Scandinavian Open Championship spelas i början av nästa vecka. Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Fyra U19-landslag gästar Lindesberg för VM-genrep
För handbollsälskaren så är det arenan som gäller under nästa veckas tre första dagar. Då gästas arenan av fyra U19-landslag som alla gör ett rejält genrep inför VM i Kroatien under augusti månad. Vanligtvis arrangeras landslagets träningsmatcher i landets södra regioner, där Lindesberg med LIF Lindesberg i ryggen är ett undantag för i år.
– Det ger oss ett kvitto på vår trovärdiga verksamhet, säger Ricky Nordahl.
Nu har du chansen att se framtidens stora handbollsnamn göra ett gigantiskt sista genrep inför sensommarens VM-spel i Kroatien. Fyra U19-landslag gästar arenan i ett gemensamt träningsläger med drygt två veckor innan världsmästerskapet ska spelas.
Till skillnad från de vanliga landslagslägren som oftast spelas i landets södra orter, så får LIF Lindesberg chansen som förening att stå för sitt största arrangemang hittills.
– Det är Svenska Handbollslandslaget som har skrivit avtal med oss om att ha det här arrangemanget i Lindesberg. Vanligtvis skrivs kontrakten med kommuner och högre parter medan vi som förening kommer med i tredje hand, men i det här fallet är det inte så då det är ett direkt avtal med oss. Det ger oss ett kvitto på våran trovärdiga verksamhet samtidigt som vi kommer att kunna lära oss mycket, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.
– Att vi har fått hit dem konkurrerar dessutom med stora städer som Lund och Stockholm, så det är häftigt att de landar här istället. Tanken från våran sida är att vi ska kunna finnas med som ett alternativ som spelort till landslagens kommande träningsmatcher. Vi ska inte känna någon press samtidigt som vi vill göra ett bra jobb.
Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Förutom Sverige så gästas arenan av ungdomslandslag från Norge, Danmark och Egypten. Alla fyra lagen kommer att möta varandra under de tre matchdagarna som inleder nästa vecka. Flera av namnen i lagen är framtidsnamn, men kollar man till laguppställningarna så hittar man flera välbekanta namn.
– Vi har så här långt bara fått laguppställningarna från Sverige och Norge, med förhoppningar på att Danmark och Egyptens information kommer inom kort. Från den blågula sidan så gästas vi av killar som spelar i Handbollsligan och Elverum, så även om det är framtidsnamn så är det grabbar som redan spelar i finrummen på högsta nivå.
För Lindekopplingar så finns bland annat Noah Martinsson med i den svenska laguppställningen. En vänstersexa med familj i Lindesberg då hans farbror, Mikael Martinsson, bland annat finns med som tränare till LIF Lindesbergs farmarlag LIF Blå.
– Även om vi inte förväntar oss att det är utsålt till de tre dagarna så hoppas vi ändå på ett hyggligt drag. Det är en rolig aktivitet att se på handboll, framförallt när det är på en så pass hög nivå. Jag hoppas att man tar chansen och kikar på någon match under de tre dagarna.
Information inför SOC 2023 Var: Lindesberg Arena
När: Måndag 24/7 till onsdag 26/7, följ spelschema längre ner
Biljetter: Köpes via tickster.com men kan även köpas på plats.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...