Scandinavian Open Championship spelas i början av nästa vecka. Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Fyra U19-landslag gästar Lindesberg för VM-genrep
För handbollsälskaren så är det arenan som gäller under nästa veckas tre första dagar. Då gästas arenan av fyra U19-landslag som alla gör ett rejält genrep inför VM i Kroatien under augusti månad. Vanligtvis arrangeras landslagets träningsmatcher i landets södra regioner, där Lindesberg med LIF Lindesberg i ryggen är ett undantag för i år.
– Det ger oss ett kvitto på vår trovärdiga verksamhet, säger Ricky Nordahl.
Nu har du chansen att se framtidens stora handbollsnamn göra ett gigantiskt sista genrep inför sensommarens VM-spel i Kroatien. Fyra U19-landslag gästar arenan i ett gemensamt träningsläger med drygt två veckor innan världsmästerskapet ska spelas.
Till skillnad från de vanliga landslagslägren som oftast spelas i landets södra orter, så får LIF Lindesberg chansen som förening att stå för sitt största arrangemang hittills.
– Det är Svenska Handbollslandslaget som har skrivit avtal med oss om att ha det här arrangemanget i Lindesberg. Vanligtvis skrivs kontrakten med kommuner och högre parter medan vi som förening kommer med i tredje hand, men i det här fallet är det inte så då det är ett direkt avtal med oss. Det ger oss ett kvitto på våran trovärdiga verksamhet samtidigt som vi kommer att kunna lära oss mycket, berättar LIF Lindesbergs klubbchef Ricky Nordahl.
– Att vi har fått hit dem konkurrerar dessutom med stora städer som Lund och Stockholm, så det är häftigt att de landar här istället. Tanken från våran sida är att vi ska kunna finnas med som ett alternativ som spelort till landslagens kommande träningsmatcher. Vi ska inte känna någon press samtidigt som vi vill göra ett bra jobb.
Foto: LIF Lindesberg/Svenska Handbollslandslaget
Förutom Sverige så gästas arenan av ungdomslandslag från Norge, Danmark och Egypten. Alla fyra lagen kommer att möta varandra under de tre matchdagarna som inleder nästa vecka. Flera av namnen i lagen är framtidsnamn, men kollar man till laguppställningarna så hittar man flera välbekanta namn.
– Vi har så här långt bara fått laguppställningarna från Sverige och Norge, med förhoppningar på att Danmark och Egyptens information kommer inom kort. Från den blågula sidan så gästas vi av killar som spelar i Handbollsligan och Elverum, så även om det är framtidsnamn så är det grabbar som redan spelar i finrummen på högsta nivå.
För Lindekopplingar så finns bland annat Noah Martinsson med i den svenska laguppställningen. En vänstersexa med familj i Lindesberg då hans farbror, Mikael Martinsson, bland annat finns med som tränare till LIF Lindesbergs farmarlag LIF Blå.
– Även om vi inte förväntar oss att det är utsålt till de tre dagarna så hoppas vi ändå på ett hyggligt drag. Det är en rolig aktivitet att se på handboll, framförallt när det är på en så pass hög nivå. Jag hoppas att man tar chansen och kikar på någon match under de tre dagarna.
Information inför SOC 2023 Var: Lindesberg Arena
När: Måndag 24/7 till onsdag 26/7, följ spelschema längre ner
Biljetter: Köpes via tickster.com men kan även köpas på plats.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.