På fredag kväll tas Lindesbergs Arena i besittning av ungdomar som firar in höstlovet med att delta i LindeLanet. Under helgen kommer Arenan att fungera som datorspelandets högkvarter, men för den som vill sträcka på benen en stund finns mängder med aktiviteter att välja på.
Det är Teknikprogrammet som i samarbete med Lindeskolan, Lindesbergs Arena och badhuset Energikällan, som står som arrangörer för helgens evenemang. Joel Oscarsson, en av de ansvarige, berättar:
– Vi kör ett datorspelevent i Lindesbergs Arena. Grundtanken är att man ska spela datorspel men det finns också många andra saker att göra. Man får fritt inträde till badhuset och så kan man prova på klättring och bowling, bland annat. Men det är dataspel som ligger till grund.
Det är inte första gången som LindeLanet anordnas men det växer sig allt större.
– Förut var det bara de på Lindeskolan, men nu är det för alla. Det är ungefär trettio stycken anmälda nu, men vi har inte stängt anmälan än, så det kan fortsätta att droppa in.
Joel är övertygad om att de som planerar att delta i LindeLanet har en kanonhelg framför sig. Att blanda upp datorspelandet, det främsta intresset hos de flesta anmälda, med andra roliga saker att göra, kan inte bli annat än succé.
– Det är alltid kul med variation, ja, det kommer att bli en helg med kul!
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.