Igår kväll var det stor sponsorträff i Lindehov. På några få minuter fyllde ett 80-tal människor kafeterian till bristningsgränsen till arrangörens stora lycka.-Det är oerhört kul att intresset och engagemanget är så här stort, kommenterade ordförande Henry Nordlund.
Varje år bjuder Lindlövens IF in alla deras sponsorer för ett mysigt julbord signerat Thomas och Birgitta Rydén samt djupare insikt i hur A-lagets ledare resonerar om dagsform och framtida visioner. Den årliga sponsorträffen har blivit mer och mer välbesökt för varje år och faktum är att man just i år fick lite problem att finna plats åt samtliga gäster.
Henry Nordlund och John Falck fick göra sitt yttersta för att söka lediga kvadratcentimetrar för att få fram ännu fler sittplatser.
-Det är nog första gången vi har tvingats att sätta en gräns för hur många vi kan ta emot. Det här är jätteroligt att se, att så många vill vara med på det här, säger Henry Nordlund och blickar ut över kafeterians alla fullsatta bord.
Under kvällen fick sponsorerna även inblick i fiendelägret Kumla, eftersom sponsorkvällen alltid avslutas i skarpt läge: Hemmamatch. Dessvärre fick inte publiken glädjas åt någon poäng till hemmalaget då Lindlöven förlorade matchen med siffrorna 3 – 4.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.