Med bara några dagar kvar, avslöjar Per Fritzell en hel del om vad publiken kommer att få uppleva under galakvällen nu på fredag. Och han är inte ett dugg blygsam med sina ordval.-Finalen i första akten kommer att bli det mäktigaste som skådats i Lindesberg, ler han.
Sedan en vecka tillbaka har biljettförsäljningen till fredagens stora gala i Lindesberg Arena brakat iväg ganska ordentligt. Cirka 500 biljetter har sålts den senaste veckan vilket innebär att 1100 plåtar nu har sålts totalt. Det ligger helt i linje med vad arrangörerna förväntat sig, att försäljningen skulle vara ganska lugn under sommaren, för att sedan sätta fart sista veckan eller veckorna.
-Nu rullar det ju på riktigt bra, säger Per Fritzell lugnt.
Just nu pågår repetitionerna för fullt. Trots ett hektiskt schema lyckades vi få Per Fritzell att slita sig några minuter för att svara på några enkla frågor: som t ex varför man i hela världen skall gå på denna gala. Han replikerar snabbt och utan tvekan i rösten.
-Jag kan berätta att finalen i första akten blir något som aldrig har gjorts i Lindesberg tidigare. Det kommer att bli det absolut mäktigaste ni har sett, ler han.
Får du avslöja vad du menar med det?
-Jadå, det är ingen fara. Det innebär att hela Manskören Harmoni, hela Lindesbergs Storband och hela estetprogrammet tillsammans med en rad soloartister kommer att sjunga samtidigt. Det innebär alltså att… (Per räknar på fingrarna lite snabbt). Det kommer att vara över 80 pers på scenen samtidigt. Det blir enormt, utbrister han.
Finalen i första akten kommer dessutom kryddas med tusentalet åhörare.
-Vi kommer att uppmana publiken att sjunga med. Låten som framförs är Coldplays låt ”Viva la vida”, berättar Fritzell.
Som tidigare berättat har galan kryddats med artisterna Linda Bengtzing och Markoolio. Dessutom kommer Per Fritzell själv göra flera inhopp, bland annat tillsammans med komikern Peter Kjellström.
-Det kommer att bli jätteroligt och vi tror att publiken får en helt fantastisk kväll. Det är också hela syftet med det här, att göra Lindesberg till en ännu mer fantastisk plats att bo på, avslutar Fritzell.
Biljetter kan köpas på Bokia i Lindesberg, på Lindesberg Arena eller via webben på: www.biljettforum.se
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.