Biografen i Lindesberg fylldes till allra sista sittplats när det på Juldagen var laddat för Sverigepremiär på stortiteln Änglagård – Tredje gången gillt.-Jag blev positivt överraskad att Juldagen visade sig vara en så här bra biodag. Det hade utan problem gått att ta in betydligt många fler om det bara hade funnits plats, berättar Björn Persson.
Den tredje Änglagårdfilmen sågs av totalt 669 biobesökare under julhelgens tre föreställningar. Det innebär att filmen är en av de största publikmagneter man upplevt sedan starten hösten 2007, då biografen startades i ny regi under Kultur- och fritidsförvaltningen.
På självaste premiären, på Juldagen, fylldes salongen till bristningsgränsen. Det gick inte att finna en enda ledig stol och det innebär att totalt 267 betalande besökare hade tagit plats. Björn Persson berättar att man utan problem hade kunnat landa på en publiksiffra omkring 350 om det hade funnits plats för det. Ganska många fick vända i dörren och invänta föreställningarna på Annandagen istället.
-Det känns jättebra att det blev så här stort intresse för filmen på premiären. Det innebär naturligtvis att vi får det lättare att förhandla med filmsättarna under 2011 för att få hit fler premiärvisningar, förklarar Björn Persson.
Att Juldagen lockade så många till biografen, är också något som överraskade.
-Hade vi vetat att så många ville gå ut på Juldagen, så hade vi haft två föreställningar då istället för på Annandagen. Det är något vi får ta med oss till nästa gång, säger han.
Biografen i Lindesberg har stundom haft det riktigt svårt att fylla salongen. Vissa gånger har inte fler än 10-15 personer suttit där när kvällens film har rullat igång.
-Det har till och med varit så illa en gång, att det inte fanns en enda själ i salongen när filmen skulle visas, tillägger Björn.
Ett stort gissel i detta är att man inte förnyat biografen, utan att man av ekonomiska skäl tvingats hålla kvar den analoga tekniken. Det finns nämligen betydligt färre analoga kopior av filmerna numera när det är digitalt som gäller, och det gör det svårt att nypa ett premiärexemplar. Man måste helt enkelt redovisa bra publiksiffror för att ha en chans.
-Därför ser jag julhelgens goda resultat som mycket viktigt att ta med oss in i 2011. Filmbolagen och filmsättarna prioriterar naturligtvis biografer som drar folk och nu ser vi ju att premiärer lockar även i Lindesberg.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.