikern Per Fritzell, numera Lindesbergare, är en av 58 ”kändisar” som skall sommarprata i Sveriges Radio P1 i sommar. Med svaghet för böljan den blå, utlovas en rejäl portion av just havet, båtar och fiske – men också roliga och okända anekdoter från sin karriär med Galenskaparna och Aftershave. Och livet i Lindesberg förstås.
Per Fritzell är en av 58 mer eller mindre kända personer som har fått äran att vara Sommarvärd i Sveriges Radio P1 i sommar. Han kommer att sommarprata den 22:a juli.
– Jag tycker det här skall bli väldigt roligt. Och det är helt klart en ära att få chansen. Jag har redan bestämt mig för att prata om havet, båtar, fiske och lite annat. Bland annat drar jag nog ett par roliga anekdoter från min karriär, sådant folk inte känner till och jag kommer nog att nagga lite i kanten för vad man kan prata om i radion när det gäller saker som hänt vid sidan av scenen, skrattar Fritzell.
Han lovar också att Lindesberg får sin tid i etern.
– Absolut. Det är ju en del i hela resan som är mitt liv, förklarar han.
– Jag hade ju bott i Göteborg hela mitt liv innan jag flyttade till Lindesberg. Självklart är flytten en förändring i mitt och min familjs liv som kommer att ingå i mitt sommarprat, fortsätter han.
Hans egen relation till begreppet Sommarpratare är stark. Han menar att det är bland det svenskaste han kan komma på.
– Jag tycker det är så svenskt det bara kan bli, för när Sommarpratarna sänds så känns det verkligen som sommar och allt som hör sommaren till. Det är en fantastiskt stark känsla, tycker jag. Därför är det också en ära att få bli en av de som skall prata, säger Per Fritzell.

För de allra flesta är Per Fritzell synonymt med blyga och tafatta karaktärer ur succéserien Macken som visades på TV i mitten av 80-talet. En av de starkare karaktärerna var Milton, som tagit med familjen på husvagnssemester. Sången ”Man ska ha husvagn” blev snabbt svenska folkets signaturmelodi för semesterledighet.
Inför sommarpratet funderar Fritzell över det faktum att båtar har så mycket högre status än husvagnen. Om det nu var han själv som gav husvagnen ett ansikte, är det kanske dags att svenska folket ger husvagnarna en identitet.
– Det är tydligt att det är lite finare med båt än husvagn, för båtar ges ett namn men husvagnen är bara en husvagn, ler Per Fritzell som tycker det är hög tid att höja det mobila sommarhemmets status.
– Japp, ge er husvagn ett namn, uppmuntrar han.
Själv äger han en båt som fått namnet Pelican.
– Jag klurade länge på namnet, till slut blev det Pelican. Namnet bygger på mina fyra barns initialer.
För en tid sedan kunde man läsa i kvällstidningarnas löpsedlar, att den berömda macken från Macken hade brunnit ner. Nu hör till saken att Macken spelades in i en studio i Stockholm.
– Jag har fått frågan ganska ofta faktiskt, om jag blev ledsen över beskedet. Men jag har påverkats väldigt lite eftersom vi egentligen inte har någon större relation till den mack och bilverkstad som brann ned och kallades ”Macken” i tidningarna, berättar Fritzell.
Den nu nedbrunna bilverkstaden filmades endast under inspelningen av filmen som baserades på tv-serien vid samma namn.
– Då behövde vi ju en exteriör också och den hittade vi i Vedum utanför Vara, en bilverkstad som alltså brann ned ganska nyligen. Ägaren hade visserligen gjort den till lite av en turistattraktion men för egen del så har jag inte haft någon direkt relation till den, säger Per Fritzell.
Hela listan över sommarens Sommarvärdar i P1 finns på denna länk
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.