Vissa kallar deras stunts för idioti. Andra kallar det för underbar och nervkittlande underhållning. Nu låter vi er själva avgöra när fem fribiljetter skall lottas ut till en spektakulär show som visas i Lindesberg.
Oavsett hur man ser på adrenalingänget i Nitro Circus så är det svårt att inte imponeras av deras spektakulära föreställningar. Nu på torsdag kommer Nitro Circus försöka att sätta världsrekord i Londons O2 Arena med ett extremt stunt: 18 medlemmar skall göra en backflip med motorcykel. Samtidigt. I otäckt tät formation.
Världsrekordförsöket kommer att visas live i Lindesbergs biograf och följs sedan upp med att visa filmen med stuntgänget: Nitro Circus – The Movie 3D.
Lindesbergs biograf har tidigare visat livesändningar från Metropolitans operaföreställningar. Nu vill man bredda utbudet och riktar sig till en annan publik än vad operan drar.
-Vi testar en annorlunda livesändning som är mer spektakulär och hoppas att kunna följa upp det här med andra arrangemang samt konserter, som ett komplement till sändningarna från Metropolitan, berättar Björn Persson på biografen.
OBS! Tävlingen är stängd.
Vinnare av fribiljetter är:
Malin Pehrzon
Magnus Bergman
Fanny Aronsson
Gunnar Fagrell
Karin Wallin
Grattis!
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.