Mattias Peterson är ordförande i Frövi judo. Foto: Camilla Lagerman
Frövi judo spår uppsving för sporten efter bronset: ”Bryter barriärer”
Sverige har fått judofeber efter Tara Babulfaths historiska OS-brons för lite mer än en vecka sedan. Runt om i landet satt mängder av människor bänkade framför tv:n för att se Taras succé i de olympiska spelen. Nu siar Frövi judo att intresset för sporten kan få ett rejält uppsving efter uppståndelsen, något man välkomnar med öppnar armar.
– Att sådana som exempelvis våra ungdomar, som har tävlat och tränat med Tara ser att det går, kanske gör att de får mycket mer energi och engagemang och känner att ”kan hon kan vi”, säger Mattias Peterson, ordförande i Frövi judo.
18-åriga Tara Babulfath blev ”Super-Tara” med hela svenska folket efter hennes minst sagt enorma bedrift i OS. På löpsedlar och nyhetssändningar fick judon kliva in i rampljuset och Tara blev folkkär i ett ögonblick. Den stora uppmärksamheten kring Tara och judon som sport kan också få fler positiva följder än bara den historiska medaljen.
– Det är jättekul, hon är ju en härlig person som verkligen går igenom rutan, jätteroligt! Om intresset ökar så är det fler barn och ungdomar som vill prova och testa, så nybörjargrupper kommer nog ha högt tryck. Det är väl den mest naturliga delen, när det blir framgång och stor uppmärksamhet i media så tycker folk det verkar vara kul, säger Mattias Peterson ordförande i Frövi judo, och fortsätter:
– Den andra aspekten är att det kan bli mer ekonomi, det kanske blir fler som är intresserade av att sponsra. Det gör att klubbarna får bättre förutsättningar att åka och tävla, eftersom det är en ganska dyr sport. Det är ju inte så mycket lokala matcher, utan man måste nästan alltid åka iväg och tävla en bit bort. Det hoppas man ju att det kan bli fler som vill investera i själva idrotten, när det blir mer populärt och intressant.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Det finns också en annan del i uppmärksamheten som är nog så viktig, nämligen att det kan ge aktiva en nytändning och en extra gnista i deras idrottssatsning.
– Att sådana som exempelvis våra ungdomar, som har tävlat och tränat med Tara ser att det går, kanske gör att de får mycket mer energi och engagemang och känner att ”kan hon kan vi”. Det bryter ju lite barriärer på det sättet också, det är ju superbra att alla ungdomar som är på väg framåt får lite extra motivation, säger Mattias och avslutar:
– Sedan är det upp till klubbar och förbund att förvalta allt det här, men Frövi judo står beredda att ta emot både nya medlemmar och göra det bra. Vi är väl förberedda, så det är bara att börja.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...