-Hej och välkomna, utbrister utvecklingschef Åke Ström med utsträckt hand. De första besökarna hinner knappt innanför dörren innan Ström är framme och ger dem ett varmt välkomnande.
Idag håller kommunens nya organisation ”Utveckling och Tillväxt i Bergslagen” öppet hus i lokalerna på Kristinavägen. Och intresset att titta efter hur utvecklingschefen med personal har det i stugan, såg ut att vara relativt stort, i alla fall då vi droppade in för en snabbvisit på förmiddagen.
Trots att vi var där lite tidigt, 5-10 minuter innan dörrarna öppnats, så fanns det faktiskt redan gäster på plats. Det visade sig att herrarna Anders Ceder och Arnold Bengtsson hade tjuvstartat lite och slagit sig ner i soffan med en fika inom räckhåll. Men de får inte hela äran för tjuvstarten, även representanter från Svenskt Näringsliv fanns på plats innan de första ”riktiga” gästerna kom in strax efter klockan 11.
Så gick det (uppdatering kl 15:24)
Strax efter att ”öppet hus-tiden” löpt ut, så tog vi åter kontakt med Åke Ström för att höra hur dagen sett ut. Han kunde då glatt meddela att omkring 150 personer hade tagit tillfället i akt under dagen och tittat in där.
-Många var bara nyfikna på att få se vilka vi är och hur det ser ut här inne. Men vissa gick också fram till oss och frågade vad vår målsättning är med arbetet här osv. Jag tycker det blev riktigt lyckat det här, jättekul att så många kom hit, kommenterar Åke Ström.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.