Markus Lundin (KD), Tom Persson (SD), Lillemor Bodman (M) och Nils Detlofsson (L). Foto: Jennie Einarsson

Fyra partier i samarbete – vill styra i minoritet

Två timmar innan måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle öppnas kallade konstellationen Moderaterna, Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna och Liberalerna till en gemensam pressträff där de stolta presenterade sin ambition att styra kommunen i minoritet, med hjälp av ett valtekniskt samarbete med LPO. Den glada och uppsluppna stämningen byttes dock till något helt annat när det uppdagades att LPO redan tidigare deklarerat att man inte var intresserade av en sådan samverkan.
– Jag blir lite ledsen när jag hör att de inte vill, säger Lillemor Bodman (M).

– Ja, nu står vi äntligen här. Vi fyra partier som är förberedda på att ta över styret i Lindesbergs kommun om vi får förtroendet. Vi har dessutom bjudit in Landsbygdspartiet Oberoende till ett valtekniskt samarbete där de får möjlighet att representera sitt parti kommunens olika nämnder, började Lillemor Bodman (M) läsa ur partiernas gemensamma uttalande.

Smolket i bägaren var dock det faktum att man nu står med totalt 22 mandat, vilket inte räcker för att få majoritet. Landsbygdspartiet Oberoende som har 2 mandat var under ett flertal möten tilltänkta som samarbetspartner, men genom ett telefonsamtal från Tom Persson, SD, fick man veta att Moderaternas Lillemor Bodman inte längre vill ha ett sådant samarbete. Detta berättade Anders Persson under måndagen, då han mötte pressen.

– Det är ju inte sant, det som jag säger nu är ju att vi har erbjudit ett valtekniskt samarbete, och det är klart att om de inte vill ha det utan ett djupare samarbete, det kanske vi kan få med tiden det är mycket möjligt, vi är öppna för det. Men i nuläget känner vi fyra att vi behöver jobba tillsammans intensivt, vi är ändå fyra partier, vi behöver lugn och ro, säger Lillemor.

– Det stämmer att det ändrades till ett valtekniskt samarbete, som jag berättade för Anders över telefon, bekräftade Tom Persson.

Exakt vad som ledde fram till beslutet att erbjuda LPO ett valtekniskt samarbete verkar ingen riktigt veta, det råder åtminstone delade meningar om saken.

– Det var kanske låsningar på olika sätt, att vi kanske inte har pratat sakpolitik riktigt, och vi har inte fått svar på våra frågor riktigt heller, och sedan att det har funnits en misstänksamhet mot styrande politiker över lag. Men samtidigt känner ju jag och de andra som står här också, att vi försökte hitta en lösning som var hållbar i nuläget, att ändå få in LPO på något sätt i det politiska livet, säger Lillemor Bodman (M).

– Det hade naturligtvis varit bättre med ett majoritetsstyre, men nu står vi här och tror att vi ändå kan börja någonstans och hoppas på att vi ska kunna komma vidare, vi har inte gett upp hoppet, säger Tom Persson (SD).

Under Anders Perssons pressträff berättade han bland annat att Lillemor Bodman (M) hade ställt krav på vilka ledamöter han fick nominera till kommunens olika nämnder, något Bodman själv inte riktigt delar uppfattning om.

– Vi har sagt så här, att grundregeln när man sätter personer på positioner det är ju för oss i alla fall, att vi ska sätta upp människor som vi litar och tror på, som är intresserade och har kapaciteten. Samtidigt måste man lyssna på sina medlemmar, om medlemmar försvinner och inte vill ha uppdrag, då måste man kanske vrida och vända för att hitta lösningar och då måste man kanske prata om allting och ha en öppen dialog, men det kanske var olämpligt, det är möjligt. Han kanske missförstod mig.

– Det är ju individer som ska genomföra politiken, det är ju skillnaden här i det lokala sammanhanget, här är individerna viktigare än på en högre nivå, för här kan man ju på ett mer konstruktivt sätt genomföra politik, inflikar Nils Detlofsson (L).

Trots att förhandlingarna nu har strandat med LPO har inget av partierna gett upp hoppet om att de ska ta erbjudandet om ett valtekniskt samarbete.

– Man kan kanske säga att det blev en låsning, men jag tror ju ändå att om de tar den här chansen nu, som jag ser som en chans att komma in i politiken och få framföra sina idéer på olika ställen i kommunens verksamhet, så tror jag de skulle vinna på det. Så jag blir lite ledsen när jag hör att de inte vill, avslutar Bodman (M).

Publicerad 24 oktober 2022 klockan 21:24

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts ...
10 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-19 09:25