Foto: Timmy Lundegård

Full pott för Lindlöven

Det var en minst sagt lyckad helg för Lindlöven som bjöd på en riktigt målrik ishockeyhelg i Lindehov där de två hemmamatcherna bjöd på hela nio mål per match, efter en enkel seger mot Teg under lördagen blev det betydligt mycket tuffare under söndagen där Piteå utmanade om tre tabellpoäng.

Efter att rest runt på flera norrlandsturnéer för att spela dubbelmatcher under vinterns helger så var det äntligen dags för Lindlöven att slippa transportplaneringen och istället stå som hemmalag under helgens uppkommande dubbelmatcher.

Teg och Piteå var på besök och trots att de ligger på lägre placeringar i AllEttans tabell så meddelade Lindlövens tränare Jonas Dufåker under torsdagens uppsnack att lagen, trots detta, inte var att räkna bort.

Med helgen närvarande så inleddes ishockeyhelgen med en lördagsmatch mot Teg, matchen började bra för Lindlöven som redan efter fyra minuter tog ledningen efter att Ludvig Hultgren, efter en passning från Alexander Kovalonok, skickat pucken från den blåa icing-linjen genom hela Tegs försvar inklusive målvakt.

Matchen fortsatte i samma stil och efter ett mål på öppen kasse från Alexander Kovalonok i slutet av den första perioden märkte man tidigt att Lindlöven höll sin vassa form där de visade upp två raka mål under den andra perioden som ändrade siffrorna till 4-1.
Målfesten fortsatte och trots att Teg var snabba med att ändra målantalet till 4-2 så avslutade Lindlövens Daniel Backman den andra perioden med ett 5-2-mål.

Med Lindlöven i en 3-målsledning så blev den sista perioden odramatisk där hemmalaget gick med en enkel seger där båda laget avslutade med varsitt mål innan tiden gick ut.

– Det blir väl att man tummar lite på saker och ting när man leder med tre mål men trots att jag trodde att det skulle bli lite tuffare än vad det blev så tycker jag att vi gör en helt godkänd match, vi tar tre poäng som vi tar med oss inför söndagens match mot Piteå, menar Lindlöven-forwarden Christoffer Anrén.

Inför söndagens match väntade en tuffare match, matchen inleddes inte lika ljust för hemmalaget då Piteå spelade sig till söndagens första mål och hade säkrat ledningen med lite mer än minuten kvar av perioden.
Med 20 sekunder kvar av den första perioden så lyckades Christoffer Anrén att kvittera till 1-1 efter ett lagspel där Christoffer efter lyckade passningar kunde avgöra innan periodens slut.

– Jag kom direkt från ett byte och fick läget så det var bara att stänka in den i mål, menar Christoffer om sin syn på det gjorda målet.

Matchen fortsatte där lagen började byta mål med varandra, efter en jämn period så var det bortalaget Piteå som inledde den sista perioden som ledare med 2-3 på poängtavlan.

När matchen skulle avslutas var det helgens största målskörd som väntade, Lindlöven inledde perioden med ett kvitteringsmål efter 3 minuter där Piteå var snabba med inspelen och tog tillbaka ledningen en och en halv minut efter periodens första mål.
Med 10 minuter kvar började lagen bli tuffare i spelet och med fyra minuter kvar lyckades Anton Björkman kvittera till 4-4 efter en tappad puck från motståndarlagets sida som Anton var snabb med att ta emot för att sedan spela in i mål.

Efter bara någon minut efter målet lyckades Anton Björkman sätta ett avgörande mål med två minuter kvar av matchen där Anton i stort sätt hade målvakten framför sig.

– Vi gör två helt godkända matcher även om det känns som att vi kan mer är det vi visat under helgen samtidigt är det jättekul att vi lyckas göra så mycket mål, vi kommer behöva mycket mål för att kunna vinna matcher, menar Christoffer Anrén efter söndagens match där han nu laddar om inför onsdagens bortamatch mot Borlänge:

– Vi mötte dem under förra serien så vi vet att det är ett stabilt lag med många bra lirare, bortamatcher är alltid lika tuffa oavsett vart de spelas men det blir att ladda om hemma.

Resultat Lindlöven-Tegs SK Hockey
Slutresultat: 6-3 (2-1, 3-1, 1-1)
Publik: 466 personer

Målgörare: 1-0 Ludvig Hultgren (Alexander Kovalonok, Wilson Johansson), 2-1 Alexander Kovalonok, 3-1 Alexander Kovalonok (Lukas Henze, Jesper Broeng), 4-1 Anton Björkman (Alexander Kovalonok), 5-2 Daniel Backman (Alexander Kovaonok, Jesper Broeng),  6-2 Anton Björkman (Alexander Kovaonok, Wilson Johansson)


Resultat Lindlöven-Piteå HC
Slutresultat: 5-4 (1-1, 1-2, 3-1)
Publik: 392 personer

Målgörare: 1-1 Christoffer Anrén (Erik Broman, Carl Skärström), 2-1 Daniel Nilsson (Albin Gunnarsson, Lukas Henze), 3-3 Albin Gunnarsson (Wincent Blomdahl, Lukas Henze), 4-4 Anton Björkman (Alexander Kovalonok, Daniel Nilsson), 5-4 Anton Björkman (Alexander Kovalonok, Daniel Nilsson)

Nästa hemmamatch: Fredag 31:a januari vs Östersunds IK i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 26 januari 2020 klockan 21:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-08-25

2026-09-13 04:00