Vid fjorton tillfällen kunde Lindlöven jubla för mål. Dessutom blev det en skön stämning i truppen efter att hemmalaget tagit med sig sex poäng till AllEttan. Foto: Timmy Lundegård

Full pott när Norrland gästade Lindehov

Fjorton gjorda mål blev resultatet när AllEttans två nordligaste lag gästade Lindehov under helgen. Även om lördagens match mot tabelljumbon Kiruna IF inte blev lagets bästa, så spelade man istället säsongens kanske bästa match mot Boden under söndagen. Båda segrarna blev överlägsna, vilket gav Lindlöven sex välförtjänta poäng.
– Det var en bra helg, kommenterar Marcus Von Der Geest.

AllEttans två nordligaste lag, Kiruna IF och Bodens HF, tog sig söderut för en hockeyhelg i Hudiksvall och Lindesberg. Seriens tabelljumbo Kiruna IF, som enbart vunnit en match genom förlängning inom AllEttan, blev första lag att gästa Lindehov medan Boden stannade till i Hudik.

Lördagens match mot tabelljumbon skrevs tidigt till 1-1 efter de första tjugo minuterna. Trots en utjämnade siffror så spelade inte Lindlöven på topp, men fick ändå med sig fyra raka mål inom matchens andra period. Kiruna får med sig 5-2 inför matchens tredje period där gästerna, som har rest över 125 mil enkel väg, gick in mot de kommande tjugo minuterna med utbytt målvakt.

Även om hemmaspelet inte var av högsta kvalitet så visar sig Lindlöven vara det bättre laget med tre nya mål. Ställningen skrevs 8-2 inför de sista tio minuterna av ordinarie matchtid. Under slutminuterna får även Kiruna chansen till mål, men förgäves efter att Emil Norberg avrundar lördagen med 9-5 i öppen kasse.

Trots många mål så var det inte den bästspelade matchen. Söndagens match mot Boden blev rivigare. Foto: Timmy Lundegård

– Matchen i sig var väl ingen höjdare, men vi fick med oss tre poäng. Det som sticker ut i matchen är väl att det blir mycket mål, men det ska väl tacka Kiruna för att de nog hade en dålig dag, säger Marcus Von Der Geest.

Stor seger mot tabelltrean Boden: ”Var nog säsongens bästa match”
Trots målkalaset under lördagen som slutade med nio gjorda mål, så väntade allvaret under söndagen. Mötet mot Hudiksvall under lördagen slutade med Bodens första match i säsongens AllEtta utan poäng, något som gjorde seriens nordligaste lag poängsugna.

Även om Lindlöven inte gjorde någon toppmatch mot Kiruna under lördagen, så hade man rustat upp sig bra när tabelltrean kom på besök i Lindehov. Även om Boden höll ett litet övertag i den första perioden, så skapades aldrig några målchanser inom matchens första tjugo minuter.

Spelet stärktes under den andra perioden, där Lindlöven spräcker nollan efter två minuter. Med ett uddamålsunderläge börjar Boden spela i ett snabbare tempo, som i slutändan ger fördel till hemmalaget. Lindlöven håller ett kyligt spel som ger resultat, vilket ger två nya mål inför den tredje perioden.

– Av de två lagen så är Boden lite tyngre. Av någon märklig anledning så spelar vi bättre mot de bättre och tyngre lagen. Det passar oss lite bättre, säger Marcus Von Der Geest. Foto: Timmy Lundegård

Johannes Jämsén låser däremot matchen efter 45 spelade minuter med 4-0 i powerplay. Boden överlever ett ”fem mot tre-spel” och gör även mål kort därefter, men kommer inte längre då Marcus Von Der Geest puttar in pucken till ett mål i öppen kasse. Lindlövens fjortonde mål för helgen.

– Det var en bra helg och det är bara att bygga vidare på den. Även om lördagens match inte var någon höjdare så gör vi nog säsongens bästa match idag istället, summerar Marcus Von Der Geest som avslutar helgen med mål.

– Vi gör oss förtjänta av målen. De bjuder inte på något utan vi skapar målchanserna på egen hand, så idag var riktigt bra. Vi får några psykologiska mål i början och det var bra jobb av oss att ta tre poäng idag och visa att vi vill vara med och slåss mot de bästa lagen.

Resultat Lindlöven-Kiruna IF (lördag)
Slutresultat
: 9-5 (1-1, 4-1, 4-3)
Skott: 35-31 (9-9, 8-14, 18-8)
Publik: 312 personer

Mål:
1-0 Lukas Johansson
2-1 Marcus Von Der Geest (Ass: William Lindgren, Hannes Wenell)
3-1 Joel Kiirikki (Ass: Lukas Johansson, Filip Halvordsson)
4-1 Joel Kiirikki (Ass: Hannes Wenell)
5-1 Isac Hammar (Ass: Marcus Von Der Geest, Hannes Wenell)
6-2 Joel Kiirikki (Ass: Filip Forsmark, Emil Norberg)
7-2 Johannes Jämsén (Ass: Tobias Sjökvist, Isak Jonsson)
8-2 Emil Norberg (Ass: Sebastian Falk, Lukas Ytter)
9-5 Emil Norberg (Ass: Tobias Sjökvist, Isak Jonsson)

 

 

Resultat Lindlöven-Bodens HF (söndag)
Slutresultat
: 5-1 (0-0, 3-0, 2-1)
Skott: 23-23 (5-5, 8-8, 10-10)
Publik: 243 personer

Mål:
1-0 Filip Forsmark (Ass: Lukas Johansson)
2-0 Joel Kiirikki (Ass: Filip Forsmark)
3-0 William Lindgren (Ass: Marcus Von Der Geest, Ludvig Hendén)
4-0 Johannes Jämsén (Ass: Marcus Von Der Geest, Filip Halvordsson)
5-1 Marcus Von Der Geest (Ass: William Lindgren)

Nästa match:
Onsdagen 24:e januari vs Brödernas/Väsby IK HK i Renew Arena med nedsläpp kl. 19.00

Publicerad 21 januari 2024 klockan 20:48

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-04-18 12:08