Scandinavian Open Championship spelas i början av nästa vecka. Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Fyra U19-landslag gästar Lindesberg för VM-genrep
För handbollsälskaren så är det arenan som gäller under nästa veckas tre första dagar. Då gästas arenan av fyra U19-landslag som alla gör ett rejält genrep inför VM i Kroatien under augusti månad. Vanligtvis arrangeras landslagets träningsmatcher i landets södra regioner, där Lindesberg med LIF Lindesberg i ryggen är ett undantag för i år.
– Det ger oss ett kvitto på vår trovärdiga verksamhet, säger Ricky Nordahl.
Nu har du chansen att se framtidens stora handbollsnamn göra ett gigantiskt sista genrep inför sensommarens VM-spel i Kroatien. Fyra U19-landslag gästar arenan i ett gemensamt träningsläger med drygt två veckor innan världsmästerskapet ska spelas.
Till skillnad från de vanliga landslagslägren som oftast spelas i landets södra orter, så får LIF Lindesberg chansen som förening att stå för sitt största arrangemang hittills.
– Det är Svenska Handbollslandslaget som har skrivit avtal med oss om att ha det här arrangemanget i Lindesberg. Vanligtvis skrivs kontrakten med kommuner och högre parter medan vi som förening kommer med i tredje hand, men i det här fallet är det inte så då det är ett direkt avtal med oss. Det ger oss ett kvitto på våran trovärdiga verksamhet samtidigt som vi kommer att kunna lära oss mycket, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.
– Att vi har fått hit dem konkurrerar dessutom med stora städer som Lund och Stockholm, så det är häftigt att de landar här istället. Tanken från våran sida är att vi ska kunna finnas med som ett alternativ som spelort till landslagens kommande träningsmatcher. Vi ska inte känna någon press samtidigt som vi vill göra ett bra jobb.
Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Förutom Sverige så gästas arenan av ungdomslandslag från Norge, Danmark och Egypten. Alla fyra lagen kommer att möta varandra under de tre matchdagarna som inleder nästa vecka. Flera av namnen i lagen är framtidsnamn, men kollar man till laguppställningarna så hittar man flera välbekanta namn.
– Vi har så här långt bara fått laguppställningarna från Sverige och Norge, med förhoppningar på att Danmark och Egyptens information kommer inom kort. Från den blågula sidan så gästas vi av killar som spelar i Handbollsligan och Elverum, så även om det är framtidsnamn så är det grabbar som redan spelar i finrummen på högsta nivå.
För Lindekopplingar så finns bland annat Noah Martinsson med i den svenska laguppställningen. En vänstersexa med familj i Lindesberg då hans farbror, Mikael Martinsson, bland annat finns med som tränare till LIF Lindesbergs farmarlag LIF Blå.
– Även om vi inte förväntar oss att det är utsålt till de tre dagarna så hoppas vi ändå på ett hyggligt drag. Det är en rolig aktivitet att se på handboll, framförallt när det är på en så pass hög nivå. Jag hoppas att man tar chansen och kikar på någon match under de tre dagarna.
Information inför SOC 2023 Var: Lindesberg Arena
När: Måndag 24/7 till onsdag 26/7, följ spelschema längre ner
Biljetter: Köpes via tickster.com men kan även köpas på plats.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På höger och vänster sida om vägen ner till småbåtshamnen i Frövi planeras det för flerfamiljshus. Foto: Jennie EInarsson
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.