Den gamla skolan i Stråssa är ett minne blott. Byggnaden – som den senaste tiden har använts som auktionslokal – började brinna omkring fyratiden natten till fredag. Räddningstjänsten fick larmet strax därefter och skickade ut mannar från tre stationer. Totalt 25 man kämpade mot lågorna i natt.
Enligt uppgift började branden i den västra gaveln och spred sig snabbt till hela huset. Taket föll in och den kraftiga blåsten i natt orsakade ett gnistregn som hotade att orsaka fler bränder i området. Dessbättre kunde räddningstjänsten få kontroll över situationen och några relaterade bränder har ej rapporterats.
Dock utvecklades mycket kraftig rök och totalt 10 personer fick evakueras från deras bostäder på grund av detta. Dessa har skjutsats ner till Storåskolan.
Brandorsaken är fortfarande okänd. Räddningstjänsten har branden under kontroll nu (kl 08:10) men bedömer att det kommer att brinna i virkeshögen flera timmar till. Först i nästa vecka kommer brandteknikerna skickas till platsen för att påbörja utredningen.
Enligt uppgift skulle en auktion hållas här i helgen, varför man befarar att mängder av gods har gått upp i rök med branden.
Brandbuss ”exploderade”
Under nattens släckningsarbete uppstod ett tekniskt fel i en av brandbussarna. Enligt räddningsledare Christer Bergström hördes ett konstigt ljud från bussen och sekunderna senare small det bara till. Bussen fattade eld och brann ordentligt.
-Vi vet inte riktigt vad som hände men troligtvis var det något med hydrauliken som havererade och sedan orsakade branden, säger Christer.
Dessbättre skadades ingen i dramatiken.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.