Biografen i Lindesberg fylldes till allra sista sittplats när det på Juldagen var laddat för Sverigepremiär på stortiteln Änglagård – Tredje gången gillt.-Jag blev positivt överraskad att Juldagen visade sig vara en så här bra biodag. Det hade utan problem gått att ta in betydligt många fler om det bara hade funnits plats, berättar Björn Persson.
Den tredje Änglagårdfilmen sågs av totalt 669 biobesökare under julhelgens tre föreställningar. Det innebär att filmen är en av de största publikmagneter man upplevt sedan starten hösten 2007, då biografen startades i ny regi under Kultur- och fritidsförvaltningen.
På självaste premiären, på Juldagen, fylldes salongen till bristningsgränsen. Det gick inte att finna en enda ledig stol och det innebär att totalt 267 betalande besökare hade tagit plats. Björn Persson berättar att man utan problem hade kunnat landa på en publiksiffra omkring 350 om det hade funnits plats för det. Ganska många fick vända i dörren och invänta föreställningarna på Annandagen istället.
-Det känns jättebra att det blev så här stort intresse för filmen på premiären. Det innebär naturligtvis att vi får det lättare att förhandla med filmsättarna under 2011 för att få hit fler premiärvisningar, förklarar Björn Persson.
Att Juldagen lockade så många till biografen, är också något som överraskade.
-Hade vi vetat att så många ville gå ut på Juldagen, så hade vi haft två föreställningar då istället för på Annandagen. Det är något vi får ta med oss till nästa gång, säger han.
Biografen i Lindesberg har stundom haft det riktigt svårt att fylla salongen. Vissa gånger har inte fler än 10-15 personer suttit där när kvällens film har rullat igång.
-Det har till och med varit så illa en gång, att det inte fanns en enda själ i salongen när filmen skulle visas, tillägger Björn.
Ett stort gissel i detta är att man inte förnyat biografen, utan att man av ekonomiska skäl tvingats hålla kvar den analoga tekniken. Det finns nämligen betydligt färre analoga kopior av filmerna numera när det är digitalt som gäller, och det gör det svårt att nypa ett premiärexemplar. Man måste helt enkelt redovisa bra publiksiffror för att ha en chans.
-Därför ser jag julhelgens goda resultat som mycket viktigt att ta med oss in i 2011. Filmbolagen och filmsättarna prioriterar naturligtvis biografer som drar folk och nu ser vi ju att premiärer lockar även i Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.