Den gamla skolan i Stråssa är ett minne blott. Byggnaden – som den senaste tiden har använts som auktionslokal – började brinna omkring fyratiden natten till fredag. Räddningstjänsten fick larmet strax därefter och skickade ut mannar från tre stationer. Totalt 25 man kämpade mot lågorna i natt.
Enligt uppgift började branden i den västra gaveln och spred sig snabbt till hela huset. Taket föll in och den kraftiga blåsten i natt orsakade ett gnistregn som hotade att orsaka fler bränder i området. Dessbättre kunde räddningstjänsten få kontroll över situationen och några relaterade bränder har ej rapporterats.
Dock utvecklades mycket kraftig rök och totalt 10 personer fick evakueras från deras bostäder på grund av detta. Dessa har skjutsats ner till Storåskolan.
Brandorsaken är fortfarande okänd. Räddningstjänsten har branden under kontroll nu (kl 08:10) men bedömer att det kommer att brinna i virkeshögen flera timmar till. Först i nästa vecka kommer brandteknikerna skickas till platsen för att påbörja utredningen.
Enligt uppgift skulle en auktion hållas här i helgen, varför man befarar att mängder av gods har gått upp i rök med branden.
Brandbuss ”exploderade”
Under nattens släckningsarbete uppstod ett tekniskt fel i en av brandbussarna. Enligt räddningsledare Christer Bergström hördes ett konstigt ljud från bussen och sekunderna senare small det bara till. Bussen fattade eld och brann ordentligt.
-Vi vet inte riktigt vad som hände men troligtvis var det något med hydrauliken som havererade och sedan orsakade branden, säger Christer.
Dessbättre skadades ingen i dramatiken.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.