Polisen meddelar nu att fyra personer skadades under rånet mot Sparbanken i Kopparberg på torsdagsförmiddagen. De blev brutalt slagna med en kofot och en person har skadad armen allvarligt. –Tydligen ska den skadade fått armen svårt slagen, den har troligtvis brutits vid attacken, säger Torbjörn Carlsson, Örebropolisens presstalesman. Tre av de skadade är personer ur personalen, den fjärde en kund som var i banken vid rånet.
Kl 10:19 fick polisen larm om att banken rånades och ett stort polispådrag från flera närpolisstationer satte kurs mot Kopparberg. När man anlände till banken hade rånarna redan lämnat platsen och man började genast att söka i området efter flyktbilen, en mörkröd Audi Avant. Ganska snart påträffades den efter riksväg 60 övergiven. Där bytte rånarna troligtvis bil.
Enligt vittnesuppgifter var det fyra män iklädda rånarluvor och utrustade med kofot och automatvapen. Tre av männen rusade in i banken medan en väntade utanför i flyktbilen. Rånarna kom över en okänd summa pengar.
Polisen fortsätter nu jakten på rånarna och man har även underrättat övriga polisdistrikt utanför länet. Vägspärrar har satts upp efter vägarna, men ännu har man inga spår efter dem. -En Saab 9000 hittades alldeles i närheten av den första flyktbilen och den kan ha ett samband med rånet, men vi vet ännu inte med säkerhet, berättar Örebropolisens presstalesman. Inne i banken sitter videokameror som kan hjälpa polisen i deras arbete, men vid skrivandets stund (13:50) har man inte hunnit titta på videoupptagningen.
Polisens tipstelefon: 019-15 60 78 eller 019-15 60 85
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.