Mattias Peterson är ordförande i Frövi judo. Foto: Camilla Lagerman
Frövi judo spår uppsving för sporten efter bronset: ”Bryter barriärer”
Sverige har fått judofeber efter Tara Babulfaths historiska OS-brons för lite mer än en vecka sedan. Runt om i landet satt mängder av människor bänkade framför tv:n för att se Taras succé i de olympiska spelen. Nu siar Frövi judo att intresset för sporten kan få ett rejält uppsving efter uppståndelsen, något man välkomnar med öppnar armar.
– Att sådana som exempelvis våra ungdomar, som har tävlat och tränat med Tara ser att det går, kanske gör att de får mycket mer energi och engagemang och känner att ”kan hon kan vi”, säger Mattias Peterson, ordförande i Frövi judo.
18-åriga Tara Babulfath blev ”Super-Tara” med hela svenska folket efter hennes minst sagt enorma bedrift i OS. På löpsedlar och nyhetssändningar fick judon kliva in i rampljuset och Tara blev folkkär i ett ögonblick. Den stora uppmärksamheten kring Tara och judon som sport kan också få fler positiva följder än bara den historiska medaljen.
– Det är jättekul, hon är ju en härlig person som verkligen går igenom rutan, jätteroligt! Om intresset ökar så är det fler barn och ungdomar som vill prova och testa, så nybörjargrupper kommer nog ha högt tryck. Det är väl den mest naturliga delen, när det blir framgång och stor uppmärksamhet i media så tycker folk det verkar vara kul, säger Mattias Peterson ordförande i Frövi judo, och fortsätter:
– Den andra aspekten är att det kan bli mer ekonomi, det kanske blir fler som är intresserade av att sponsra. Det gör att klubbarna får bättre förutsättningar att åka och tävla, eftersom det är en ganska dyr sport. Det är ju inte så mycket lokala matcher, utan man måste nästan alltid åka iväg och tävla en bit bort. Det hoppas man ju att det kan bli fler som vill investera i själva idrotten, när det blir mer populärt och intressant.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Det finns också en annan del i uppmärksamheten som är nog så viktig, nämligen att det kan ge aktiva en nytändning och en extra gnista i deras idrottssatsning.
– Att sådana som exempelvis våra ungdomar, som har tävlat och tränat med Tara ser att det går, kanske gör att de får mycket mer energi och engagemang och känner att ”kan hon kan vi”. Det bryter ju lite barriärer på det sättet också, det är ju superbra att alla ungdomar som är på väg framåt får lite extra motivation, säger Mattias och avslutar:
– Sedan är det upp till klubbar och förbund att förvalta allt det här, men Frövi judo står beredda att ta emot både nya medlemmar och göra det bra. Vi är väl förberedda, så det är bara att börja.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...