Lördagen den 7 december arrangeras Lag-SM i judo i Lindesberg arena, och det är två superpeppade lag från Frövi Judo som nu ska försöka försvara sina SM-guld på hemmaplan. Dessutom firar klubben 40-årsjubileum, något man hoppas kunna fira extra mycket med vinster inför storpublik.
– Det vore otroligt roligt om det kom mycket publik, vi behöver allt stöd vi kan få! säger Frédérik Gourlay.
Den 7 december utlovas det en dag fylld med högkvalitativ judo, magisk stämning och förhoppningsvis medaljer för hemmalagen från Lindesberg, då Lag-SM går av stapeln.
Båda lagen som representerar Frövi Judo är regerande Svenska mästare, där herrarna plockat hem guldet de senaste två åren och damerna hela tre år i rad. När man i december arrangerar den prestigefyllda SM-tävlingen för lag på hemmaplan är det med just dessa två rutinerade, och något respektingivande lag man hoppas kunna försvara sina medaljer.
– Det är i stort sett samma laguppställningar som vi haft de senaste åren, med några enstaka förändringar, berättar Jonathan Fagerhill.
Samtliga 12 tävlande var även med vid individuella SM i Trollhättan tidigare under året, där alla lyckades ta medalj, och flera av dem i den allra ädlaste valören. Dessutom utsågs Frövi Judo till bästa klubb vid samma mästerskap.
– Lag-SM är det bästa på hela året! Det är slutspurten på säsongen och det är den sista tävlingen för året innan det är dags att fira jul, säger Frédérik med ett stort leende.
– Just lagtävlingar är väldigt speciella, det blir så mycket känslor! berättar Alexander Dahlin.
– Det brukar vara helt magisk stämning på läktarna, så det kommer bli häftigt! inflikar Jonathan.
Med knappt en månad kvar till det stora mästerskapet på hemmaplan börjar nu uppladdningen på riktigt, och det är fullt fokus som gäller. Exakt hur många lag man får möta är dock inte helt klart, då anmälningstiden inte har löpt ut ännu, men man räknar med tufft motstånd.
– Det är ju den högsta nivån i Sverige, och många är också med i svenska landslaget, berättar Jonathan.
– Det börjar redan bli lite nervöst, men det ska bli väldigt roligt! säger Ida Eriksson.
– Extra roligt är det ju med hemmaplan, och vi hoppas att så många som möjligt vill komma och heja på oss! avslutar Frédérik.
Laguppställningarna ser ut som följande:
Tova Granberg -57 kg
Ella Andersson -63 kg
Ida Eriksson -70 kg
Matilda Nilsson -70 kg
Ebba Glaas -70 kg
Gry Johnsson +70 kg
Coach: Carin Fritzell Hamnlund
Alexander Dahlin -66 kg
Frédérik Gourlay -73 kg
Anton Jäderblom -73 kg
Adrian Gissberg -81 kg & -90 kg
Fredrik Svärdström -81 kg & -90 kg
Jonathan Fagerhill +90 kg
Coach: Peter Andersson
Lag-SM går av stapeln lördagen den 7 december i Lindesberg arena, fritt inträde under hela dagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.