Ramsberg bjöd in till manifestation för bygden och skolan i byns kyrka, och responsen lät inte vänta på sig. Ramsbergs stora kyrka var i det närmaste fylld till bredden under tisdagskvällens speciella gudstjänst.
Bänkrad efter bänkrad i den maffiga kyrkan var fylld med människor som alla valt att deltaga och visa sitt stöd i bybornas uppmärksammade kamp för sin skola. Prästen Bosse Olsson ledde församlingen genom den för kvällen speciella gudstjänsten, där man bad för skolans och bygdens framtid.
Det pratades mycket om barnen och deras uppväxt, och passande nog var många av byns barn på plats i kyrkan under gudstjänsten, där de lekte, sjöng och gjorde piruetter i mittgången, precis som barn är mest.
– Skolan är en del av bygden, och bygden är en del av skolan, upprepade Anna-Carin Wallenstein flera gånger när hon talade inför församlingen i Ramsbergs kyrka under tisdagskvällen. Även Kristina Jilke talade, om kampen som fördes genom biblioteksupproret några år tidigare, som till slut resulterade i att upprorsmakarna och tillika kämparna fick ta emot en fana från landshövdingen under nationaldagsfirandet vid Örebro slott.
– Landsbygden i Ramsberg lägger sig aldrig! avslutade hon under rungande applåder.
Kvällen till ära fanns även Chris Kläfford på plats för att sjunga två av sina låtar inför en minst sagt hänförd publik. Chris, som själv varit elev på just Ramshyttans skola förklarade för Bosse Olsson att det var en självklarhet för honom att komma.
– Ett av mina allra första uppträdanden var just i den här kyrkan, när jag spelade svenska nationalsången på gitarr, berättar han för LindeNytt efter gudstjänsten.
Den kyrkliga manifestationen avslutades sedan på ett himmelskt, magiskt och andligt vis, när Chris framförde sin enormt hyllade version av John Lennons ”Imagine” och publiken gav honom stående ovationer i kyrkbänkarna.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.