Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare

Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.

Under 2006 började inomhusfotbollen, även känd som futsal, att spelas under Fifas regelverk och 18 år senare så fortsätter sporten att växa. 28 lag fanns på plats i Lindesberg Arena för Klubbteamet Cup, där totalt 64 futsalmatcher spelades.

Sexton minuter per match på arenans två halvplaner var förutsättningarna för de olika lagen som inte heller hade möjligheter att stanna upp spelet. Det var med andra ord intensiva timmar i Lindesberg Arena under lördagen.

Bland de 28 lagen så deltog Bergslagens IF med ett herr- och damlag, medan IFK Lindesberg ställde upp med ett herrlag och två damlag. Ett av damlagen tog sig även till cupens kvartsfinal, för att till slutspelet bli utkastade av det slutsegrande Svärtinge SK med 0-4.

– Jag tror att damlaget som gick till slutspel och således spelat fyra matcher, är rätt trötta nu efter cupen. Den truppen hade mindre folk i laget samtidigt som de har mött två lag från högsta ligan. Tjejerna står upp bra mot båda lagen sedan är det kvalitetsskillnad. Det märks att det är lag som är vana att hela tiden möta tuffa gäng men jag tycker att våra tjejer åkte ut med huvudet uppåt, säger lagets nöjda huvudtränare Martin Eriksson.

Lindedamerna (IFK/GSBK) tog sig till kvartsfinal. Foto: Timmy Lundegård

Även herrlaget där Martin agerar spelare tog sig en bit i cupen. Trots en tidig tvåmålsseger mot Lillån, så föll truppen mot både Garphyttan och Hovsta. Även om det bara blev en tredje plats i gruppen så är Martin nöjd nog över att tagit sig till cupen med den sent påtänkta truppen.

– Vi satt igår på Stures och försökte att få ihop ett lag. Morgonen började med att vi hade sex stycken spelare men framåt kvällen fick vi ihop till fjorton spelare som kom idag. De flesta har inte tränat något futsal och kanske inte ens testat på det alls. Men vi gjorde det bra idag. Målet var att få ihop ett lag, göra det vi kan och ha kul och det lyckades vi med, berättar Martin.

Flera av matcherna blev riktiga publiklockare. Många av matcherna hade i princip fullsatta läktare. Foto: Timmy Lundegård

Svärtinge SK vann damfinalen: ”Nu kan man pusta ut”
Strax efter att klockan passerat 17 så var det dags för cupens slutspel, där det blev oväntat jämnt. Fyra matcher, varav tre av de fyra semifinalerna, avgjordes på straffar där IFK Kumla tog sig till final genom att avgöra både kvarts- och semifinalen med vinnande straffar.

Assyriska tog sig till final efter ett straffavgörande i semifinalen. I finalen mot Kumla vann man med 3-1. Foto: Timmy Lundegård

Väl i finalen blev Assyriska Örebro för svåra att slå, där Örebrotruppen låste matchen tidigt och vann med 3-1. Assyriska hade delat upp truppen i två lag, där bara det ena tog sig till slutspelet.

– Vi gick in för att vinna och vi gjorde det. Vi hade däremot hoppats på att ha båda våra lag i final för så bra är vi, ett lag åkte tyvärr ut lite för tidigt. Målet var ändå att vinna cupen och vi tog hem det så det känns fantastiskt. Det har varit jämna matcher mot slutet men vi vet att vi är stabila, så länge vi håller defensiven så kommer vi göra mål framåt, berättar lagets Martin Alp efter matchen.

På damsidan blev det desto jämnare. Det blåklädda laget Svärtinge SK, en trupp i utkanten av Norrköping och Finnspång, blev cupens enda laget att ta sig till seger som obesegrade. Efter en kvartsfinalseger mot Lindelaget IFK/GSBK med 4-0, så väntade straffar i semifinalen, för att därefter ta en uddamålsseger mot finalens favorittippade lag Södertälje FC.

Södertälje bjöd på en rejäl finalmatch mot Svärtinge. Ett sent mål av den blåklädda truppen blev vinstavgörandet. Foto: Timmy Lundegård

– Nu kan man pusta ut, det är alltid lite nervöst inför cuper och mycket kortare matcher än vad vi är vana med. Vi möter Södertälje i seriespelen så vi vet att det var en tuff match att vänta. Det vi fysiskt gynnades av idag var nog att det var en kortare match på sexton minuter, säger truppens lagkapten Selma Nyström som gjorde sitt första besök i Lindesberg.

– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik.

Publicerad 29 december 2024 klockan 14:36

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.

10 augusti 2026 klockan 11:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…

24 juli 2026 klockan 23:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
23 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara...
23 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-08-13 09:07