Lördagen den 7 december arrangeras Lag-SM i judo i Lindesberg arena, och det är två superpeppade lag från Frövi Judo som nu ska försöka försvara sina SM-guld på hemmaplan. Dessutom firar klubben 40-årsjubileum, något man hoppas kunna fira extra mycket med vinster inför storpublik.
– Det vore otroligt roligt om det kom mycket publik, vi behöver allt stöd vi kan få! säger Frédérik Gourlay.
Den 7 december utlovas det en dag fylld med högkvalitativ judo, magisk stämning och förhoppningsvis medaljer för hemmalagen från Lindesberg, då Lag-SM går av stapeln.
Båda lagen som representerar Frövi Judo är regerande Svenska mästare, där herrarna plockat hem guldet de senaste två åren och damerna hela tre år i rad. När man i december arrangerar den prestigefyllda SM-tävlingen för lag på hemmaplan är det med just dessa två rutinerade, och något respektingivande lag man hoppas kunna försvara sina medaljer.
– Det är i stort sett samma laguppställningar som vi haft de senaste åren, med några enstaka förändringar, berättar Jonathan Fagerhill.
Samtliga 12 tävlande var även med vid individuella SM i Trollhättan tidigare under året, där alla lyckades ta medalj, och flera av dem i den allra ädlaste valören. Dessutom utsågs Frövi Judo till bästa klubb vid samma mästerskap.
– Lag-SM är det bästa på hela året! Det är slutspurten på säsongen och det är den sista tävlingen för året innan det är dags att fira jul, säger Frédérik med ett stort leende.
– Just lagtävlingar är väldigt speciella, det blir så mycket känslor! berättar Alexander Dahlin.
– Det brukar vara helt magisk stämning på läktarna, så det kommer bli häftigt! inflikar Jonathan.
Med knappt en månad kvar till det stora mästerskapet på hemmaplan börjar nu uppladdningen på riktigt, och det är fullt fokus som gäller. Exakt hur många lag man får möta är dock inte helt klart, då anmälningstiden inte har löpt ut ännu, men man räknar med tufft motstånd.
– Det är ju den högsta nivån i Sverige, och många är också med i svenska landslaget, berättar Jonathan.
– Det börjar redan bli lite nervöst, men det ska bli väldigt roligt! säger Ida Eriksson.
– Extra roligt är det ju med hemmaplan, och vi hoppas att så många som möjligt vill komma och heja på oss! avslutar Frédérik.
Laguppställningarna ser ut som följande:
Tova Granberg -57 kg
Ella Andersson -63 kg
Ida Eriksson -70 kg
Matilda Nilsson -70 kg
Ebba Glaas -70 kg
Gry Johnsson +70 kg
Coach: Carin Fritzell Hamnlund
Alexander Dahlin -66 kg
Frédérik Gourlay -73 kg
Anton Jäderblom -73 kg
Adrian Gissberg -81 kg & -90 kg
Fredrik Svärdström -81 kg & -90 kg
Jonathan Fagerhill +90 kg
Coach: Peter Andersson
Lag-SM går av stapeln lördagen den 7 december i Lindesberg arena, fritt inträde under hela dagen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.