På fredag kväll tas Lindesbergs Arena i besittning av ungdomar som firar in höstlovet med att delta i LindeLanet. Under helgen kommer Arenan att fungera som datorspelandets högkvarter, men för den som vill sträcka på benen en stund finns mängder med aktiviteter att välja på.
Det är Teknikprogrammet som i samarbete med Lindeskolan, Lindesbergs Arena och badhuset Energikällan, som står som arrangörer för helgens evenemang. Joel Oscarsson, en av de ansvarige, berättar:
– Vi kör ett datorspelevent i Lindesbergs Arena. Grundtanken är att man ska spela datorspel men det finns också många andra saker att göra. Man får fritt inträde till badhuset och så kan man prova på klättring och bowling, bland annat. Men det är dataspel som ligger till grund.
Det är inte första gången som LindeLanet anordnas men det växer sig allt större.
– Förut var det bara de på Lindeskolan, men nu är det för alla. Det är ungefär trettio stycken anmälda nu, men vi har inte stängt anmälan än, så det kan fortsätta att droppa in.
Joel är övertygad om att de som planerar att delta i LindeLanet har en kanonhelg framför sig. Att blanda upp datorspelandet, det främsta intresset hos de flesta anmälda, med andra roliga saker att göra, kan inte bli annat än succé.
– Det är alltid kul med variation, ja, det kommer att bli en helg med kul!
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.