Ramsberg bjöd in till manifestation för bygden och skolan i byns kyrka, och responsen lät inte vänta på sig. Ramsbergs stora kyrka var i det närmaste fylld till bredden under tisdagskvällens speciella gudstjänst.
Bänkrad efter bänkrad i den maffiga kyrkan var fylld med människor som alla valt att deltaga och visa sitt stöd i bybornas uppmärksammade kamp för sin skola. Prästen Bosse Olsson ledde församlingen genom den för kvällen speciella gudstjänsten, där man bad för skolans och bygdens framtid.
Det pratades mycket om barnen och deras uppväxt, och passande nog var många av byns barn på plats i kyrkan under gudstjänsten, där de lekte, sjöng och gjorde piruetter i mittgången, precis som barn är mest.
– Skolan är en del av bygden, och bygden är en del av skolan, upprepade Anna-Carin Wallenstein flera gånger när hon talade inför församlingen i Ramsbergs kyrka under tisdagskvällen. Även Kristina Jilke talade, om kampen som fördes genom biblioteksupproret några år tidigare, som till slut resulterade i att upprorsmakarna och tillika kämparna fick ta emot en fana från landshövdingen under nationaldagsfirandet vid Örebro slott.
– Landsbygden i Ramsberg lägger sig aldrig! avslutade hon under rungande applåder.
Kvällen till ära fanns även Chris Kläfford på plats för att sjunga två av sina låtar inför en minst sagt hänförd publik. Chris, som själv varit elev på just Ramshyttans skola förklarade för Bosse Olsson att det var en självklarhet för honom att komma.
– Ett av mina allra första uppträdanden var just i den här kyrkan, när jag spelade svenska nationalsången på gitarr, berättar han för LindeNytt efter gudstjänsten.
Den kyrkliga manifestationen avslutades sedan på ett himmelskt, magiskt och andligt vis, när Chris framförde sin enormt hyllade version av John Lennons ”Imagine” och publiken gav honom stående ovationer i kyrkbänkarna.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör