Så här skall det nya stationshuset se ut. Bild: Roof Arkitekter
Gata stängs för trafik under bygget av nya Stationshuset
Från och med onsdag 7 oktober är Järnvägsgatan stängd för biltrafik mellan korsningarna Skolgatan i söder till Koppgatan i norr. Detta med anledning av uppgraderingen av resecentrum i Lindesberg – med ett nytt stationshus och moderniserad busstation. Ett arbete som påbörjades redan för ett par veckor sedan.
Från och med 15 oktober sker av- och påstigning vid Flugparken istället för busstationen. Foto: Fredrik Norman
Lindesbergs kommun informerade på tisdagskvällen om den reducerade tillgängligheten i de berörda centrumkvarteren och att avstängningen preliminärt gäller till våren 2016. Trafiken hänvisas till Kristinavägen under byggtiden.
Samtidigt informerar man att hållplatserna vid nuvarande busstation kommer att flyttas ut på Järnvägsgatan och delar av Flugparken inom kort, vilket LindeNytt rapporterat tidigare.
De tillfälliga hållplatserna tas i bruk torsdag 15 oktober. Förberedelserna för dessa påbörjas i morgon, onsdag.
”Hållplatserna kommer att märkas ut med tillfälliga hållplatsstolpar som det står linjenummer på. Det kommer finnas väderskydd på de hållplatser där det går att ställa väderskydd” informerar Lindesbergs kommun.
Fotnot: Länstrafiken räknar med mindre förseningar i busstrafiken under tiden som ombyggnationen pågår.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...