Nioårige Oliver med sin vinnargädda och åttaåriga Alma med en riktigt fin öring på cirka sju hekto. Foto: FFF Nattsländan
Gädda blev ädlare än öring när fisketävling hölls vid Svarttjärn
Nog för att ”finfiskarna” nappade, men det var varken en regnbåge eller öring som placerade den nioårige storfiskaren Oliver Johansson allra högst upp på pallen, då många familjer hade samlats vid Svarttjärn för att fiska ädelfisk på självaste nationaldagen.
Familjedagen vid Svarttjärn blev allt annat än ett bottennapp för Flugfiskeföreningen Nattsländan i tisdags. Föreningsledningen menar att man upplevde ett sällan skådat intresse i dylika sammanhang.
Många firade nationaldagen med spö i hand. Foto: FFF Nattsländan
– Det har nog aldrig tidigare varit ett så här stort intresse, när vi arrangerat en familjedag på det här sättet. Det dök upp familjer som åkt ända från Kumla och Örebro, berättar ordföranden Raymond Åhlén.
Dagen till ära hade föreningen slopat regeln att endast traditionellt flugfiske är tillåtet. Det öppnade för såväl spinnfiskeutrustning som det ultimata redskapet för avkoppling: metspö. I första hand var det för barnens skull, men även en och annan vuxen lockades av de enklare fiskemetoderna. Och gällande mete skall det absolut inte underskattas.
– Det var en vuxen som metade med metspö och drog upp en öring, det var ju fantastiskt roligt, skrattar Raymond.
Den som visste att metspö och en krok agnad med räka var vägen till framgång, var Helena Enman från Lindesberg. Även nioårige Oliver Johansson, Lindesberg, hade stor framgång med sitt metspö. Nu var det dock inte en öring eller annan ädelfisk han landade, men det var en riktig vinnarfångst ändå. Olivers gädda på 0,83 kg blev nämligen dagens största fisk som drogs upp och det placerade honom högst upp på pallen. Vinnaren belönades med en trerättersmiddag på den lokala restaurangen Fenix.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...