Vid fjorton tillfällen kunde Lindlöven jubla för mål. Dessutom blev det en skön stämning i truppen efter att hemmalaget tagit med sig sex poäng till AllEttan. Foto: Timmy Lundegård

Full pott när Norrland gästade Lindehov

Fjorton gjorda mål blev resultatet när AllEttans två nordligaste lag gästade Lindehov under helgen. Även om lördagens match mot tabelljumbon Kiruna IF inte blev lagets bästa, så spelade man istället säsongens kanske bästa match mot Boden under söndagen. Båda segrarna blev överlägsna, vilket gav Lindlöven sex välförtjänta poäng.
– Det var en bra helg, kommenterar Marcus Von Der Geest.

AllEttans två nordligaste lag, Kiruna IF och Bodens HF, tog sig söderut för en hockeyhelg i Hudiksvall och Lindesberg. Seriens tabelljumbo Kiruna IF, som enbart vunnit en match genom förlängning inom AllEttan, blev första lag att gästa Lindehov medan Boden stannade till i Hudik.

Lördagens match mot tabelljumbon skrevs tidigt till 1-1 efter de första tjugo minuterna. Trots en utjämnade siffror så spelade inte Lindlöven på topp, men fick ändå med sig fyra raka mål inom matchens andra period. Kiruna får med sig 5-2 inför matchens tredje period där gästerna, som har rest över 125 mil enkel väg, gick in mot de kommande tjugo minuterna med utbytt målvakt.

Även om hemmaspelet inte var av högsta kvalitet så visar sig Lindlöven vara det bättre laget med tre nya mål. Ställningen skrevs 8-2 inför de sista tio minuterna av ordinarie matchtid. Under slutminuterna får även Kiruna chansen till mål, men förgäves efter att Emil Norberg avrundar lördagen med 9-5 i öppen kasse.

Trots många mål så var det inte den bästspelade matchen. Söndagens match mot Boden blev rivigare. Foto: Timmy Lundegård

– Matchen i sig var väl ingen höjdare, men vi fick med oss tre poäng. Det som sticker ut i matchen är väl att det blir mycket mål, men det ska väl tacka Kiruna för att de nog hade en dålig dag, säger Marcus Von Der Geest.

Stor seger mot tabelltrean Boden: ”Var nog säsongens bästa match”
Trots målkalaset under lördagen som slutade med nio gjorda mål, så väntade allvaret under söndagen. Mötet mot Hudiksvall under lördagen slutade med Bodens första match i säsongens AllEtta utan poäng, något som gjorde seriens nordligaste lag poängsugna.

Även om Lindlöven inte gjorde någon toppmatch mot Kiruna under lördagen, så hade man rustat upp sig bra när tabelltrean kom på besök i Lindehov. Även om Boden höll ett litet övertag i den första perioden, så skapades aldrig några målchanser inom matchens första tjugo minuter.

Spelet stärktes under den andra perioden, där Lindlöven spräcker nollan efter två minuter. Med ett uddamålsunderläge börjar Boden spela i ett snabbare tempo, som i slutändan ger fördel till hemmalaget. Lindlöven håller ett kyligt spel som ger resultat, vilket ger två nya mål inför den tredje perioden.

– Av de två lagen så är Boden lite tyngre. Av någon märklig anledning så spelar vi bättre mot de bättre och tyngre lagen. Det passar oss lite bättre, säger Marcus Von Der Geest. Foto: Timmy Lundegård

Johannes Jämsén låser däremot matchen efter 45 spelade minuter med 4-0 i powerplay. Boden överlever ett ”fem mot tre-spel” och gör även mål kort därefter, men kommer inte längre då Marcus Von Der Geest puttar in pucken till ett mål i öppen kasse. Lindlövens fjortonde mål för helgen.

– Det var en bra helg och det är bara att bygga vidare på den. Även om lördagens match inte var någon höjdare så gör vi nog säsongens bästa match idag istället, summerar Marcus Von Der Geest som avslutar helgen med mål.

– Vi gör oss förtjänta av målen. De bjuder inte på något utan vi skapar målchanserna på egen hand, så idag var riktigt bra. Vi får några psykologiska mål i början och det var bra jobb av oss att ta tre poäng idag och visa att vi vill vara med och slåss mot de bästa lagen.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF (lördag)
Slutresultat
: 9-5 (1-1, 4-1, 4-3)
Skott: 35-31 (9-9, 8-14, 18-8)
Publik: 312 personer

Mål:
1-0 Lukas Johansson
2-1 Marcus Von Der Geest (Ass: William Lindgren, Hannes Wenell)
3-1 Joel Kiirikki (Ass: Lukas Johansson, Filip Halvordsson)
4-1 Joel Kiirikki (Ass: Hannes Wenell)
5-1 Isac Hammar (Ass: Marcus Von Der Geest, Hannes Wenell)
6-2 Joel Kiirikki (Ass: Filip Forsmark, Emil Norberg)
7-2 Johannes Jämsén (Ass: Tobias Sjökvist, Isak Jonsson)
8-2 Emil Norberg (Ass: Sebastian Falk, Lukas Ytter)
9-5 Emil Norberg (Ass: Tobias Sjökvist, Isak Jonsson)

 

 

Resultat Lindlöven-Bodens HF (söndag)
Slutresultat
: 5-1 (0-0, 3-0, 2-1)
Skott: 23-23 (5-5, 8-8, 10-10)
Publik: 243 personer

Mål:
1-0 Filip Forsmark (Ass: Lukas Johansson)
2-0 Joel Kiirikki (Ass: Filip Forsmark)
3-0 William Lindgren (Ass: Marcus Von Der Geest, Ludvig Hendén)
4-0 Johannes Jämsén (Ass: Marcus Von Der Geest, Filip Halvordsson)
5-1 Marcus Von Der Geest (Ass: William Lindgren)

Nästa match:
Onsdagen 24:e januari vs Brödernas/Väsby IK HK i Renew Arena med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 21 januari 2024 klockan 20:48

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.

15 oktober 2026 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.

15 oktober 2026 klockan 11:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.

12 oktober 2026 klockan 18:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala ...

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara ...

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Lindesberg.se har fått ett nytt utseende. Bild: Lindesbergs kommun

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.

1 oktober 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en ...
1 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-29

2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-10-16 06:42