Ramsberg bjöd in till manifestation för bygden och skolan i byns kyrka, och responsen lät inte vänta på sig. Ramsbergs stora kyrka var i det närmaste fylld till bredden under tisdagskvällens speciella gudstjänst.
Bänkrad efter bänkrad i den maffiga kyrkan var fylld med människor som alla valt att deltaga och visa sitt stöd i bybornas uppmärksammade kamp för sin skola. Prästen Bosse Olsson ledde församlingen genom den för kvällen speciella gudstjänsten, där man bad för skolans och bygdens framtid.
Det pratades mycket om barnen och deras uppväxt, och passande nog var många av byns barn på plats i kyrkan under gudstjänsten, där de lekte, sjöng och gjorde piruetter i mittgången, precis som barn är mest.
– Skolan är en del av bygden, och bygden är en del av skolan, upprepade Anna-Carin Wallenstein flera gånger när hon talade inför församlingen i Ramsbergs kyrka under tisdagskvällen. Även Kristina Jilke talade, om kampen som fördes genom biblioteksupproret några år tidigare, som till slut resulterade i att upprorsmakarna och tillika kämparna fick ta emot en fana från landshövdingen under nationaldagsfirandet vid Örebro slott.
– Landsbygden i Ramsberg lägger sig aldrig! avslutade hon under rungande applåder.
Kvällen till ära fanns även Chris Kläfford på plats för att sjunga två av sina låtar inför en minst sagt hänförd publik. Chris, som själv varit elev på just Ramshyttans skola förklarade för Bosse Olsson att det var en självklarhet för honom att komma.
– Ett av mina allra första uppträdanden var just i den här kyrkan, när jag spelade svenska nationalsången på gitarr, berättar han för LindeNytt efter gudstjänsten.
Den kyrkliga manifestationen avslutades sedan på ett himmelskt, magiskt och andligt vis, när Chris framförde sin enormt hyllade version av John Lennons ”Imagine” och publiken gav honom stående ovationer i kyrkbänkarna.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.