Lördagen den 7 december arrangeras Lag-SM i judo i Lindesberg arena, och det är två superpeppade lag från Frövi Judo som nu ska försöka försvara sina SM-guld på hemmaplan. Dessutom firar klubben 40-årsjubileum, något man hoppas kunna fira extra mycket med vinster inför storpublik.
– Det vore otroligt roligt om det kom mycket publik, vi behöver allt stöd vi kan få! säger Frédérik Gourlay.
Den 7 december utlovas det en dag fylld med högkvalitativ judo, magisk stämning och förhoppningsvis medaljer för hemmalagen från Lindesberg, då Lag-SM går av stapeln.
Båda lagen som representerar Frövi Judo är regerande Svenska mästare, där herrarna plockat hem guldet de senaste två åren och damerna hela tre år i rad. När man i december arrangerar den prestigefyllda SM-tävlingen för lag på hemmaplan är det med just dessa två rutinerade, och något respektingivande lag man hoppas kunna försvara sina medaljer.
– Det är i stort sett samma laguppställningar som vi haft de senaste åren, med några enstaka förändringar, berättar Jonathan Fagerhill.
Samtliga 12 tävlande var även med vid individuella SM i Trollhättan tidigare under året, där alla lyckades ta medalj, och flera av dem i den allra ädlaste valören. Dessutom utsågs Frövi Judo till bästa klubb vid samma mästerskap.
– Lag-SM är det bästa på hela året! Det är slutspurten på säsongen och det är den sista tävlingen för året innan det är dags att fira jul, säger Frédérik med ett stort leende.
– Just lagtävlingar är väldigt speciella, det blir så mycket känslor! berättar Alexander Dahlin.
– Det brukar vara helt magisk stämning på läktarna, så det kommer bli häftigt! inflikar Jonathan.
Med knappt en månad kvar till det stora mästerskapet på hemmaplan börjar nu uppladdningen på riktigt, och det är fullt fokus som gäller. Exakt hur många lag man får möta är dock inte helt klart, då anmälningstiden inte har löpt ut ännu, men man räknar med tufft motstånd.
– Det är ju den högsta nivån i Sverige, och många är också med i svenska landslaget, berättar Jonathan.
– Det börjar redan bli lite nervöst, men det ska bli väldigt roligt! säger Ida Eriksson.
– Extra roligt är det ju med hemmaplan, och vi hoppas att så många som möjligt vill komma och heja på oss! avslutar Frédérik.
Laguppställningarna ser ut som följande:
Tova Granberg -57 kg
Ella Andersson -63 kg
Ida Eriksson -70 kg
Matilda Nilsson -70 kg
Ebba Glaas -70 kg
Gry Johnsson +70 kg
Coach: Carin Fritzell Hamnlund
Alexander Dahlin -66 kg
Frédérik Gourlay -73 kg
Anton Jäderblom -73 kg
Adrian Gissberg -81 kg & -90 kg
Fredrik Svärdström -81 kg & -90 kg
Jonathan Fagerhill +90 kg
Coach: Peter Andersson
Lag-SM går av stapeln lördagen den 7 december i Lindesberg arena, fritt inträde under hela dagen.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.