-Hej och välkomna, utbrister utvecklingschef Åke Ström med utsträckt hand. De första besökarna hinner knappt innanför dörren innan Ström är framme och ger dem ett varmt välkomnande.
Idag håller kommunens nya organisation ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen” öppet hus i lokalerna på Kristinavägen. Och intresset att titta efter hur utvecklingschefen med personal har det i stugan, såg ut att vara relativt stort, i alla fall då vi droppade in för en snabbvisit på förmiddagen.
Trots att vi var där lite tidigt, 5-10 minuter innan dörrarna öppnats, så fanns det faktiskt redan gäster på plats. Det visade sig att herrarna Anders Ceder och Arnold Bengtsson hade tjuvstartat lite och slagit sig ner i soffan med en fika inom räckhåll. Men de får inte hela äran för tjuvstarten, även representanter från Svenskt Näringsliv fanns på plats innan de första ”riktiga” gästerna kom in strax efter klockan 11.
Så gick det (uppdatering kl 15:24)
Strax efter att ”öppet hus-tiden” löpt ut, så tog vi åter kontakt med Åke Ström för att höra hur dagen sett ut. Han kunde då glatt meddela att omkring 150 personer hade tagit tillfället i akt under dagen och tittat in där.
-Många var bara nyfikna på att få se vilka vi är och hur det ser ut här inne. Men vissa gick också fram till oss och frågade vad vår målsättning är med arbetet här osv. Jag tycker det blev riktigt lyckat det här, jättekul att så många kom hit, kommenterar Åke Ström.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.