Centern har backat i besparingsåtgärderna. I våras var alla överens om att hårda besparingar måste genomföras för att rädda kommunen ur en mycket svår ekonomisk situation. Ända tills opinionen gjorde sig hörd – då backar Centern för påtryckningarna från en liten men högljudd del av befolkningen. Det tolkas enbart som ett försök att utnyttja situationen för egen vinning – röstfiske på skattebetalarnas bekostnad.
En höjning av kommunalskatten med 30 öre föreslås av Centern. Dock verkar inte förslaget särskilt genomtänkt, menar andra politiker. Detta skulle inte lösa några problem, istället skapas nya och i slutänden står kommunen åter på ruta ett och måste spara in slantarna från något annat.
Arnold Bengtsson tycker bland annat att Centerns skattehöjning slår värst mot alla lågavlönade, inte minst de kommunalanställda som strejkat och jobbat hårt för de extra kronorna man lyckades få till i sina löneavtal genom strejken.
-Som arbetsgivare ger Centern de anställda en liten lönehöjning, sen tar de tillbaka den. Det är så det blir om skatten höjs, säger Arnold.
Samtidigt som lågavlönade förlorar några hundralappar per månad, så skapas nya problem. Förslaget att rädda Kulturskolan och Pilkrog mynnar enbart i kostnadsökningar för kommunen och problematiken kvarstår.
-Deras förslag att ge 300 000 kr till Pilkrogs driftkostnader skapar egentligen bara nya kostnadsökningar. För att bevara skolan krävs mer än 300 000 kr, då till bland annat städning och underhåll. Då måste ju pengarna tas från annat håll, vilket då troligtvis blir på skolan i Rockhammar. Och en nedläggning av Rockhammar tror jag inte Centern stödjer i slutändan. Så då är vi tillbaka på ruta ett igen. Jag tycker Centern bara målar in sig i ett hörn med deras förslag, säger Arnold Bengtsson.
Centern pallar inte trycket från kulturmaffian
Vår nye kommunchef Peter Bring och ekonomichefen Lennart Jansson har under hela året arbetat mycket hårt för att sanera kommunens urusla ekonomi. De har lagt ned otaliga timmar på att förklara situationen för att få med sig politikerna på en stram budget De har lyckats skapa ett krismedvetande bland politiker och tjänstemän.
Så när man är överens och budgeten är skriven och beslutet bara ska klubbas i Kommunfullmäktige så får Centern kalla fötter och sviker hela uppgörelsen.
Centern ska visa sig på styva linan och rädda kulturskolan. Men ingen har föreslagit en nedläggning av kulturskolan man har bara föreslagit att den frivilliga delen av skolan ska finansieras på samma sätt som alla andra fritidsaktiviteter, med föreningsbidrag och ideellt arbete .
Med det engagemang som kulturskolans supportrar visat de senaste dagarna
behöver ingen vara orolig för skolans framtid. Föräldrarna kommer att få uppleva hur stimulerande och roligt det är att jobba ideellt med sina barn för en gemensam sak.
Debattera här>>
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.