Med bara några dagar kvar, avslöjar Per Fritzell en hel del om vad publiken kommer att få uppleva under galakvällen nu på fredag. Och han är inte ett dugg blygsam med sina ordval.-Finalen i första akten kommer att bli det mäktigaste som skådats i Lindesberg, ler han.
Sedan en vecka tillbaka har biljettförsäljningen till fredagens stora gala i Lindesberg Arena brakat iväg ganska ordentligt. Cirka 500 biljetter har sålts den senaste veckan vilket innebär att 1100 plåtar nu har sålts totalt. Det ligger helt i linje med vad arrangörerna förväntat sig, att försäljningen skulle vara ganska lugn under sommaren, för att sedan sätta fart sista veckan eller veckorna.
-Nu rullar det ju på riktigt bra, säger Per Fritzell lugnt.
Just nu pågår repetitionerna för fullt. Trots ett hektiskt schema lyckades vi få Per Fritzell att slita sig några minuter för att svara på några enkla frågor: som t ex varför man i hela världen skall gå på denna gala. Han replikerar snabbt och utan tvekan i rösten.
-Jag kan berätta att finalen i första akten blir något som aldrig har gjorts i Lindesberg tidigare. Det kommer att bli det absolut mäktigaste ni har sett, ler han.
Får du avslöja vad du menar med det?
-Jadå, det är ingen fara. Det innebär att hela Manskören Harmoni, hela Lindesbergs Storband och hela estetprogrammet tillsammans med en rad soloartister kommer att sjunga samtidigt. Det innebär alltså att… (Per räknar på fingrarna lite snabbt). Det kommer att vara över 80 pers på scenen samtidigt. Det blir enormt, utbrister han.
Finalen i första akten kommer dessutom kryddas med tusentalet åhörare.
-Vi kommer att uppmana publiken att sjunga med. Låten som framförs är Coldplays låt ”Viva la vida”, berättar Fritzell.
Som tidigare berättat har galan kryddats med artisterna Linda Bengtzing och Markoolio. Dessutom kommer Per Fritzell själv göra flera inhopp, bland annat tillsammans med komikern Peter Kjellström.
-Det kommer att bli jätteroligt och vi tror att publiken får en helt fantastisk kväll. Det är också hela syftet med det här, att göra Lindesberg till en ännu mer fantastisk plats att bo på, avslutar Fritzell.
Biljetter kan köpas på Bokia i Lindesberg, på Lindesberg Arena eller via webben på: www.biljettforum.se
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.