Vissa kallar deras stunts för idioti. Andra kallar det för underbar och nervkittlande underhållning. Nu låter vi er själva avgöra när fem fribiljetter skall lottas ut till en spektakulär show som visas i Lindesberg.
Oavsett hur man ser på adrenalingänget i Nitro Circus så är det svårt att inte imponeras av deras spektakulära föreställningar. Nu på torsdag kommer Nitro Circus försöka att sätta världsrekord i Londons O2 Arena med ett extremt stunt: 18 medlemmar skall göra en backflip med motorcykel. Samtidigt. I otäckt tät formation.
Världsrekordförsöket kommer att visas live i Lindesbergs biograf och följs sedan upp med att visa filmen med stuntgänget: Nitro Circus – The Movie 3D.
Lindesbergs biograf har tidigare visat livesändningar från Metropolitans operaföreställningar. Nu vill man bredda utbudet och riktar sig till en annan publik än vad operan drar.
-Vi testar en annorlunda livesändning som är mer spektakulär och hoppas att kunna följa upp det här med andra arrangemang samt konserter, som ett komplement till sändningarna från Metropolitan, berättar Björn Persson på biografen.
OBS! Tävlingen är stängd.
Vinnare av fribiljetter är:
Malin Pehrzon
Magnus Bergman
Fanny Aronsson
Gunnar Fagrell
Karin Wallin
Grattis!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.