Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare

Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.

Under 2006 började inomhusfotbollen, även känd som futsal, att spelas under Fifas regelverk och 18 år senare så fortsätter sporten att växa. 28 lag fanns på plats i Lindesberg Arena för Klubbteamet Cup, där totalt 64 futsalmatcher spelades.

Sexton minuter per match på arenans två halvplaner var förutsättningarna för de olika lagen som inte heller hade möjligheter att stanna upp spelet. Det var med andra ord intensiva timmar i Lindesberg Arena under lördagen.

Bland de 28 lagen så deltog Bergslagens IF med ett herr- och damlag, medan IFK Lindesberg ställde upp med ett herrlag och två damlag. Ett av damlagen tog sig även till cupens kvartsfinal, för att till slutspelet bli utkastade av det slutsegrande Svärtinge SK med 0-4.

– Jag tror att damlaget som gick till slutspel och således spelat fyra matcher, är rätt trötta nu efter cupen. Den truppen hade mindre folk i laget samtidigt som de har mött två lag från högsta ligan. Tjejerna står upp bra mot båda lagen sedan är det kvalitetsskillnad. Det märks att det är lag som är vana att hela tiden möta tuffa gäng men jag tycker att våra tjejer åkte ut med huvudet uppåt, säger lagets nöjda huvudtränare Martin Eriksson.

Lindedamerna (IFK/GSBK) tog sig till kvartsfinal. Foto: Timmy Lundegård

Även herrlaget där Martin agerar spelare tog sig en bit i cupen. Trots en tidig tvåmålsseger mot Lillån, så föll truppen mot både Garphyttan och Hovsta. Även om det bara blev en tredje plats i gruppen så är Martin nöjd nog över att tagit sig till cupen med den sent påtänkta truppen.

– Vi satt igår på Stures och försökte att få ihop ett lag. Morgonen började med att vi hade sex stycken spelare men framåt kvällen fick vi ihop till fjorton spelare som kom idag. De flesta har inte tränat något futsal och kanske inte ens testat på det alls. Men vi gjorde det bra idag. Målet var att få ihop ett lag, göra det vi kan och ha kul och det lyckades vi med, berättar Martin.

Flera av matcherna blev riktiga publiklockare. Många av matcherna hade i princip fullsatta läktare. Foto: Timmy Lundegård

Svärtinge SK vann damfinalen: ”Nu kan man pusta ut”
Strax efter att klockan passerat 17 så var det dags för cupens slutspel, där det blev oväntat jämnt. Fyra matcher, varav tre av de fyra semifinalerna, avgjordes på straffar där IFK Kumla tog sig till final genom att avgöra både kvarts- och semifinalen med vinnande straffar.

Assyriska tog sig till final efter ett straffavgörande i semifinalen. I finalen mot Kumla vann man med 3-1. Foto: Timmy Lundegård

Väl i finalen blev Assyriska Örebro för svåra att slå, där Örebrotruppen låste matchen tidigt och vann med 3-1. Assyriska hade delat upp truppen i två lag, där bara det ena tog sig till slutspelet.

– Vi gick in för att vinna och vi gjorde det. Vi hade däremot hoppats på att ha båda våra lag i final för så bra är vi, ett lag åkte tyvärr ut lite för tidigt. Målet var ändå att vinna cupen och vi tog hem det så det känns fantastiskt. Det har varit jämna matcher mot slutet men vi vet att vi är stabila, så länge vi håller defensiven så kommer vi göra mål framåt, berättar lagets Martin Alp efter matchen.

På damsidan blev det desto jämnare. Det blåklädda laget Svärtinge SK, en trupp i utkanten av Norrköping och Finnspång, blev cupens enda laget att ta sig till seger som obesegrade. Efter en kvartsfinalseger mot Lindelaget IFK/GSBK med 4-0, så väntade straffar i semifinalen, för att därefter ta en uddamålsseger mot finalens favorittippade lag Södertälje FC.

Södertälje bjöd på en rejäl finalmatch mot Svärtinge. Ett sent mål av den blåklädda truppen blev vinstavgörandet. Foto: Timmy Lundegård

– Nu kan man pusta ut, det är alltid lite nervöst inför cuper och mycket kortare matcher än vad vi är vana med. Vi möter Södertälje i seriespelen så vi vet att det var en tuff match att vänta. Det vi fysiskt gynnades av idag var nog att det var en kortare match på sexton minuter, säger truppens lagkapten Selma Nyström som gjorde sitt första besök i Lindesberg.

– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik.

Publicerad 29 december 2024 klockan 14:36

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”
Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.

10 november 2025 klockan 14:14 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...
10 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi ...
10 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig...
9 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-20 00:20