Biografen i Lindesberg fylldes till allra sista sittplats när det på Juldagen var laddat för Sverigepremiär på stortiteln Änglagård – Tredje gången gillt.-Jag blev positivt överraskad att Juldagen visade sig vara en så här bra biodag. Det hade utan problem gått att ta in betydligt många fler om det bara hade funnits plats, berättar Björn Persson.
Den tredje Änglagårdfilmen sågs av totalt 669 biobesökare under julhelgens tre föreställningar. Det innebär att filmen är en av de största publikmagneter man upplevt sedan starten hösten 2007, då biografen startades i ny regi under Kultur- och fritidsförvaltningen.
På självaste premiären, på Juldagen, fylldes salongen till bristningsgränsen. Det gick inte att finna en enda ledig stol och det innebär att totalt 267 betalande besökare hade tagit plats. Björn Persson berättar att man utan problem hade kunnat landa på en publiksiffra omkring 350 om det hade funnits plats för det. Ganska många fick vända i dörren och invänta föreställningarna på Annandagen istället.
-Det känns jättebra att det blev så här stort intresse för filmen på premiären. Det innebär naturligtvis att vi får det lättare att förhandla med filmsättarna under 2011 för att få hit fler premiärvisningar, förklarar Björn Persson.
Att Juldagen lockade så många till biografen, är också något som överraskade.
-Hade vi vetat att så många ville gå ut på Juldagen, så hade vi haft två föreställningar då istället för på Annandagen. Det är något vi får ta med oss till nästa gång, säger han.
Biografen i Lindesberg har stundom haft det riktigt svårt att fylla salongen. Vissa gånger har inte fler än 10-15 personer suttit där när kvällens film har rullat igång.
-Det har till och med varit så illa en gång, att det inte fanns en enda själ i salongen när filmen skulle visas, tillägger Björn.
Ett stort gissel i detta är att man inte förnyat biografen, utan att man av ekonomiska skäl tvingats hålla kvar den analoga tekniken. Det finns nämligen betydligt färre analoga kopior av filmerna numera när det är digitalt som gäller, och det gör det svårt att nypa ett premiärexemplar. Man måste helt enkelt redovisa bra publiksiffror för att ha en chans.
-Därför ser jag julhelgens goda resultat som mycket viktigt att ta med oss in i 2011. Filmbolagen och filmsättarna prioriterar naturligtvis biografer som drar folk och nu ser vi ju att premiärer lockar även i Lindesberg.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.