Till dags datum har ett 20-tal skriftliga intresseanmälningar lämnats in till Libo med anledning av det planerade, strandnära bostadsområdet i Lindesby/Torphyttan. Intresset har varit mycket stort ända sedan det först blev känt om planerna för området.
-Det är så folk vill bo. Så sent som idag fick vi in en skriftlig intresseanmälan, och förutom de vi fått på papper har många pratat med oss personligen, berättar Libos VD Stefan Eriksson.
Sedan förslaget presenterades i slutet av november har en planutredning och idéskiss tagits fram. Därtill har arbetet med vatten- och avloppssystemet för området börjat ses över.
Nu har dock Länsstyrelsen satt käppar i hjulen. En gammal bytomt, åkermark och fruktträdgård i området, som enligt äldsta skriftliga belägg är från år 1622, har klassats som fornlämning i Fornminnesregistret. Det kan i värsta fall betyda att hela bostadsområdet måste ritas om. Kommunen och Lindesbergsbostäder har ännu inte diskuterat saken med Länsstyrelsen. Nu hoppas planarkitekt Hans Johansson att det hela snarast kan utredas för att klargöra vad som gäller. Skulle det visa sig att man måste ta hänsyn till det skyddade området, så faller hela idéen. I skissen för Lindesby finns åtta tomtmarker inom fornlämningsområdet, varav tre är Libos egna parhus.
-Jag hoppas ju att vi kan utreda det här snarast. I värsta fall måste allt ritas om. Och i väntan på utredningen, som inte kan göras förrän det går att gräva i marken, så kan det hända att jag sitter låst och inte kan fortsätta planeringen alls, kommenterar Hans Johansson.
-Just nu vet jag inte hur det blir, tillägger han.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.