Till dags datum har ett 20-tal skriftliga intresseanmälningar lämnats in till Libo med anledning av det planerade, strandnära bostadsområdet i Lindesby/Torphyttan. Intresset har varit mycket stort ända sedan det först blev känt om planerna för området.
-Det är så folk vill bo. Så sent som idag fick vi in en skriftlig intresseanmälan, och förutom de vi fått på papper har många pratat med oss personligen, berättar Libos VD Stefan Eriksson.
Sedan förslaget presenterades i slutet av november har en planutredning och idéskiss tagits fram. Därtill har arbetet med vatten- och avloppssystemet för området börjat ses över.
Nu har dock Länsstyrelsen satt käppar i hjulen. En gammal bytomt, åkermark och fruktträdgård i området, som enligt äldsta skriftliga belägg är från år 1622, har klassats som fornlämning i Fornminnesregistret. Det kan i värsta fall betyda att hela bostadsområdet måste ritas om. Kommunen och Lindesbergsbostäder har ännu inte diskuterat saken med Länsstyrelsen. Nu hoppas planarkitekt Hans Johansson att det hela snarast kan utredas för att klargöra vad som gäller. Skulle det visa sig att man måste ta hänsyn till det skyddade området, så faller hela idéen. I skissen för Lindesby finns åtta tomtmarker inom fornlämningsområdet, varav tre är Libos egna parhus.
-Jag hoppas ju att vi kan utreda det här snarast. I värsta fall måste allt ritas om. Och i väntan på utredningen, som inte kan göras förrän det går att gräva i marken, så kan det hända att jag sitter låst och inte kan fortsätta planeringen alls, kommenterar Hans Johansson.
-Just nu vet jag inte hur det blir, tillägger han.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.