Till dags datum har ett 20-tal skriftliga intresseanmälningar lämnats in till Libo med anledning av det planerade, strandnära bostadsområdet i Lindesby/Torphyttan. Intresset har varit mycket stort ända sedan det först blev känt om planerna för området.
-Det är så folk vill bo. Så sent som idag fick vi in en skriftlig intresseanmälan, och förutom de vi fått på papper har många pratat med oss personligen, berättar Libos VD Stefan Eriksson.
Sedan förslaget presenterades i slutet av november har en planutredning och idéskiss tagits fram. Därtill har arbetet med vatten- och avloppssystemet för området börjat ses över.
Nu har dock Länsstyrelsen satt käppar i hjulen. En gammal bytomt, åkermark och fruktträdgård i området, som enligt äldsta skriftliga belägg är från år 1622, har klassats som fornlämning i Fornminnesregistret. Det kan i värsta fall betyda att hela bostadsområdet måste ritas om. Kommunen och Lindesbergsbostäder har ännu inte diskuterat saken med Länsstyrelsen. Nu hoppas planarkitekt Hans Johansson att det hela snarast kan utredas för att klargöra vad som gäller. Skulle det visa sig att man måste ta hänsyn till det skyddade området, så faller hela idéen. I skissen för Lindesby finns åtta tomtmarker inom fornlämningsområdet, varav tre är Libos egna parhus.
-Jag hoppas ju att vi kan utreda det här snarast. I värsta fall måste allt ritas om. Och i väntan på utredningen, som inte kan göras förrän det går att gräva i marken, så kan det hända att jag sitter låst och inte kan fortsätta planeringen alls, kommenterar Hans Johansson.
-Just nu vet jag inte hur det blir, tillägger han.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.