Vi vill börja med att tacka alla er som verkligen har tänkt till och kommit med förslag på vackra, annorlunda eller kulturella hus och byggnader i Lindesberg med omnejd. Som vi tidigare skrivit kommer en rikstäckande tävling att hållas där det vackraste huset i Sverige kommer att utses i år. När vi skrev artikeln fick vi väldigt många bra förslag, men majoriteten av dessa hus är byggda före byggåret 1950 och kan inte kvalificera sig till tävlingen. Men för att verkligen ge invånarna en chans att utse Lindesbergs snyggaste hus så kommer vi att hålla en lokal omröstning där alla förslag är välkomna oavsett byggår.
Varför ska man då engagera sig i en omröstning som denna. Ja, vad skulle en stad som Lindesberg vara utan sina gamla fina hus från tidigare sekel? Hur skulle Kungsgatan se ut om planerna att bygga parkeringen vid varuhallarna hade genomförts som det var tänkt på 70-talet? Ja, både Göransonska gården och Blombergska gården hade varit ett minne blott. Två byggnader som idag är mycket viktiga för stadsbilden. Syftet med detta är att inte glömma bort det vi har. Ofta tar man dem för givet och inser först då de är borta hur mycket man uppskattade dem. Tänk till och kom med fler förslag på hus och byggnader som du tycker är fina eller viktiga för Lindesberg som stad och turistmål. De senaste förslagen>>
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.