Ramsberg bjöd in till manifestation för bygden och skolan i byns kyrka, och responsen lät inte vänta på sig. Ramsbergs stora kyrka var i det närmaste fylld till bredden under tisdagskvällens speciella gudstjänst.
Bänkrad efter bänkrad i den maffiga kyrkan var fylld med människor som alla valt att deltaga och visa sitt stöd i bybornas uppmärksammade kamp för sin skola. Prästen Bosse Olsson ledde församlingen genom den för kvällen speciella gudstjänsten, där man bad för skolans och bygdens framtid.
Det pratades mycket om barnen och deras uppväxt, och passande nog var många av byns barn på plats i kyrkan under gudstjänsten, där de lekte, sjöng och gjorde piruetter i mittgången, precis som barn är mest.
– Skolan är en del av bygden, och bygden är en del av skolan, upprepade Anna-Carin Wallenstein flera gånger när hon talade inför församlingen i Ramsbergs kyrka under tisdagskvällen. Även Kristina Jilke talade, om kampen som fördes genom biblioteksupproret några år tidigare, som till slut resulterade i att upprorsmakarna och tillika kämparna fick ta emot en fana från landshövdingen under nationaldagsfirandet vid Örebro slott.
– Landsbygden i Ramsberg lägger sig aldrig! avslutade hon under rungande applåder.
Kvällen till ära fanns även Chris Kläfford på plats för att sjunga två av sina låtar inför en minst sagt hänförd publik. Chris, som själv varit elev på just Ramshyttans skola förklarade för Bosse Olsson att det var en självklarhet för honom att komma.
– Ett av mina allra första uppträdanden var just i den här kyrkan, när jag spelade svenska nationalsången på gitarr, berättar han för LindeNytt efter gudstjänsten.
Den kyrkliga manifestationen avslutades sedan på ett himmelskt, magiskt och andligt vis, när Chris framförde sin enormt hyllade version av John Lennons ”Imagine” och publiken gav honom stående ovationer i kyrkbänkarna.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.