Med bara några dagar kvar, avslöjar Per Fritzell en hel del om vad publiken kommer att få uppleva under galakvällen nu på fredag. Och han är inte ett dugg blygsam med sina ordval.-Finalen i första akten kommer att bli det mäktigaste som skådats i Lindesberg, ler han.
Sedan en vecka tillbaka har biljettförsäljningen till fredagens stora gala i Lindesberg Arena brakat iväg ganska ordentligt. Cirka 500 biljetter har sålts den senaste veckan vilket innebär att 1100 plåtar nu har sålts totalt. Det ligger helt i linje med vad arrangörerna förväntat sig, att försäljningen skulle vara ganska lugn under sommaren, för att sedan sätta fart sista veckan eller veckorna.
-Nu rullar det ju på riktigt bra, säger Per Fritzell lugnt.
Just nu pågår repetitionerna för fullt. Trots ett hektiskt schema lyckades vi få Per Fritzell att slita sig några minuter för att svara på några enkla frågor: som t ex varför man i hela världen skall gå på denna gala. Han replikerar snabbt och utan tvekan i rösten.
-Jag kan berätta att finalen i första akten blir något som aldrig har gjorts i Lindesberg tidigare. Det kommer att bli det absolut mäktigaste ni har sett, ler han.
Får du avslöja vad du menar med det?
-Jadå, det är ingen fara. Det innebär att hela Manskören Harmoni, hela Lindesbergs Storband och hela estetprogrammet tillsammans med en rad soloartister kommer att sjunga samtidigt. Det innebär alltså att… (Per räknar på fingrarna lite snabbt). Det kommer att vara över 80 pers på scenen samtidigt. Det blir enormt, utbrister han.
Finalen i första akten kommer dessutom kryddas med tusentalet åhörare.
-Vi kommer att uppmana publiken att sjunga med. Låten som framförs är Coldplays låt ”Viva la vida”, berättar Fritzell.
Som tidigare berättat har galan kryddats med artisterna Linda Bengtzing och Markoolio. Dessutom kommer Per Fritzell själv göra flera inhopp, bland annat tillsammans med komikern Peter Kjellström.
-Det kommer att bli jätteroligt och vi tror att publiken får en helt fantastisk kväll. Det är också hela syftet med det här, att göra Lindesberg till en ännu mer fantastisk plats att bo på, avslutar Fritzell.
Biljetter kan köpas på Bokia i Lindesberg, på Lindesberg Arena eller via webben på: www.biljettforum.se
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.