Kerstin & Maggan bjuder in till sång med tecken som stöd och vänskap som tema. Foto: Teckensång förlag
Funkisveckan i Lindesberg – se hela programmet
Nu rockar vi sockorna i Lindesberg! Med start måndag 17 mars drar en fullspäckad Funkisvecka igång på Grenverket och Studieförbundet Vuxenskolan i Lindesberg. Det bjuds bland annat på konsert för hela familjen och ett smakprov från föreställningen ”Huller om buller med Lindesbergs stjärnor” – och så mycket mer.
För att belysa olika funktionsvarianter anordnas Funkisveckan i Lindesberg för andra gången. Under vecka 12 (17-22 mars) arrangeras en mängd olika aktiviteter. Först ut under måndagen kommer personal från Ängen till Grenverket (Lindesbergs bibliotek) för att berätta mer om Daglig verksamhet. Under fredagen rockas sockorna, och det bjuds på sagostund med Adelina & gosedjursfesten. Veckan avslutas under lördagen, med en interaktiv föreställning för hela familjen, där Kerstin & Maggan bjuder in till sång med tecken som stöd och vänskap som tema.
Foto: Jennie Einarsson
Hela veckans aktiviteter:
Måndag 17 mars
Daglig verksamhet 10.00 Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Vad gör vi på Daglig verksamhet? Kom och träffa deltagare och personal från Ängen som berättar och visar.
Tisdag 18 mars
Högläsning för vuxna 13.30 Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Högläsningsstund för deltagare i Daglig verksamhet.
Har du synnedsättning? 15.00—18.00 Grenverket (Lindesbergs bibliotek) SRF (Synskadades Riksförbund) finns på plats med information.
Skolprojektet 15.00—18.00 Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Kristina Haglund från Studieförbundet Vuxenskolan informerar om sin verksamhet tillsammans med Cecilia Lindwall från föreningen Autism Örebro län som leder skolprojektet.
Onsdag 19 mars
Prova-på-dag Hos Studieförbundet Vuxenskolan, Hälsoglädje och dansvariation
Studieförbundet Vuxenskolan Lindesberg
Fredag 21 mars
Rocka sockorna 15.00 Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Vi lyssnar på sagan Adelina & gosedjursfesten, därefter rockar vi loss!
Lördag 22 mars
11.00 Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Interaktiv föreställning för hela familjen, med sång, musik och TAKK! Kerstin & Maggan bjuder in till sång med tecken som stöd och vänskap som tema.
Dessutom, under hela veckan:
Utställning Grenverket (Lindesbergs bibliotek) ”Tankar & Erfarenheter om skolan och autism”- Fellingsbro folkhögskola
Utställning Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Konstverk av elever från Anpassad skola
Boktips Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Hitta böcker inom temat Funktionsnedsättning.
Föreningsinformation Grenverket (Lindesbergs bibliotek) Vi visar upp olika föreningar som man kan bli medlem i, för att tillsammans blir man starkare.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - men Lindesbergsborna får ingen möjlighet...
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.