Hela familjen Nydén var på plats i Malmö för att heja fram Smash into pieces. Från vänster: Emelie, Adam, Andreas, Konrad och Walter. Foto: Privat
Frövifamiljens koppling till Mellon: ”Stolta och taggade!”
Hemma hos familjen Nydén i Frövi pågår uppladdningen inför den stora Mellofinalen på lördag för fullt, och man har en given favorit, nämligen Örebrobandet Smash into pieces där pappa Andreas lillebror sjunger.
– Vi är så stolta och taggade! säger han till LindeNytt.
Örebrobandet Smash into pieces bildades redan 2008, då med lindekillen Isak Snow på trummor. Genom åren har de rönt stora framgångar, framförallt utomlands, men efter finalplatsen i Melodifestivalen har även den svenska publiken fått upp ögonen för bandet. Numera sitter den mystiske, maskbeklädda Apocalypse DJ bakom trummorna, något som blivit lite av bandets signum.
Hemma hos familjen Nydén i Frövi råder det inga som helst tvivel om vilket bidrag som är favoriten inför den stora Mellofinalen på lördag, då pappa Andreas lillebror Adam sjunger i just Smash into pieces. När bandet framförde sin låt ”Six feet under” för första gången under deltävling 4 i Malmö, fanns hela familjen på plats för att stötta.
– Vi hade lite pysselverkstad innan och gjorde egna skyltar och masker till barnen. Äldsta grabben var så stolt så han grät, berättar Andreas.
Loreen fick flest röster och vann därmed deltävlingen och gick direkt final, men hon skulle få sällskap av ytterligare ett bidrag, och då blev det nervöst.
– Jag kände mig rätt lugn fram tills de räknade ner inför sändningen, då kändes det som att mina axlar vägde flera hundra kilo, man var helt tagen. När de sedan gick vidare stod vi bara och skrek, tårögda och helt utpumpade, säger Andreas.
Walter och Konrad är sin farbrors största supportrar. Foto: Privat
Efter succén har stoltheten vuxit ännu mer hos familjens yngsta medlemmar, Walter 9 år och Konrad 6 år, som är sin farbrors största supportrar.
– På måndagen skulle de ha sina ”smash-kläder” på sig till skolan, de är så stolta. Walter har nyss börjat på sång och han har alltid älskat musik, sedan är vi är en väldigt musikalisk familj, jag har en bror till som är sångare. Själv spelade jag gitarr som liten och jag hade väl också drömmar, men nu får jag leva ut dem genom min bror istället, skrattar Andreas.
Med bara dagar kvar till det stora avgörandet i Friends Arena lyckades Andreas och hans fru få tag i biljetter så de kan följa spänningen på plats. Inför lördagens final har bandet seglat upp på en tredje plats på de flesta bettingsidorna, och låten har redan över 2 miljoner spelningar på Spotify.
– Jag har alltid gillat både schlager och hårdrock, och nu får jag uppleva båda. Det känns som att de har chans att hamna i topp tre, det vore ju magiskt. De har startnummer sju, det är ju lucky number seven, avslutar Andreas.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...