Scandinavian Open Championship spelas i början av nästa vecka. Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Fyra U19-landslag gästar Lindesberg för VM-genrep
För handbollsälskaren så är det arenan som gäller under nästa veckas tre första dagar. Då gästas arenan av fyra U19-landslag som alla gör ett rejält genrep inför VM i Kroatien under augusti månad. Vanligtvis arrangeras landslagets träningsmatcher i landets södra regioner, där Lindesberg med LIF Lindesberg i ryggen är ett undantag för i år.
– Det ger oss ett kvitto på vår trovärdiga verksamhet, säger Ricky Nordahl.
Nu har du chansen att se framtidens stora handbollsnamn göra ett gigantiskt sista genrep inför sensommarens VM-spel i Kroatien. Fyra U19-landslag gästar arenan i ett gemensamt träningsläger med drygt två veckor innan världsmästerskapet ska spelas.
Till skillnad från de vanliga landslagslägren som oftast spelas i landets södra orter, så får LIF Lindesberg chansen som förening att stå för sitt största arrangemang hittills.
– Det är Svenska Handbollslandslaget som har skrivit avtal med oss om att ha det här arrangemanget i Lindesberg. Vanligtvis skrivs kontrakten med kommuner och högre parter medan vi som förening kommer med i tredje hand, men i det här fallet är det inte så då det är ett direkt avtal med oss. Det ger oss ett kvitto på våran trovärdiga verksamhet samtidigt som vi kommer att kunna lära oss mycket, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.
– Att vi har fått hit dem konkurrerar dessutom med stora städer som Lund och Stockholm, så det är häftigt att de landar här istället. Tanken från våran sida är att vi ska kunna finnas med som ett alternativ som spelort till landslagens kommande träningsmatcher. Vi ska inte känna någon press samtidigt som vi vill göra ett bra jobb.
Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Förutom Sverige så gästas arenan av ungdomslandslag från Norge, Danmark och Egypten. Alla fyra lagen kommer att möta varandra under de tre matchdagarna som inleder nästa vecka. Flera av namnen i lagen är framtidsnamn, men kollar man till laguppställningarna så hittar man flera välbekanta namn.
– Vi har så här långt bara fått laguppställningarna från Sverige och Norge, med förhoppningar på att Danmark och Egyptens information kommer inom kort. Från den blågula sidan så gästas vi av killar som spelar i Handbollsligan och Elverum, så även om det är framtidsnamn så är det grabbar som redan spelar i finrummen på högsta nivå.
För Lindekopplingar så finns bland annat Noah Martinsson med i den svenska laguppställningen. En vänstersexa med familj i Lindesberg då hans farbror, Mikael Martinsson, bland annat finns med som tränare till LIF Lindesbergs farmarlag LIF Blå.
– Även om vi inte förväntar oss att det är utsålt till de tre dagarna så hoppas vi ändå på ett hyggligt drag. Det är en rolig aktivitet att se på handboll, framförallt när det är på en så pass hög nivå. Jag hoppas att man tar chansen och kikar på någon match under de tre dagarna.
Information inför SOC 2023 Var: Lindesberg Arena
När: Måndag 24/7 till onsdag 26/7, följ spelschema längre ner
Biljetter: Köpes via tickster.com men kan även köpas på plats.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.