Foto: Timmy Lundegård

Full pott för Lindlöven

Det var en minst sagt lyckad helg för Lindlöven som bjöd på en riktigt målrik ishockeyhelg i Lindehov där de två hemmamatcherna bjöd på hela nio mål per match, efter en enkel seger mot Teg under lördagen blev det betydligt mycket tuffare under söndagen där Piteå utmanade om tre tabellpoäng.

Efter att rest runt på flera norrlandsturnéer för att spela dubbelmatcher under vinterns helger så var det äntligen dags för Lindlöven att slippa transportplaneringen och istället stå som hemmalag under helgens uppkommande dubbelmatcher.

Teg och Piteå var på besök och trots att de ligger på lägre placeringar i AllEttans tabell så meddelade Lindlövens tränare Jonas Dufåker under torsdagens uppsnack att lagen, trots detta, inte var att räkna bort.

Med helgen närvarande så inleddes ishockeyhelgen med en lördagsmatch mot Teg, matchen började bra för Lindlöven som redan efter fyra minuter tog ledningen efter att Ludvig Hultgren, efter en passning från Alexander Kovalonok, skickat pucken från den blåa icing-linjen genom hela Tegs försvar inklusive målvakt.

Matchen fortsatte i samma stil och efter ett mål på öppen kasse från Alexander Kovalonok i slutet av den första perioden märkte man tidigt att Lindlöven höll sin vassa form där de visade upp två raka mål under den andra perioden som ändrade siffrorna till 4-1.
Målfesten fortsatte och trots att Teg var snabba med att ändra målantalet till 4-2 så avslutade Lindlövens Daniel Backman den andra perioden med ett 5-2-mål.

Med Lindlöven i en 3-målsledning så blev den sista perioden odramatisk där hemmalaget gick med en enkel seger där båda laget avslutade med varsitt mål innan tiden gick ut.

– Det blir väl att man tummar lite på saker och ting när man leder med tre mål men trots att jag trodde att det skulle bli lite tuffare än vad det blev så tycker jag att vi gör en helt godkänd match, vi tar tre poäng som vi tar med oss inför söndagens match mot Piteå, menar Lindlöven-forwarden Christoffer Anrén.

Inför söndagens match väntade en tuffare match, matchen inleddes inte lika ljust för hemmalaget då Piteå spelade sig till söndagens första mål och hade säkrat ledningen med lite mer än minuten kvar av perioden.
Med 20 sekunder kvar av den första perioden så lyckades Christoffer Anrén att kvittera till 1-1 efter ett lagspel där Christoffer efter lyckade passningar kunde avgöra innan periodens slut.

– Jag kom direkt från ett byte och fick läget så det var bara att stänka in den i mål, menar Christoffer om sin syn på det gjorda målet.

Matchen fortsatte där lagen började byta mål med varandra, efter en jämn period så var det bortalaget Piteå som inledde den sista perioden som ledare med 2-3 på poängtavlan.

När matchen skulle avslutas var det helgens största målskörd som väntade, Lindlöven inledde perioden med ett kvitteringsmål efter 3 minuter där Piteå var snabba med inspelen och tog tillbaka ledningen en och en halv minut efter periodens första mål.
Med 10 minuter kvar började lagen bli tuffare i spelet och med fyra minuter kvar lyckades Anton Björkman kvittera till 4-4 efter en tappad puck från motståndarlagets sida som Anton var snabb med att ta emot för att sedan spela in i mål.

Efter bara någon minut efter målet lyckades Anton Björkman sätta ett avgörande mål med två minuter kvar av matchen där Anton i stort sätt hade målvakten framför sig.

– Vi gör två helt godkända matcher även om det känns som att vi kan mer är det vi visat under helgen samtidigt är det jättekul att vi lyckas göra så mycket mål, vi kommer behöva mycket mål för att kunna vinna matcher, menar Christoffer Anrén efter söndagens match där han nu laddar om inför onsdagens bortamatch mot Borlänge:

– Vi mötte dem under förra serien så vi vet att det är ett stabilt lag med många bra lirare, bortamatcher är alltid lika tuffa oavsett vart de spelas men det blir att ladda om hemma.

Resultat Lindlöven-Tegs SK Hockey
Slutresultat: 6-3 (2-1, 3-1, 1-1)
Publik: 466 personer

Målgörare: 1-0 Ludvig Hultgren (Alexander Kovalonok, Wilson Johansson), 2-1 Alexander Kovalonok, 3-1 Alexander Kovalonok (Lukas Henze, Jesper Broeng), 4-1 Anton Björkman (Alexander Kovalonok), 5-2 Daniel Backman (Alexander Kovaonok, Jesper Broeng),  6-2 Anton Björkman (Alexander Kovaonok, Wilson Johansson)


Resultat Lindlöven-Piteå HC
Slutresultat: 5-4 (1-1, 1-2, 3-1)
Publik: 392 personer

Målgörare: 1-1 Christoffer Anrén (Erik Broman, Carl Skärström), 2-1 Daniel Nilsson (Albin Gunnarsson, Lukas Henze), 3-3 Albin Gunnarsson (Wincent Blomdahl, Lukas Henze), 4-4 Anton Björkman (Alexander Kovalonok, Daniel Nilsson), 5-4 Anton Björkman (Alexander Kovalonok, Daniel Nilsson)

Nästa hemmamatch: Fredag 31:a januari vs Östersunds IK i Lindehov med matchstart kl. 19.00

Publicerad 26 januari 2020 klockan 21:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-02-15 07:51