Hela familjen Nydén var på plats i Malmö för att heja fram Smash into pieces. Från vänster: Emelie, Adam, Andreas, Konrad och Walter. Foto: Privat
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Frövifamiljens koppling till Mellon: ”Stolta och taggade!”
Hemma hos familjen Nydén i Frövi pågår uppladdningen inför den stora Mellofinalen på lördag för fullt, och man har en given favorit, nämligen Örebrobandet Smash into pieces där pappa Andreas lillebror sjunger.
– Vi är så stolta och taggade! säger han till LindeNytt.
Annons
Örebrobandet Smash into pieces bildades redan 2008, då med lindekillen Isak Snow på trummor. Genom åren har de rönt stora framgångar, framförallt utomlands, men efter finalplatsen i Melodifestivalen har även den svenska publiken fått upp ögonen för bandet. Numera sitter den mystiske, maskbeklädda Apocalypse DJ bakom trummorna, något som blivit lite av bandets signum.
Hemma hos familjen Nydén i Frövi råder det inga som helst tvivel om vilket bidrag som är favoriten inför den stora Mellofinalen på lördag, då pappa Andreas lillebror Adam sjunger i just Smash into pieces. När bandet framförde sin låt ”Six feet under” för första gången under deltävling 4 i Malmö, fanns hela familjen på plats för att stötta.
– Vi hade lite pysselverkstad innan och gjorde egna skyltar och masker till barnen. Äldsta grabben var så stolt så han grät, berättar Andreas.
Loreen fick flest röster och vann därmed deltävlingen och gick direkt final, men hon skulle få sällskap av ytterligare ett bidrag, och då blev det nervöst.
– Jag kände mig rätt lugn fram tills de räknade ner inför sändningen, då kändes det som att mina axlar vägde flera hundra kilo, man var helt tagen. När de sedan gick vidare stod vi bara och skrek, tårögda och helt utpumpade, säger Andreas.
Walter och Konrad är sin farbrors största supportrar. Foto: Privat
Efter succén har stoltheten vuxit ännu mer hos familjens yngsta medlemmar, Walter 9 år och Konrad 6 år, som är sin farbrors största supportrar.
– På måndagen skulle de ha sina ”smash-kläder” på sig till skolan, de är så stolta. Walter har nyss börjat på sång och han har alltid älskat musik, sedan är vi är en väldigt musikalisk familj, jag har en bror till som är sångare. Själv spelade jag gitarr som liten och jag hade väl också drömmar, men nu får jag leva ut dem genom min bror istället, skrattar Andreas.
Med bara dagar kvar till det stora avgörandet i Friends Arena lyckades Andreas och hans fru få tag i biljetter så de kan följa spänningen på plats. Inför lördagens final har bandet seglat upp på en tredje plats på de flesta bettingsidorna, och låten har redan över 2 miljoner spelningar på Spotify.
– Jag har alltid gillat både schlager och hårdrock, och nu får jag uppleva båda. Det känns som att de har chans att hamna i topp tre, det vore ju magiskt. De har startnummer sju, det är ju lucky number seven, avslutar Andreas.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...