Hela familjen Nydén var på plats i Malmö för att heja fram Smash into pieces. Från vänster: Emelie, Adam, Andreas, Konrad och Walter. Foto: Privat
Frövifamiljens koppling till Mellon: ”Stolta och taggade!”
Hemma hos familjen Nydén i Frövi pågår uppladdningen inför den stora Mellofinalen på lördag för fullt, och man har en given favorit, nämligen Örebrobandet Smash into pieces där pappa Andreas lillebror sjunger.
– Vi är så stolta och taggade! säger han till LindeNytt.
Örebrobandet Smash into pieces bildades redan 2008, då med lindekillen Isak Snow på trummor. Genom åren har de rönt stora framgångar, framförallt utomlands, men efter finalplatsen i Melodifestivalen har även den svenska publiken fått upp ögonen för bandet. Numera sitter den mystiske, maskbeklädda Apocalypse DJ bakom trummorna, något som blivit lite av bandets signum.
Hemma hos familjen Nydén i Frövi råder det inga som helst tvivel om vilket bidrag som är favoriten inför den stora Mellofinalen på lördag, då pappa Andreas lillebror Adam sjunger i just Smash into pieces. När bandet framförde sin låt ”Six feet under” för första gången under deltävling 4 i Malmö, fanns hela familjen på plats för att stötta.
– Vi hade lite pysselverkstad innan och gjorde egna skyltar och masker till barnen. Äldsta grabben var så stolt så han grät, berättar Andreas.
Loreen fick flest röster och vann därmed deltävlingen och gick direkt final, men hon skulle få sällskap av ytterligare ett bidrag, och då blev det nervöst.
– Jag kände mig rätt lugn fram tills de räknade ner inför sändningen, då kändes det som att mina axlar vägde flera hundra kilo, man var helt tagen. När de sedan gick vidare stod vi bara och skrek, tårögda och helt utpumpade, säger Andreas.
Walter och Konrad är sin farbrors största supportrar. Foto: Privat
Efter succén har stoltheten vuxit ännu mer hos familjens yngsta medlemmar, Walter 9 år och Konrad 6 år, som är sin farbrors största supportrar.
– På måndagen skulle de ha sina ”smash-kläder” på sig till skolan, de är så stolta. Walter har nyss börjat på sång och han har alltid älskat musik, sedan är vi är en väldigt musikalisk familj, jag har en bror till som är sångare. Själv spelade jag gitarr som liten och jag hade väl också drömmar, men nu får jag leva ut dem genom min bror istället, skrattar Andreas.
Med bara dagar kvar till det stora avgörandet i Friends Arena lyckades Andreas och hans fru få tag i biljetter så de kan följa spänningen på plats. Inför lördagens final har bandet seglat upp på en tredje plats på de flesta bettingsidorna, och låten har redan över 2 miljoner spelningar på Spotify.
– Jag har alltid gillat både schlager och hårdrock, och nu får jag uppleva båda. Det känns som att de har chans att hamna i topp tre, det vore ju magiskt. De har startnummer sju, det är ju lucky number seven, avslutar Andreas.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...