Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare

Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.

Under 2006 började inomhusfotbollen, även känd som futsal, att spelas under Fifas regelverk och 18 år senare så fortsätter sporten att växa. 28 lag fanns på plats i Lindesberg Arena för Klubbteamet Cup, där totalt 64 futsalmatcher spelades.

Sexton minuter per match på arenans två halvplaner var förutsättningarna för de olika lagen som inte heller hade möjligheter att stanna upp spelet. Det var med andra ord intensiva timmar i Lindesberg Arena under lördagen.

Bland de 28 lagen så deltog Bergslagens IF med ett herr- och damlag, medan IFK Lindesberg ställde upp med ett herrlag och två damlag. Ett av damlagen tog sig även till cupens kvartsfinal, för att till slutspelet bli utkastade av det slutsegrande Svärtinge SK med 0-4.

– Jag tror att damlaget som gick till slutspel och således spelat fyra matcher, är rätt trötta nu efter cupen. Den truppen hade mindre folk i laget samtidigt som de har mött två lag från högsta ligan. Tjejerna står upp bra mot båda lagen sedan är det kvalitetsskillnad. Det märks att det är lag som är vana att hela tiden möta tuffa gäng men jag tycker att våra tjejer åkte ut med huvudet uppåt, säger lagets nöjda huvudtränare Martin Eriksson.

Lindedamerna (IFK/GSBK) tog sig till kvartsfinal. Foto: Timmy Lundegård

Även herrlaget där Martin agerar spelare tog sig en bit i cupen. Trots en tidig tvåmålsseger mot Lillån, så föll truppen mot både Garphyttan och Hovsta. Även om det bara blev en tredje plats i gruppen så är Martin nöjd nog över att tagit sig till cupen med den sent påtänkta truppen.

– Vi satt igår på Stures och försökte att få ihop ett lag. Morgonen började med att vi hade sex stycken spelare men framåt kvällen fick vi ihop till fjorton spelare som kom idag. De flesta har inte tränat något futsal och kanske inte ens testat på det alls. Men vi gjorde det bra idag. Målet var att få ihop ett lag, göra det vi kan och ha kul och det lyckades vi med, berättar Martin.

Flera av matcherna blev riktiga publiklockare. Många av matcherna hade i princip fullsatta läktare. Foto: Timmy Lundegård

Svärtinge SK vann damfinalen: ”Nu kan man pusta ut”
Strax efter att klockan passerat 17 så var det dags för cupens slutspel, där det blev oväntat jämnt. Fyra matcher, varav tre av de fyra semifinalerna, avgjordes på straffar där IFK Kumla tog sig till final genom att avgöra både kvarts- och semifinalen med vinnande straffar.

Assyriska tog sig till final efter ett straffavgörande i semifinalen. I finalen mot Kumla vann man med 3-1. Foto: Timmy Lundegård

Väl i finalen blev Assyriska Örebro för svåra att slå, där Örebrotruppen låste matchen tidigt och vann med 3-1. Assyriska hade delat upp truppen i två lag, där bara det ena tog sig till slutspelet.

– Vi gick in för att vinna och vi gjorde det. Vi hade däremot hoppats på att ha båda våra lag i final för så bra är vi, ett lag åkte tyvärr ut lite för tidigt. Målet var ändå att vinna cupen och vi tog hem det så det känns fantastiskt. Det har varit jämna matcher mot slutet men vi vet att vi är stabila, så länge vi håller defensiven så kommer vi göra mål framåt, berättar lagets Martin Alp efter matchen.

På damsidan blev det desto jämnare. Det blåklädda laget Svärtinge SK, en trupp i utkanten av Norrköping och Finnspång, blev cupens enda laget att ta sig till seger som obesegrade. Efter en kvartsfinalseger mot Lindelaget IFK/GSBK med 4-0, så väntade straffar i semifinalen, för att därefter ta en uddamålsseger mot finalens favorittippade lag Södertälje FC.

Södertälje bjöd på en rejäl finalmatch mot Svärtinge. Ett sent mål av den blåklädda truppen blev vinstavgörandet. Foto: Timmy Lundegård

– Nu kan man pusta ut, det är alltid lite nervöst inför cuper och mycket kortare matcher än vad vi är vana med. Vi möter Södertälje i seriespelen så vi vet att det var en tuff match att vänta. Det vi fysiskt gynnades av idag var nog att det var en kortare match på sexton minuter, säger truppens lagkapten Selma Nyström som gjorde sitt första besök i Lindesberg.

– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik.

Publicerad 29 december 2024 klockan 14:36

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.

6 maj 2026 klockan 15:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ett hav av vitsippor. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.

1 maj 2026 klockan 21:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken...

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera ...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
23 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-05-09 18:09