Ramsberg bjöd in till manifestation för bygden och skolan i byns kyrka, och responsen lät inte vänta på sig. Ramsbergs stora kyrka var i det närmaste fylld till bredden under tisdagskvällens speciella gudstjänst.
Bänkrad efter bänkrad i den maffiga kyrkan var fylld med människor som alla valt att deltaga och visa sitt stöd i bybornas uppmärksammade kamp för sin skola. Prästen Bosse Olsson ledde församlingen genom den för kvällen speciella gudstjänsten, där man bad för skolans och bygdens framtid.
Det pratades mycket om barnen och deras uppväxt, och passande nog var många av byns barn på plats i kyrkan under gudstjänsten, där de lekte, sjöng och gjorde piruetter i mittgången, precis som barn är mest.
– Skolan är en del av bygden, och bygden är en del av skolan, upprepade Anna-Carin Wallenstein flera gånger när hon talade inför församlingen i Ramsbergs kyrka under tisdagskvällen. Även Kristina Jilke talade, om kampen som fördes genom biblioteksupproret några år tidigare, som till slut resulterade i att upprorsmakarna och tillika kämparna fick ta emot en fana från landshövdingen under nationaldagsfirandet vid Örebro slott.
– Landsbygden i Ramsberg lägger sig aldrig! avslutade hon under rungande applåder.
Kvällen till ära fanns även Chris Kläfford på plats för att sjunga två av sina låtar inför en minst sagt hänförd publik. Chris, som själv varit elev på just Ramshyttans skola förklarade för Bosse Olsson att det var en självklarhet för honom att komma.
– Ett av mina allra första uppträdanden var just i den här kyrkan, när jag spelade svenska nationalsången på gitarr, berättar han för LindeNytt efter gudstjänsten.
Den kyrkliga manifestationen avslutades sedan på ett himmelskt, magiskt och andligt vis, när Chris framförde sin enormt hyllade version av John Lennons ”Imagine” och publiken gav honom stående ovationer i kyrkbänkarna.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.