Mattias Peterson är ordförande i Frövi judo. Foto: Camilla Lagerman
Frövi judo spår uppsving för sporten efter bronset: ”Bryter barriärer”
Sverige har fått judofeber efter Tara Babulfaths historiska OS-brons för lite mer än en vecka sedan. Runt om i landet satt mängder av människor bänkade framför tv:n för att se Taras succé i de olympiska spelen. Nu siar Frövi judo att intresset för sporten kan få ett rejält uppsving efter uppståndelsen, något man välkomnar med öppnar armar.
– Att sådana som exempelvis våra ungdomar, som har tävlat och tränat med Tara ser att det går, kanske gör att de får mycket mer energi och engagemang och känner att ”kan hon kan vi”, säger Mattias Peterson, ordförande i Frövi judo.
18-åriga Tara Babulfath blev ”Super-Tara” med hela svenska folket efter hennes minst sagt enorma bedrift i OS. På löpsedlar och nyhetssändningar fick judon kliva in i rampljuset och Tara blev folkkär i ett ögonblick. Den stora uppmärksamheten kring Tara och judon som sport kan också få fler positiva följder än bara den historiska medaljen.
– Det är jättekul, hon är ju en härlig person som verkligen går igenom rutan, jätteroligt! Om intresset ökar så är det fler barn och ungdomar som vill prova och testa, så nybörjargrupper kommer nog ha högt tryck. Det är väl den mest naturliga delen, när det blir framgång och stor uppmärksamhet i media så tycker folk det verkar vara kul, säger Mattias Peterson ordförande i Frövi judo, och fortsätter:
– Den andra aspekten är att det kan bli mer ekonomi, det kanske blir fler som är intresserade av att sponsra. Det gör att klubbarna får bättre förutsättningar att åka och tävla, eftersom det är en ganska dyr sport. Det är ju inte så mycket lokala matcher, utan man måste nästan alltid åka iväg och tävla en bit bort. Det hoppas man ju att det kan bli fler som vill investera i själva idrotten, när det blir mer populärt och intressant.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Det finns också en annan del i uppmärksamheten som är nog så viktig, nämligen att det kan ge aktiva en nytändning och en extra gnista i deras idrottssatsning.
– Att sådana som exempelvis våra ungdomar, som har tävlat och tränat med Tara ser att det går, kanske gör att de får mycket mer energi och engagemang och känner att ”kan hon kan vi”. Det bryter ju lite barriärer på det sättet också, det är ju superbra att alla ungdomar som är på väg framåt får lite extra motivation, säger Mattias och avslutar:
– Sedan är det upp till klubbar och förbund att förvalta allt det här, men Frövi judo står beredda att ta emot både nya medlemmar och göra det bra. Vi är väl förberedda, så det är bara att börja.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.