Vi vill börja med att tacka alla er som verkligen har tänkt till och kommit med förslag på vackra, annorlunda eller kulturella hus och byggnader i Lindesberg med omnejd. Som vi tidigare skrivit kommer en rikstäckande tävling att hållas där det vackraste huset i Sverige kommer att utses i år. När vi skrev artikeln fick vi väldigt många bra förslag, men majoriteten av dessa hus är byggda före byggåret 1950 och kan inte kvalificera sig till tävlingen. Men för att verkligen ge invånarna en chans att utse Lindesbergs snyggaste hus så kommer vi att hålla en lokal omröstning där alla förslag är välkomna oavsett byggår.
Varför ska man då engagera sig i en omröstning som denna. Ja, vad skulle en stad som Lindesberg vara utan sina gamla fina hus från tidigare sekel? Hur skulle Kungsgatan se ut om planerna att bygga parkeringen vid varuhallarna hade genomförts som det var tänkt på 70-talet? Ja, både Göransonska gården och Blombergska gården hade varit ett minne blott. Två byggnader som idag är mycket viktiga för stadsbilden. Syftet med detta är att inte glömma bort det vi har. Ofta tar man dem för givet och inser först då de är borta hur mycket man uppskattade dem. Tänk till och kom med fler förslag på hus och byggnader som du tycker är fina eller viktiga för Lindesberg som stad och turistmål. De senaste förslagen>>
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.