Den gamla skolan i Stråssa är ett minne blott. Byggnaden – som den senaste tiden har använts som auktionslokal – började brinna omkring fyratiden natten till fredag. Räddningstjänsten fick larmet strax därefter och skickade ut mannar från tre stationer. Totalt 25 man kämpade mot lågorna i natt.
Enligt uppgift började branden i den västra gaveln och spred sig snabbt till hela huset. Taket föll in och den kraftiga blåsten i natt orsakade ett gnistregn som hotade att orsaka fler bränder i området. Dessbättre kunde räddningstjänsten få kontroll över situationen och några relaterade bränder har ej rapporterats.
Dock utvecklades mycket kraftig rök och totalt 10 personer fick evakueras från deras bostäder på grund av detta. Dessa har skjutsats ner till Storåskolan.
Brandorsaken är fortfarande okänd. Räddningstjänsten har branden under kontroll nu (kl 08:10) men bedömer att det kommer att brinna i virkeshögen flera timmar till. Först i nästa vecka kommer brandteknikerna skickas till platsen för att påbörja utredningen.
Enligt uppgift skulle en auktion hållas här i helgen, varför man befarar att mängder av gods har gått upp i rök med branden.
Brandbuss ”exploderade”
Under nattens släckningsarbete uppstod ett tekniskt fel i en av brandbussarna. Enligt räddningsledare Christer Bergström hördes ett konstigt ljud från bussen och sekunderna senare small det bara till. Bussen fattade eld och brann ordentligt.
-Vi vet inte riktigt vad som hände men troligtvis var det något med hydrauliken som havererade och sedan orsakade branden, säger Christer.
Dessbättre skadades ingen i dramatiken.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.