Biografen i Lindesberg fylldes till allra sista sittplats när det på Juldagen var laddat för Sverigepremiär på stortiteln Änglagård – Tredje gången gillt.-Jag blev positivt överraskad att Juldagen visade sig vara en så här bra biodag. Det hade utan problem gått att ta in betydligt många fler om det bara hade funnits plats, berättar Björn Persson.
Den tredje Änglagårdfilmen sågs av totalt 669 biobesökare under julhelgens tre föreställningar. Det innebär att filmen är en av de största publikmagneter man upplevt sedan starten hösten 2007, då biografen startades i ny regi under Kultur- och fritidsförvaltningen.
På självaste premiären, på Juldagen, fylldes salongen till bristningsgränsen. Det gick inte att finna en enda ledig stol och det innebär att totalt 267 betalande besökare hade tagit plats. Björn Persson berättar att man utan problem hade kunnat landa på en publiksiffra omkring 350 om det hade funnits plats för det. Ganska många fick vända i dörren och invänta föreställningarna på Annandagen istället.
-Det känns jättebra att det blev så här stort intresse för filmen på premiären. Det innebär naturligtvis att vi får det lättare att förhandla med filmsättarna under 2011 för att få hit fler premiärvisningar, förklarar Björn Persson.
Att Juldagen lockade så många till biografen, är också något som överraskade.
-Hade vi vetat att så många ville gå ut på Juldagen, så hade vi haft två föreställningar då istället för på Annandagen. Det är något vi får ta med oss till nästa gång, säger han.
Biografen i Lindesberg har stundom haft det riktigt svårt att fylla salongen. Vissa gånger har inte fler än 10-15 personer suttit där när kvällens film har rullat igång.
-Det har till och med varit så illa en gång, att det inte fanns en enda själ i salongen när filmen skulle visas, tillägger Björn.
Ett stort gissel i detta är att man inte förnyat biografen, utan att man av ekonomiska skäl tvingats hålla kvar den analoga tekniken. Det finns nämligen betydligt färre analoga kopior av filmerna numera när det är digitalt som gäller, och det gör det svårt att nypa ett premiärexemplar. Man måste helt enkelt redovisa bra publiksiffror för att ha en chans.
-Därför ser jag julhelgens goda resultat som mycket viktigt att ta med oss in i 2011. Filmbolagen och filmsättarna prioriterar naturligtvis biografer som drar folk och nu ser vi ju att premiärer lockar även i Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.