Hela familjen Nydén var på plats i Malmö för att heja fram Smash into pieces. Från vänster: Emelie, Adam, Andreas, Konrad och Walter. Foto: Privat
Frövifamiljens koppling till Mellon: ”Stolta och taggade!”
Hemma hos familjen Nydén i Frövi pågår uppladdningen inför den stora Mellofinalen på lördag för fullt, och man har en given favorit, nämligen Örebrobandet Smash into pieces där pappa Andreas lillebror sjunger.
– Vi är så stolta och taggade! säger han till LindeNytt.
Örebrobandet Smash into pieces bildades redan 2008, då med lindekillen Isak Snow på trummor. Genom åren har de rönt stora framgångar, framförallt utomlands, men efter finalplatsen i Melodifestivalen har även den svenska publiken fått upp ögonen för bandet. Numera sitter den mystiske, maskbeklädda Apocalypse DJ bakom trummorna, något som blivit lite av bandets signum.
Hemma hos familjen Nydén i Frövi råder det inga som helst tvivel om vilket bidrag som är favoriten inför den stora Mellofinalen på lördag, då pappa Andreas lillebror Adam sjunger i just Smash into pieces. När bandet framförde sin låt ”Six feet under” för första gången under deltävling 4 i Malmö, fanns hela familjen på plats för att stötta.
– Vi hade lite pysselverkstad innan och gjorde egna skyltar och masker till barnen. Äldsta grabben var så stolt så han grät, berättar Andreas.
Loreen fick flest röster och vann därmed deltävlingen och gick direkt final, men hon skulle få sällskap av ytterligare ett bidrag, och då blev det nervöst.
– Jag kände mig rätt lugn fram tills de räknade ner inför sändningen, då kändes det som att mina axlar vägde flera hundra kilo, man var helt tagen. När de sedan gick vidare stod vi bara och skrek, tårögda och helt utpumpade, säger Andreas.
Walter och Konrad är sin farbrors största supportrar. Foto: Privat
Efter succén har stoltheten vuxit ännu mer hos familjens yngsta medlemmar, Walter 9 år och Konrad 6 år, som är sin farbrors största supportrar.
– På måndagen skulle de ha sina ”smash-kläder” på sig till skolan, de är så stolta. Walter har nyss börjat på sång och han har alltid älskat musik, sedan är vi är en väldigt musikalisk familj, jag har en bror till som är sångare. Själv spelade jag gitarr som liten och jag hade väl också drömmar, men nu får jag leva ut dem genom min bror istället, skrattar Andreas.
Med bara dagar kvar till det stora avgörandet i Friends Arena lyckades Andreas och hans fru få tag i biljetter så de kan följa spänningen på plats. Inför lördagens final har bandet seglat upp på en tredje plats på de flesta bettingsidorna, och låten har redan över 2 miljoner spelningar på Spotify.
– Jag har alltid gillat både schlager och hårdrock, och nu får jag uppleva båda. Det känns som att de har chans att hamna i topp tre, det vore ju magiskt. De har startnummer sju, det är ju lucky number seven, avslutar Andreas.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.