Polisen meddelar nu att fyra personer skadades under rånet mot Sparbanken i Kopparberg på torsdagsförmiddagen. De blev brutalt slagna med en kofot och en person har skadad armen allvarligt. –Tydligen ska den skadade fått armen svårt slagen, den har troligtvis brutits vid attacken, säger Torbjörn Carlsson, Örebropolisens presstalesman. Tre av de skadade är personer ur personalen, den fjärde en kund som var i banken vid rånet.
Kl 10:19 fick polisen larm om att banken rånades och ett stort polispådrag från flera närpolisstationer satte kurs mot Kopparberg. När man anlände till banken hade rånarna redan lämnat platsen och man började genast att söka i området efter flyktbilen, en mörkröd Audi Avant. Ganska snart påträffades den efter riksväg 60 övergiven. Där bytte rånarna troligtvis bil.
Enligt vittnesuppgifter var det fyra män iklädda rånarluvor och utrustade med kofot och automatvapen. Tre av männen rusade in i banken medan en väntade utanför i flyktbilen. Rånarna kom över en okänd summa pengar.
Polisen fortsätter nu jakten på rånarna och man har även underrättat övriga polisdistrikt utanför länet. Vägspärrar har satts upp efter vägarna, men ännu har man inga spår efter dem. -En Saab 9000 hittades alldeles i närheten av den första flyktbilen och den kan ha ett samband med rånet, men vi vet ännu inte med säkerhet, berättar Örebropolisens presstalesman. Inne i banken sitter videokameror som kan hjälpa polisen i deras arbete, men vid skrivandets stund (13:50) har man inte hunnit titta på videoupptagningen.
Polisens tipstelefon: 019-15 60 78 eller 019-15 60 85
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.