-Hej och välkomna, utbrister utvecklingschef Åke Ström med utsträckt hand. De första besökarna hinner knappt innanför dörren innan Ström är framme och ger dem ett varmt välkomnande.
Idag håller kommunens nya organisation ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen” öppet hus i lokalerna på Kristinavägen. Och intresset att titta efter hur utvecklingschefen med personal har det i stugan, såg ut att vara relativt stort, i alla fall då vi droppade in för en snabbvisit på förmiddagen.
Trots att vi var där lite tidigt, 5-10 minuter innan dörrarna öppnats, så fanns det faktiskt redan gäster på plats. Det visade sig att herrarna Anders Ceder och Arnold Bengtsson hade tjuvstartat lite och slagit sig ner i soffan med en fika inom räckhåll. Men de får inte hela äran för tjuvstarten, även representanter från Svenskt Näringsliv fanns på plats innan de första ”riktiga” gästerna kom in strax efter klockan 11.
Så gick det (uppdatering kl 15:24)
Strax efter att ”öppet hus-tiden” löpt ut, så tog vi åter kontakt med Åke Ström för att höra hur dagen sett ut. Han kunde då glatt meddela att omkring 150 personer hade tagit tillfället i akt under dagen och tittat in där.
-Många var bara nyfikna på att få se vilka vi är och hur det ser ut här inne. Men vissa gick också fram till oss och frågade vad vår målsättning är med arbetet här osv. Jag tycker det blev riktigt lyckat det här, jättekul att så många kom hit, kommenterar Åke Ström.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.