Foto: Timmy Lundegård

Full pott för Lindlöven

Det var en minst sagt lyckad helg för Lindlöven som bjöd på en riktigt målrik ishockeyhelg i Lindehov där de två hemmamatcherna bjöd på hela nio mål per match, efter en enkel seger mot Teg under lördagen blev det betydligt mycket tuffare under söndagen där Piteå utmanade om tre tabellpoäng.

Efter att rest runt på flera norrlandsturnéer för att spela dubbelmatcher under vinterns helger så var det äntligen dags för Lindlöven att slippa transportplaneringen och istället stå som hemmalag under helgens uppkommande dubbelmatcher.

Teg och Piteå var på besök och trots att de ligger på lägre placeringar i AllEttans tabell så meddelade Lindlövens tränare Jonas Dufåker under torsdagens uppsnack att lagen, trots detta, inte var att räkna bort.

Med helgen närvarande så inleddes ishockeyhelgen med en lördagsmatch mot Teg, matchen började bra för Lindlöven som redan efter fyra minuter tog ledningen efter att Ludvig Hultgren, efter en passning från Alexander Kovalonok, skickat pucken från den blåa icing-linjen genom hela Tegs försvar inklusive målvakt.

Matchen fortsatte i samma stil och efter ett mål på öppen kasse från Alexander Kovalonok i slutet av den första perioden märkte man tidigt att Lindlöven höll sin vassa form där de visade upp två raka mål under den andra perioden som ändrade siffrorna till 4-1.
Målfesten fortsatte och trots att Teg var snabba med att ändra målantalet till 4-2 så avslutade Lindlövens Daniel Backman den andra perioden med ett 5-2-mål.

Med Lindlöven i en 3-målsledning så blev den sista perioden odramatisk där hemmalaget gick med en enkel seger där båda laget avslutade med varsitt mål innan tiden gick ut.

– Det blir väl att man tummar lite på saker och ting när man leder med tre mål men trots att jag trodde att det skulle bli lite tuffare än vad det blev så tycker jag att vi gör en helt godkänd match, vi tar tre poäng som vi tar med oss inför söndagens match mot Piteå, menar Lindlöven-forwarden Christoffer Anrén.

Inför söndagens match väntade en tuffare match, matchen inleddes inte lika ljust för hemmalaget då Piteå spelade sig till söndagens första mål och hade säkrat ledningen med lite mer än minuten kvar av perioden.
Med 20 sekunder kvar av den första perioden så lyckades Christoffer Anrén att kvittera till 1-1 efter ett lagspel där Christoffer efter lyckade passningar kunde avgöra innan periodens slut.

– Jag kom direkt från ett byte och fick läget så det var bara att stänka in den i mål, menar Christoffer om sin syn på det gjorda målet.

Matchen fortsatte där lagen började byta mål med varandra, efter en jämn period så var det bortalaget Piteå som inledde den sista perioden som ledare med 2-3 på poängtavlan.

När matchen skulle avslutas var det helgens största målskörd som väntade, Lindlöven inledde perioden med ett kvitteringsmål efter 3 minuter där Piteå var snabba med inspelen och tog tillbaka ledningen en och en halv minut efter periodens första mål.
Med 10 minuter kvar började lagen bli tuffare i spelet och med fyra minuter kvar lyckades Anton Björkman kvittera till 4-4 efter en tappad puck från motståndarlagets sida som Anton var snabb med att ta emot för att sedan spela in i mål.

Efter bara någon minut efter målet lyckades Anton Björkman sätta ett avgörande mål med två minuter kvar av matchen där Anton i stort sätt hade målvakten framför sig.

– Vi gör två helt godkända matcher även om det känns som att vi kan mer är det vi visat under helgen samtidigt är det jättekul att vi lyckas göra så mycket mål, vi kommer behöva mycket mål för att kunna vinna matcher, menar Christoffer Anrén efter söndagens match där han nu laddar om inför onsdagens bortamatch mot Borlänge:

– Vi mötte dem under förra serien så vi vet att det är ett stabilt lag med många bra lirare, bortamatcher är alltid lika tuffa oavsett vart de spelas men det blir att ladda om hemma.

Resultat Lindlöven-Tegs SK Hockey
Slutresultat: 6-3 (2-1, 3-1, 1-1)
Publik: 466 personer

Målgörare: 1-0 Ludvig Hultgren (Alexander Kovalonok, Wilson Johansson), 2-1 Alexander Kovalonok, 3-1 Alexander Kovalonok (Lukas Henze, Jesper Broeng), 4-1 Anton Björkman (Alexander Kovalonok), 5-2 Daniel Backman (Alexander Kovaonok, Jesper Broeng),  6-2 Anton Björkman (Alexander Kovaonok, Wilson Johansson)


Resultat Lindlöven-Piteå HC
Slutresultat: 5-4 (1-1, 1-2, 3-1)
Publik: 392 personer

Målgörare: 1-1 Christoffer Anrén (Erik Broman, Carl Skärström), 2-1 Daniel Nilsson (Albin Gunnarsson, Lukas Henze), 3-3 Albin Gunnarsson (Wincent Blomdahl, Lukas Henze), 4-4 Anton Björkman (Alexander Kovalonok, Daniel Nilsson), 5-4 Anton Björkman (Alexander Kovalonok, Daniel Nilsson)

Nästa hemmamatch: Fredag 31:a januari vs Östersunds IK i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 26 januari 2020 klockan 21:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.

15 december 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Vedevågs filmmakare Malin Dahl prisades med Region Örebro läns kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.

12 december 2025 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-23 15:45