Centern har backat i besparingsåtgärderna. I våras var alla överens om att hårda besparingar måste genomföras för att rädda kommunen ur en mycket svår ekonomisk situation. Ända tills opinionen gjorde sig hörd – då backar Centern för påtryckningarna från en liten men högljudd del av befolkningen. Det tolkas enbart som ett försök att utnyttja situationen för egen vinning – röstfiske på skattebetalarnas bekostnad.
En höjning av kommunalskatten med 30 öre föreslås av Centern. Dock verkar inte förslaget särskilt genomtänkt, menar andra politiker. Detta skulle inte lösa några problem, istället skapas nya och i slutänden står kommunen åter på ruta ett och måste spara in slantarna från något annat.
Arnold Bengtsson tycker bland annat att Centerns skattehöjning slår värst mot alla lågavlönade, inte minst de kommunalanställda som strejkat och jobbat hårt för de extra kronorna man lyckades få till i sina löneavtal genom strejken.
-Som arbetsgivare ger Centern de anställda en liten lönehöjning, sen tar de tillbaka den. Det är så det blir om skatten höjs, säger Arnold.
Samtidigt som lågavlönade förlorar några hundralappar per månad, så skapas nya problem. Förslaget att rädda Kulturskolan och Pilkrog mynnar enbart i kostnadsökningar för kommunen och problematiken kvarstår.
-Deras förslag att ge 300 000 kr till Pilkrogs driftkostnader skapar egentligen bara nya kostnadsökningar. För att bevara skolan krävs mer än 300 000 kr, då till bland annat städning och underhåll. Då måste ju pengarna tas från annat håll, vilket då troligtvis blir på skolan i Rockhammar. Och en nedläggning av Rockhammar tror jag inte Centern stödjer i slutändan. Så då är vi tillbaka på ruta ett igen. Jag tycker Centern bara målar in sig i ett hörn med deras förslag, säger Arnold Bengtsson.
Centern pallar inte trycket från kulturmaffian
Vår nye kommunchef Peter Bring och ekonomichefen Lennart Jansson har under hela året arbetat mycket hårt för att sanera kommunens urusla ekonomi. De har lagt ned otaliga timmar på att förklara situationen för att få med sig politikerna på en stram budget De har lyckats skapa ett krismedvetande bland politiker och tjänstemän.
Så när man är överens och budgeten är skriven och beslutet bara ska klubbas i Kommunfullmäktige så får Centern kalla fötter och sviker hela uppgörelsen.
Centern ska visa sig på styva linan och rädda kulturskolan. Men ingen har föreslagit en nedläggning av kulturskolan man har bara föreslagit att den frivilliga delen av skolan ska finansieras på samma sätt som alla andra fritidsaktiviteter, med föreningsbidrag och ideellt arbete .
Med det engagemang som kulturskolans supportrar visat de senaste dagarna
behöver ingen vara orolig för skolans framtid. Föräldrarna kommer att få uppleva hur stimulerande och roligt det är att jobba ideellt med sina barn för en gemensam sak.
Debattera här>>
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.