Hela familjen Nydén var på plats i Malmö för att heja fram Smash into pieces. Från vänster: Emelie, Adam, Andreas, Konrad och Walter. Foto: Privat

Frövifamiljens koppling till Mellon: ”Stolta och taggade!”

Hemma hos familjen Nydén i Frövi pågår uppladdningen inför den stora Mellofinalen på lördag för fullt, och man har en given favorit, nämligen Örebrobandet Smash into pieces där pappa Andreas lillebror sjunger.
– Vi är så stolta och taggade! säger han till LindeNytt.

Örebrobandet Smash into pieces bildades redan 2008, då med lindekillen Isak Snow på trummor. Genom åren har de rönt stora framgångar, framförallt utomlands, men efter finalplatsen i Melodifestivalen har även den svenska publiken fått upp ögonen för bandet. Numera sitter den mystiske, maskbeklädda Apocalypse DJ bakom trummorna, något som blivit lite av bandets signum.

Hemma hos familjen Nydén i Frövi råder det inga som helst tvivel om vilket bidrag som är favoriten inför den stora Mellofinalen på lördag, då pappa Andreas lillebror Adam sjunger i just Smash into pieces. När bandet framförde sin låt ”Six feet under” för första gången under deltävling 4 i Malmö, fanns hela familjen på plats för att stötta.

– Vi hade lite pysselverkstad innan och gjorde egna skyltar och masker till barnen. Äldsta grabben var så stolt så han grät, berättar Andreas.

Loreen fick flest röster och vann därmed deltävlingen och gick direkt final, men hon skulle få sällskap av ytterligare ett bidrag, och då blev det nervöst.

– Jag kände mig rätt lugn fram tills de räknade ner inför sändningen, då kändes det som att mina axlar vägde flera hundra kilo, man var helt tagen. När de sedan gick vidare stod vi bara och skrek, tårögda och helt utpumpade, säger Andreas.

Walter och Konrad är sin farbrors största supportrar. Foto: Privat

Efter succén har stoltheten vuxit ännu mer hos familjens yngsta medlemmar, Walter 9 år och Konrad 6 år, som är sin farbrors största supportrar.

– På måndagen skulle de ha sina ”smash-kläder” på sig till skolan, de är så stolta. Walter har nyss börjat på sång och han har alltid älskat musik, sedan är vi är en väldigt musikalisk familj, jag har en bror till som är sångare. Själv spelade jag gitarr som liten och jag hade väl också drömmar, men nu får jag leva ut dem genom min bror istället, skrattar Andreas.

Med bara dagar kvar till det stora avgörandet i Friends Arena lyckades Andreas och hans fru få tag i biljetter så de kan följa spänningen på plats. Inför lördagens final har bandet seglat upp på en tredje plats på de flesta bettingsidorna, och låten har redan över 2 miljoner spelningar på Spotify.

– Jag har alltid gillat både schlager och hårdrock, och nu får jag uppleva båda. Det känns som att de har chans att hamna i topp tre, det vore ju magiskt. De har startnummer sju, det är ju lucky number seven, avslutar Andreas.

Publicerad 9 mars 2023 klockan 12:04

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.

30 januari 2026 klockan 16:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars

29 januari 2026 klockan 12:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis-soffa" i anslutning till generationsparken på ...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog s...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i ...
28 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.

23 januari 2026 klockan 17:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i ...

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av ...
19 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-31 11:32