Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare

Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.

Under 2006 började inomhusfotbollen, även känd som futsal, att spelas under Fifas regelverk och 18 år senare så fortsätter sporten att växa. 28 lag fanns på plats i Lindesberg Arena för Klubbteamet Cup, där totalt 64 futsalmatcher spelades.

Sexton minuter per match på arenans två halvplaner var förutsättningarna för de olika lagen som inte heller hade möjligheter att stanna upp spelet. Det var med andra ord intensiva timmar i Lindesberg Arena under lördagen.

Bland de 28 lagen så deltog Bergslagens IF med ett herr- och damlag, medan IFK Lindesberg ställde upp med ett herrlag och två damlag. Ett av damlagen tog sig även till cupens kvartsfinal, för att till slutspelet bli utkastade av det slutsegrande Svärtinge SK med 0-4.

– Jag tror att damlaget som gick till slutspel och således spelat fyra matcher, är rätt trötta nu efter cupen. Den truppen hade mindre folk i laget samtidigt som de har mött två lag från högsta ligan. Tjejerna står upp bra mot båda lagen sedan är det kvalitetsskillnad. Det märks att det är lag som är vana att hela tiden möta tuffa gäng men jag tycker att våra tjejer åkte ut med huvudet uppåt, säger lagets nöjda huvudtränare Martin Eriksson.

Lindedamerna (IFK/GSBK) tog sig till kvartsfinal. Foto: Timmy Lundegård

Även herrlaget där Martin agerar spelare tog sig en bit i cupen. Trots en tidig tvåmålsseger mot Lillån, så föll truppen mot både Garphyttan och Hovsta. Även om det bara blev en tredje plats i gruppen så är Martin nöjd nog över att tagit sig till cupen med den sent påtänkta truppen.

– Vi satt igår på Stures och försökte att få ihop ett lag. Morgonen började med att vi hade sex stycken spelare men framåt kvällen fick vi ihop till fjorton spelare som kom idag. De flesta har inte tränat något futsal och kanske inte ens testat på det alls. Men vi gjorde det bra idag. Målet var att få ihop ett lag, göra det vi kan och ha kul och det lyckades vi med, berättar Martin.

Flera av matcherna blev riktiga publiklockare. Många av matcherna hade i princip fullsatta läktare. Foto: Timmy Lundegård

Svärtinge SK vann damfinalen: ”Nu kan man pusta ut”
Strax efter att klockan passerat 17 så var det dags för cupens slutspel, där det blev oväntat jämnt. Fyra matcher, varav tre av de fyra semifinalerna, avgjordes på straffar där IFK Kumla tog sig till final genom att avgöra både kvarts- och semifinalen med vinnande straffar.

Assyriska tog sig till final efter ett straffavgörande i semifinalen. I finalen mot Kumla vann man med 3-1. Foto: Timmy Lundegård

Väl i finalen blev Assyriska Örebro för svåra att slå, där Örebrotruppen låste matchen tidigt och vann med 3-1. Assyriska hade delat upp truppen i två lag, där bara det ena tog sig till slutspelet.

– Vi gick in för att vinna och vi gjorde det. Vi hade däremot hoppats på att ha båda våra lag i final för så bra är vi, ett lag åkte tyvärr ut lite för tidigt. Målet var ändå att vinna cupen och vi tog hem det så det känns fantastiskt. Det har varit jämna matcher mot slutet men vi vet att vi är stabila, så länge vi håller defensiven så kommer vi göra mål framåt, berättar lagets Martin Alp efter matchen.

På damsidan blev det desto jämnare. Det blåklädda laget Svärtinge SK, en trupp i utkanten av Norrköping och Finnspång, blev cupens enda laget att ta sig till seger som obesegrade. Efter en kvartsfinalseger mot Lindelaget IFK/GSBK med 4-0, så väntade straffar i semifinalen, för att därefter ta en uddamålsseger mot finalens favorittippade lag Södertälje FC.

Södertälje bjöd på en rejäl finalmatch mot Svärtinge. Ett sent mål av den blåklädda truppen blev vinstavgörandet. Foto: Timmy Lundegård

– Nu kan man pusta ut, det är alltid lite nervöst inför cuper och mycket kortare matcher än vad vi är vana med. Vi möter Södertälje i seriespelen så vi vet att det var en tuff match att vänta. Det vi fysiskt gynnades av idag var nog att det var en kortare match på sexton minuter, säger truppens lagkapten Selma Nyström som gjorde sitt första besök i Lindesberg.

– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik.

Publicerad 29 december 2024 klockan 14:36

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.

13 augusti 2026 klockan 17:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-08-23 18:27